Pēdējos gados strauji pieaudzis par migrantu transportēšanu arestēto latviešu un lietuviešu skaits, turklāt neizskatās, ka tendence varētu samazināties. 29. oktobrī kanālā TV3 nonāks pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica dokumentālā filma “Meklējam šoferi”, kas skatītājiem sniegs iespēju ieskatīties nelegālā biznesa aizkulisēs.

Ja pēc lielās finanšu krīzes 2009.gadā latviešu vīrieši vieglas peļņas iekārdināti piekrita kļūt par narkomūļiem, tagad parādījies jauns bīstama biznesa veids – nelegālo migrantu pārvadāšana.  2022.gada nogalē problēma saasinājās tik ļoti, ka Latvijas Ārlietu ministrija izsūtīja īpašu brīdinājumu uzmanīties no darba sludinājumiem, kas meklē šoferus it kā starptautiskiem pārvadājumiem.

Foto: TV3Group publicitātes foto

“Šogad martā mums piezvanīja viena Ungārijā aizturētā latviešu vīrieša mamma, sakot, ka viņas dēlu rīt izlaiž no cietuma. Viņa pēc pāris stundām ar savu mašīnu plānoja izbraukt no Jūrmalas, lai sagaidītu dēlu. Mūsu operators devās kopā ar viņu. Caur konkrētā vīrieša un vēl vairāku latviešu stāstiem parādām, kādēļ Latvijas valstspiederīgie tik viegli piekrīt vai arī iekrīt uz šiem it kā darba piedāvājumiem,” stāsta filmas autore, Re:Baltica žurnāliste Inga Spriņģe.

Lielākā daļa šoferu darba sludinājumus uziet sociālajos tīklos vai caur paziņām, bieži vien jau sākotnēji zinot, ka būs jāpārved nelegālie migranti. Darba piedāvājumu pieņem dēļ pievilcīgā atalgojuma (vidēji 500 eiro par cilvēku), kā arī iedrošinājuma, ka noķeršanas gadījumā nekāds nopietnais sods nebūs.

Foto: TV3Group publicitātes foto

Dokumentālajā filmā redzamajam stāstam ir divas lokācijas. Viena saistīta ar tā dēvēto Balkānu ceļu, pa kuru migranti no Serbijas, šķērsojot Ungāriju, dodas uz Vāciju. Aizvadītajā gadā Ungārijas tiesībsargi arestēja ap 30 Latvijas valsts piederīgos, kuriem draud 2 līdz 8 gadu cietumsods.

Otra daļa ­– Latvija. Ņemot vērā, ka Baltkrievija migrantus izmanto kā daļu no hibrīdkara un stumj pāri robežai, pieprasījums pēc “šoferiem” pieaudzis arī Latvijā. Pēdējos divos gados Latvijā uzsākti 53 kriminālprocesi par nelegālo imigrantu izmitināšanu vai transportēšanu. Ja līdz šim pieķertie šoferi varēja izlīdzēties ar naudas sodu un sabiedrisko darbu, tagad stājušās spēkā izmaiņas Krimināllikumā, kas paredz smagākus sodus nelegālo migrantu plūsmas organizētājiem.

Iepriekšējais rakstsJaunās skaņās tapusi piemirsta Raimonda Paula dziesma
Nākamais rakstsKā ikdienā atrast laiku rūpēm par veselību? Tava viedierīce var palīdzēt