Rīta avīze pie kafijas tases un aizsmēķēta cigarete rokā labam dienas sākumam. Tipiska aina kafejnīcā, kas izklausās pēc Džima Džārmuša kino lentes. Patiesībā tā ir kombinācija, kurai seko daudzi jauni un ne tik jauni cilvēki. Par kafijas pretrunīgo ietekmi uz veselību vēl iespējams diskutēt, taču smēķēšana pienesumu cilvēka organismam nebūt nedod. Kādas ir sekas plaši izmantotajam 21. gadsimta ieradumam?

 

Divas kafijas tasītes puses

Kafija ir izslavēta neviena ar savu rutīnas rituāla piegaršu, bet arī ar neskaitāmiem pierādījumiem par labumiem, ko tā dod veselībai. Enerģijas līmeņa un zema asinsspiediena pacelšana, kā arī mazāk zināmie tauku sadedzināšanas un diabēta riska samazināšanas fakti ir tie argumenti, ar kuriem teju ikviena sieviete cenšas pārliecināt kafijas nedzērāju par to, ka ne viss ir tik melns, kā pirmajā brīdī izskatās. Turklāt nesenā pētījumā pieradīts, ka kafijas lietošana var samazināt Parkinsona un Alcheimera slimības risku pat par 60 % un iespēju saslimt ar aknu vēzi par 40%! Par spīti tam, veselīga dzīvesveida piekritēji kafiju cenšas neiekļaut savā uzturā vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, aromātiskais dzēriens kaitē kaulu attīstībai. Tā kā kafija no organisma pastiprināti izvada laukā kalciju un dehidrē organismu, radot slāpes un vajadzību biežāk apmeklēt tualeti, pārāk intensīva lietošana – vairāk kā trīs reizes dienā – rada nopietnu risku saslimt ar osteoporozi, kas rada kaulu trauslumu. Otrkārt, nefiltrēta kafija vai kafijas dzērieni nebūt nenodrošina slaidu figūru, bet gan paaugstina sliktā holesterīna līmeni asinīs. Treškārt, mīts par depresijas novēršanu tiek apšaubīts, jo var rasties nervozitāte, bezmiegs, kuņģa problēmas un paātrināta sirdsdarbība.

 

Kofeīns un nikotīns – legālās narkotikas?

Zināms, ka cigaretes tiek marķētas kā atkarību izraisošas vielas, tādēļ nesen Latvijā stājies likums par stingrākiem smēķēšanas ierobežojumiem sabiedriskās vietās un nesmēķētāju klātbūtnē. Tomēr par atkarību radošu produktu varētu dēvēt arī kafiju. Izveidojoties pieradumam no rīta, pusdienlaikā un vakarā malkot gardo dzērienu, no tā atbrīvoties ir ļoti grūti – organisms kofeīna klātbūtni tajā pieņem kā pašsaprotamu un apjūk, ja nesaņem noteikto devu. Tādēļ mēs jūtamies tik miegaini un atslābuši konkrētos dienas posmos, kuros parasti tiek ieturēta kafijas pauze. Vajadzība pēc enerģijas, ko sniedz kofeīns, ir līdzīga tai, kas rodas smēķētājiem, sniedzoties pēc kārtējās cigaretes. Nikotīns iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu kā stimulants jeb psihotropa viela, izraisot strauju cukura līmeņa celšanos asinīs. Diemžēl šī reakcija nav noturīga un atstāj nomāktības izjūtu – tādēļ rodas atkarība pēc cigaretēm vēl un vēl, tiecoties pēc nākamā īslaicīgā enerģijas lādiņa.

 

Dubults – sliktāk

Kā cigaretēm, tā kafijai ir savi mīnusi. Grieķu zinātnieki pierādījuši, cik kaitīga kombinācija cilvēka organismam ir nikotīns savienojumā ar kofeīnu. Novērojot divdesmit četrus regulārus smēķētājus un kafijas dzērājus vecumā ap 30 gadiem, pētnieki konstatēja divreiz lielāku arteriālo stīvumu jeb elasticitāti tiem, kas vienā laikā bija dzēruši kafiju un smēķējuši, nekā tiem, kas smēķēja un dzēra kafiju ar lielākiem laika intervāliem. Līdzīgs eksperiments pēcāk tika veikts ar 160 citiem dalībniekiem, sadalot tos četrās grupās – smēķētājos, kas lieto kafiju, smēķētājos, kas nedzer kafiju, nesmēķētājos, kas dzer kafiju, un nesmēķētājos, kas nelieto kafiju. Rezultāti bija tādi paši. Lielāks arteriālais stīvums un sliktāka asins plūsma artērijās bija smēķētājiem, kas dzer kafiju. Dubults neplīst? Ne šoreiz.

 

Nekādas kafijas un cigarešu pirms seksa!

Lai gan nikotīns dod īslaicīgu enerģiju, smēķēt un dzert kafiju pirms seksa nepavisam nav ieteicams. Neskatoties uz to, ka tā ir fiziska aktivitāte, kofeīns rada dehidratāciju ķermenim, liekot just slāpes un izskalojot citas ķermenī esošās vielas. Savukārt nikotīns sašaurina asinsvadus, samazinot asins plūsmu artērijās. Orgasms gan sievietēm, gan vīriešiem atkarīgs no asins pieplūduma reproduktīvajos orgānos, tieši tāpēc kaitīgie ieradumi pasliktina asins piekļuvi un neļauj sasniegt maksimālu baudu abu dzimumu pārstāvjiem. Tādēļ neļauj savam vīrietim smēķēt pirms gultas priekiem – sliktāk būs jums abiem.

 

Vai arī Tu esi nikotīna un kofeīna piekritēja? Saudzē savu veselību!

Iepriekšējais raksts3 vērtīgi padomi, kā pasargāt mobilās ierīces aukstajā laikā
Nākamais rakstsAugstpapēžu kurpes: 4 bīstami draudi tavai veselībai!