Domā tas, kam ir ar ko domāt! Nokāp no koka! Nemāci dzīvot, iedod līdzekļus! Sarkasms un zobgalības dzīvei piešķiļ savu tiesu uguns, taču, kā zināms, – ar uguni nespēlējas. Regulāri un lielās dozās pielietotas, dažas lietas spēj sašūpot katru attiecību laivu. Starp tām ir četras lielākās slepkavnieces.

 

Kā tas nākas, ka attiecībās visi pieredzam līdzīgas situācijas? Izrādās, ārēji radniecīgām situācijām ir arī kopējs pamats, tādēļ simptomi, līdzīgi kā slimības gadījumā, ir nelaimes priekšvēstneši, kurus neņemt vērā būtu tas pats, kas rīkot kāzas uz grimstoša kuģa.

 

Teorētiski viss ir gaužām vienkārši – nedari otram to, ko pats negribi pretī saņemt. Zelta ētikas likums, protams, spēkā ir arī attiecībās. Diemžēl ar to vien nepietiek. Ir četras vienkāršas un ierastas lietas, kuras mēs bieži piekopjam, pat nenojaušot, ka tie ir attiecību izjukšanas priekšvēstneši.

 

Pārmetumi

Kuram gan negribas laiku pa laikam izraudāties uz otra pleca? Pažēloties par nogurumu un pārlieku lielo ikdienas darbu nastu, kuru taču varētu taisnīgāk sadalīt? Tur nav nekā slikta. Taču, kad tiek aizskarts cilvēks, nevis kritiski novērtēta viņa rīcība, viss mainās. Nav nekā ļauna, ja atgādinām, ka vajadzēja iznest atkritumu spaini vai pārvilkt apavus. Skaidra lieta, ka vajadzēja! Bet, kad atskan: „Muļķis! Sliņķe! Čamma! Tizlenis!”, mēs pamatīgi rokam bedri, kurā apglabāt attiecības. 

 

Nicinājums

To var dažādi izrādīt – ar nievājošu attieksmi, sarkastisku humoriņu, ņirdzīgām piezīmēm un zobgalībām katrā izdevīgā brīdī. Lai kāda forma arī netiktu izkopta, tā signalizē par vienu – nepatiku, pat riebumu. Tas ir ļaunākais no attiecību bendēm. Ja ir tik saindēts emocionālais fons, ir gandrīz neiespējami pārrunu ceļā mēģināt risināt problēmu. Kurš gan būs gatavs atvērtai sarunai, ja skaidri jutīs, kā otrā izraisa tikai riebumu?

 

Aizsardzība

„Ja tu biežāk būtu mājās, mēs nebūtu tā atsvešinājušies. Pa kuru laiku lai es puikam atprasu reizrēķinu, ja tu pat traukus nevari nomazgāt!” Ieņemot aizsardzības pozīciju, mēs automātiski arī norādām, kas ir situācijas vaininieks: „Problēma nav manī. Tevī ir visu nelaimju sakne!” Mēs varam no rīta līdz vakaram censties sevi mazgāt baltu, bet aizsardzība konfliktu tikai padziļina, tādēļ ir tik nāvējoši bīstama.

 

Mūri

Attēls ir, skaņas nav! Jo vairāk otrs tavās acīs nogrēkojies, jo lielāku porciju ignorances viņš saņem. Līdz smieklīgumam, gluži kā anekdotē. Dažreiz tas darbojas. Piekopta regulāri, tāda taktika noved pie vēlamajam tieši pretējā. Ceļot mūrus un uzliekot dažādas maskas, mēs otru cilvēku ignorējam. Mūkam ne tikai no konflikta, bet beigu beigās arī emocionāli atvadāmies no attiecībām.

 

Savstarpējās attiecības neiznīcina uzskatu dažādība, bet gan cilvēku attieksme pret tām, veids, kā viņi ar to ikdienā tiek galā. Ja kāds otra citādību gadu gadiem nevar pieņemt un stūrgalvīgi mēģina ko labot, pāris katru mīļu brīdi strīdēsies par vienām un tām pašām lietām. Mēs esam radīti dažādi, ar atšķirīgām rakstura iezīmēm, vērtību izpratni un ieradumiem, ko nav iespējams mainīt. Atliek tikai otru pieņemt tādu, kāds viņš ir. Ja arī viena otra mīļotā cilvēka īpašība šķiet rakstura vājība un nagi tā vien niez uz to norādīt cerībā, ka labi domātās pamācības nesīs augļus, der atcerēties – līdzīgi kā reimatisma vai migrēnas gadījumā, lai arī tas nav nekas jauks, ar to var sadzīvot, izvairoties no situācijām, kas to var tikai pasliktināt. 

Sabiedrība

Par Kariņa attēlu publiskošanu – 500 eiro sods – VIDEO

  Datu Valsts inspekcija sodījusi personu, kura sociālajā tīklā “Facebook” publicēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa fotogrāfijas,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Kivičs pārsteidz, atklājot, kādas ir viņa prasības privātos koncertos

  Nav noslēpums, ka mūziķis Andris Kivičs ir visai pieprasīts privātās mājas ballītēs, kāzās un dažādos...

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...
Foto:Flickr.com/Carlos Andrés Reyes/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Šodien tev vajadzēs izmantot savu enerģiju, lai uzturētu sevi un apkārtējos labā, optimistiskā formā. Kādam...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...