Veikalu plauktos izkārtoti ne tikai alkoholiskie dzērieni, bet arī dzērienu iepakojumi, uz kuriem rakstīts „bezalkoholiskais”. Bet vai vīns, alus un sidrs patiešām var būt bez mazākā alkohola procenta? Atbildi uz jautājumu „Vai bezalkoholiskais alus patiešām ir bezalkoholisks?” šoreiz meklēja BrīvBrīdis.lv.

 

Dzērienu klāsts veikalos ir ļoti plašs. BrīvBrīdis.lv interesējās par to, vai alus, kam uz iepakojuma rakstīts bezalkoholiskais, bet tur pat blakus norādīts, ka tas tomēr satur 0,5% alkohola, maz ir tiesīgs saukties par bezalkoholisko dzērienu? Ja uz iepakojuma nav norādīts alkohola procents, vai tas nozīmē, ka alkohola tajā patiešām nav, vai ir, bet netiek norādīts? Un, ja tā – vai tas ir pieļaujams?

 

Atbild Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Ilze Lejasbuda:

„Alus definīcija ir noteikta Likumā Par akcīzes nodokli. Saskaņā ar to, par alu uzskatāms raudzēts alkoholisks dzēriens, kurš pagatavots no iesala un ūdens, pievienojot apiņus, kurā absolūtā spirta daudzums pārsniedz 0,5 tilpumprocentus. Tātad, ja alū absolūtā spirta daudzums ir līdz 0,5 tilpumprocentiem, tad to var nosaukt par bezalkoholisko alu.

Normatīvie akti nenosaka specifiskas prasības bezalkoholiskajiem aliem, līdz ar to šāda veida dzērieni jāmarķē saskaņā ar vispārējām marķēšanas prasībām, kuras noteiktas Ministru kabineta 2003.gada 23.novembra noteikumos Nr.964 Pārtikas preču marķēšanas noteikumi. Attiecībā uz alkohola satura norādi, šajos noteikumos paredzēts, ka alkohola saturs tilpumprocentos jānorāda, ja tas dzērienu marķējumā pārsniedz 1,2 tilpumprocentus. Līdz ar to, ja dzērienā alkohola saturs ir mazāks par 1,2 tilpumprocentiem, to marķējumā var nenorādīt.

Arī Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1169/2011 (2011. gada 25. oktobris) par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem un par grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās 28.pants nosaka, ka tiem dzērieniem, kuru alkohola saturs pārsniedz 1,2 tilpumprocentus jānorāda faktiskā spirta tilpumkoncentrācija.”

Lāčplēša alus galvenā tehnoloģe Inese Dukaļska skaidro: “Bezalkoholisko alu iespējams ražot vairākos veidos: ar pārtraukto fermentāciju; ar vakuuma destilāciju; ar reversās osmozes palīdzību. Nelielais alkohola daudzums alū radīsies dabīgi – fermentācijas procesā. Alum ar alkohola % no 4,0-7,0,fermentācija norit apmēram no piecām līdz desmit dienām, bet bezalkoholiskajam alum no 15-36 stundām. Abos pēdējos variantos alus tiek raudzēts pēc normālas tehnoloģijas, bet pie filtrācijas vai destilācijas tiek atdalīta alkohola frakcija, rezultātā iegūstot alu ar mazu alkohola saturu.”

 

Tātad, visticamāk, ka arī alus sastāvā, uz kura gozējas uzraksts bezalkoholiskais, tomēr ir alkohols. Lai gan tilpumprocents alkohola tajā ir mazs, tomēr tas nebūt nav bērnu un grūtnieču dzēriens.

Sabiedrība

Atklāts viens no lielākajiem Andra Kiviča noslēpumiem

  Mūziķis, STV šova "Slavenības. Bez filtra" jaunā zvaigzne Andris Kivičs atklāj, kā gatavojas koncertiem un...

Pēc tiesas sēdes Magone paziņo, vai izdevies šķirties no Žaņa – VIDEO

  Pēc Śutovu šķiršanās sāgas otrās tiesas sēdes STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone nāk...

Parādās jaunas ziņas par leģendāro grupu “Sestā Jūdze”

  11.jūnijā, sākot no plkst.18 Bērzciemā pie jūras grupa «Sestā Jūdze» aicina uz saviem jaunajiem Mazjūras...
Foto:Flickr.com/Michel Filion/CC

Piektdienas rīts sācies ar skumju ziņu

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 19.maija plkst. 6.30 līdz 20. maijam plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Ļoti lūdz palīdzēt – vairākas dienas pazudusi nepilngadīgā Liene

  Valsts policijas Rīgas reģiona pārvalde meklē bezvēsts prombūtnē esošo 2009. gadā dzimušo Lieni Kerubini, kura...

Vai vispār sagaidīsim kārtīgu vasaru? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis!

Vai vasara vispār būs? Šādu retorisku jautājumu savā video blogā uzdod LTV laika ziņu redaktors...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/Nomad YC /CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 20. maijs

  Auns Šodien būsi pārlieku runīgs. Ja tev tuvumā pagadīsies kāds „spiegs”, viņam pavisam noteikti izdosies savākt...

Tavs HOROSKOPS veiksmīgam JŪNIJAM

Kādi notikumu un dzīves pavērsieni jūnijā sagaida tieši tevi, uzzini šī mēneša horoskopā!   Auns Pagājušajā mēnesī tev,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 19. maijs

  Auns Šodien kalsi plānus savas finansiālās labklājības uzlabošanai. Šajā sakarā nāksies gan saskarties ar nelieliem sarežģījumiem,...
Foto:BrīvBrīdis.lv

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. maijs

  Auns Šodien piedzīvosi vairākus greizsirdības uzlidojumus. Paradoksāli, taču būs saistīti nevis ar tavu laulāto draugu, bet...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. maijs

  Auns Šodien ieteicams neiesaistīties konfliktos savā darba vietā. Tie ne pie kā laba nenovedīs, turklāt to...
Foto:Flickr.com/Māris Pehlaks /CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. maijs

  Auns Šodien ne pa kam nevēlēsies piekrist savas otras pusītes sacītajam. Kad viņš jau kārtējo reizi...

Mājai un Dārzam

Vai vispār sagaidīsim kārtīgu vasaru? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis!

Vai vasara vispār būs? Šādu retorisku jautājumu savā video blogā uzdod LTV laika ziņu redaktors...

Sinoptiķis Bricis sola jūtamas izmaiņas laikapstākļos – kas mūs sagaida? – VIDEO

  Vēsais pavasaris Latvijā turpinās, pirmdienas rītā atkal vietām bijusi salna un tāda gaidāma vēl arī...

Iemeslu priekam maz: Jaunākā laika prognoze 7 dienām!

  Nedēļas pirmajā pusē gaidāms visai auksts laiks un, gaisa temperatūra dienā būs līdz +10…+15°,  naktīs...