Skaistuma vārdā sievietes ir gatavas nest daudz upuru. Augstpapēžu kurpju nēsāšana ir viens no tiem. Nekādu plastisko operāciju, uzacu raustīšanas vai vaksācijas – vien eleganti apavi, un garantēta sievišķība, garāks augums un izteiktākas ķermeņa formas. Tomēr šķietami nevainīgajai skaistuma izpausmei ir arī savas tumšās puses, ietekmējot ķermeņa veselību. Uzzini, kādas!
Kāju ziede nelīdzēs
Cīpslas un muskuļi ir pirmie, kas organismā reaģē uz stresu. Augstpapēžu kurpju valkāšana ikdienā liek sarauties kājas ikru muskulim līdz pat 13 procentiem, radot kāju stīvumu un ierobežotas potīšu kustības. Ahileja cīpsla savelkas, izraisot sāpes papēdī, savukārt ķermeņa svara neproporcionālais spiediens liek just sāpes kāju spilventiņos. Mainot sievietes staigāšanas gaitu, augsti papēži palielina spiedienu uz ceļgala kauliem, pakāpeniski novedot pie locītavu slimības – osteoartrīta- attīstības. Pētījumi rāda, ka spiediens ceļgalos palielinās par 26 procentiem tām sievietēm, kas ikdienā izvēlas valkāt apavus ar augstu papēdi. Diemžēl ilgstošas kāju sāpes neviena ārstnieciskā ziede līdz galam neizārstēs – meklē speciālista palīdzību!
Mugura – lielākā cietēja
Lai gan augstpapēžu kurpes ir iemesls izvirzītām krūtīm un izteiktai pēcpusei, kas vīriešiem nereti rada sajūsmu par sievietes ķermeni, regulāra staigāšana uz augtiem papēžiem nebūt neattīsta labāku stāju. Tieši otrādi – kaulu spiediena dēļ stāja kļūst neizteiksmīgāka. Pareizu stāju nosaka ķermeņa svara balanss uz pēdu un pirkstgaliem, kas, tāpat kā locītavas un kauli, cieš no liela spiediena radītās slodzes. Spici un šauri kurpju purngali saspiež pēdā esošos nervus starp trešo un ceturto kājas pirkstiņu, tādējādi veidojas sāpēs un pēdu pirkstu nejūtīgums. Turklāt seksīgais gurnu un muguras izliekums nav nekas cits kā vien ķermeņa svara centra pārbīde uz priekšu, kas dabiski nav pieļaujama un ilgstošā laika posma rada muguras sāpes, nogurumu un kaulu deformāciju. Pavēro, piemēram, balerīnas – vai viņas perfektai stājai izmanto augstpapēžu kurpes?
Krampji skaistumam?
Vēl viena anomālija, ko rada nepareizs spiediens uz muguras nerviem, ir t.s. stenoze – tilpuma samazināšanās asinsvadā vai orgāna dobumā. Mugurkaula stenoze var būt cēlonis pēkšņām muguras sāpēm, muskuļu vājumam, kņudēšanai, spazmām un krampjiem sēžamvietas rajonā un kājās. Tādēļ nebrīnies, ja nakts vidū Tevi pamodina sajūta, ka kāds mēģina atņemt pēcpusi – saki „paldies” saviem apaviem, kas to izraisa.
Neatteikšos no papēžiem pat tad, ja sāp!
Daudzas sievietes turpina valkāt augstpapēžu kurpes par spīti tam, ka zina par to negatīvo ietekmi uz ķermeņa veselību. Ko darīt sievišķīgā aksesuāra piekritējām? Pirmkārt, izvairies uz papēžiem staigāt ilgstošos laika posmos. Piemēram, sēdošā darbā droši vari atbrīvoties no modes važām. Arī aktīvs darbs veiksies labāk, ja izvēlēsies ērtāku apavus. Otrkārt, veic vingrošanu no rīta un vakarā – proti, pirms un pēc kurpju valkāšanas. Tas palīdzēs iesildīt Tavu kāju muskuļus un mazliet sagatavos pēdu slodzei. Treškārt, neizvēlies spicu purngalu augstpapēžu kurpes. Tieši tās ir viskaitīgākās mugurai, nervu un kaulu veselībai. Visbeidzot, nestaigā vienās kurpēs visu laiku un ierobežo papēžu garumu kurpēm, kuras vēlies iegādāties. Tādējādi nodrošināsi, ka Tavā apavu skapīti vai plauktā ir nepieciešami apavi dažādiem gadījumiem un situācijām – lai būtu ērti, seksīgi, modīgi, eleganti vai lietišķi. Ilgtermiņā Tu sev par to pateiksies!
Vai arī Tu esi augsto papēžu cienītāja? Kādi ir Tavi novērojumi veselības izmaiņās? Rūpējies par sevi un esi skaista!