Ja arī tu esi no tiem, kuri nevar savu rītu iztēloties bez kafijas tases, ir labas ziņas tieši tev! Kofeīns var palīdzēt uzlabot atmiņu, un kā atmiņas uzlabotājs iedarbojas pat 24 stundas pēc iedzeršanas, liecina pētījums, kas publicēts izdevumā Nature Neutoscience.
Džona Hopkinsa universitātes zinātnieki veica pētījumu, kurā piedalījās cilvēku grupa – tie, kuri ikdienā nepatērē kofeīnu. Viņiem tika lūgts izpētīt daudz dažādus attēlus, pēc tam pusei cilvēku iedodot 200 miligramu kofeīna tableti (otrai pusei cilvēku iedeva vienkārši vitamīnus, kas izskatā bija tieši tādas pašas tabletes). Nākamajā dienā visai šai cilvēku grupai vajadzēja ierasties atkārtoti (nākamajā dienā tādēļ, ka tad atkal ir atjaunojies kofeīna līmenis asinīs – tas ir normāls, nepalielināts). Tika atkal rādīti dažādi līdzīgi attēli un cilvēkiem bija jāatpazīst, kuri no tiem tika rādīti vakar, bet kuri nē. Izrādījās, ka cilvēki, kuri bija saņēmuši kofeīna devas, varēja vairāk atpazīt tos attēlus, ka tika rādīti iepriekšējā dienā un pat ļoti līdzīgajos paskaidrojot, kas tieši tajos redzams citādāks, nekā ticis rādīts vakar.
Turklāt nav noslēpums arī tas, ka kafijas dzeršana, mācīšanās laikā, var krietni vien uzlabot atmiņu, lai atcerētos dažādas formulas, citātus, konkrētus piemērus u.c. svarīgas lietas, ko nepieciešams apgūt, mācoties attiecīgajam kontroldarbam, semināram, eksāmenam vai citam svarīgam pasākumam. Svarīgi gan ir atcerēties to, ka pārforsēt noteikti nevajag, jo kofeīna pārdozēšana var radīt organisma vispārēju trauksmi, vājumu, drebuļus, sirdsklauves, pat panikas lēkmes.
Zinātnieki aizvien turpina strādāt, lai izpētītu, kāpēc kofeīnam ir šāda ietekme uz cilvēka smadzenēm, un meklē arī aizvietotājus šai ne visai veselīgajai vielai.