Zeme iegādāta, pavasaris tepat aiz stūra, taču ne dobju, ne augu nav – kā rīkoties tālāk? Ja Jums jau ir vīzija, kādu vēlaties redzēt savu dārzu, protams, varat gatavot dobes un doties pēc augiem, tomēr pieredzes stāsti rāda, ka šo procesu vajadzētu uztvert nopietnāk, rūpīgi apdomājot katru soli. Lai dārza labiekārtošanas process nesagādātu pamatīgas galvassāpes, gala rezultāts būtu kvalitatīvs un priecētu ik reizi, esam apkopojuši dažus noderīgus padomus, kā ierīkot dārzu no nulles. Lasiet, iedvesmojieties un Jums izdosies!
Rūpīgi apskatiet zemes gabalu un izveidojiet plānu
Kā jau minējām, vienmēr varat iet vienkāršāko ceļu – ņemt rokā lāpstu un rakt dobes, kur vien acis rāda. Tomēr sākumā ieteicams rūpīgi apskatīt zemes gabalu un izveidot plānu. Apstaigājiet dārza teritoriju, lai noteiktu zemes gabala stāvokli! Varbūt tas ir pārplūdis un nepieciešams ierīkot efektīvu meliorāciju? Varbūt tajā ir pārāk daudz mālu vai smilts, no kuriem nepieciešams atbrīvoties? Kura dārza zona ir vairāk saulaina, savukārt kura – ēnaina?
Problēmas ar zemes gabalu var būt daudz un dažādas, tādēļ lieliska ideja ir izveidot aptuvenu plānu, kaut ar brīvu roku uz papīra lapas iezīmējot dārza robežas un aprakstot dārza ‘’tehnisko’’ stāvokli – tikai tā varēsiet būt drošs, ka izdarāt pareizās izvēles attiecībā uz zonu sadalīšanu!
Sadaliet dārzu zonās
Ierīkojot dārzu, nav ieteicams sekot līdzi aktuālajām tendencēm, jo tās mēdz strauji mainīties, savukārt dārzs ir ilgtermiņa lolojums. Šajā gadījumā svarīgi rīkoties tā, kā patīk tieši Jums! Rīkojieties atbilstoši iepriekš izveidotajam plānam – atkarībā no zemes gabala specifikas, sadaliet dārzu zonās! Nolemiet, kur atstāsiet mauriņu, kur veidosiet dobes, kur atradīsies celiņi un kur izvietosiet dekorācijas. Iespējams, vēlaties ierīkot dārzā arī atpūtas zonu – tad noteikti ieplānojiet, kur izvietot nojumi, dārza mēbeles, grilu un citus elementus.
Attīriet un sagatavojiet stādīšanas zonu
Dārza labiekārtošana no nulles bieži nozīmē, ka jāupurē daļa zāliena. No zāliena varat atbrīvoties, izmantojot ķimikālijas, taču ir arī vairākas efektīvas organiskās metodes, kā piemēram zemes uzaršana ar traktoru. Kad plāns ir gatavs un esat nolēmis, kur vēlaties veidot apstādījumus, sagatavojiet zemi! Pēc zemes sagatavošanas, iespējams, secināsiet, ka zeme nav īpaši veselīga apstādījumiem – kā rīkoties šādā situācijā?
Veselīga augsne ir visa pamats, un no tā lielā mērā atkarīga dārza efektivitāte. Ja augsne nav īpaši veselīga apstādījumiem, neuztraucieties – Jums nav uzreiz jāskrien meklēt dārgu melnzemi, daudzos gadījumos pietiks vien ar kompostēšanu.
Kompostēšana ir ļoti vienkārša, nepieciešami vien organiskie atkritumi, pietiekams mitruma un gaisa daudzums! Dabiskie organismi pavisam ātri pārvērtīs organiskos atkritumus par uzturvērtīgāko pieejamo augsnes piedevu, turklāt, lai arī kāda būtu augsne, Jūs nekad nekļūdīsieties, ja nolemsiet veikt tās kompostēšanu. Ja kompostu pievienojat pirmo reizi, ieteicams to iestrādāt augsnē, piemēram, ar dārza dakšu. Pēc tam izlīdziniet augsni, lai varētu sagatavot to stādīšanai!
Izveidojiet augu plānu un dodieties augu medībās
Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām, ierīkojot dārzu pirmo reizi – augi tiek iegādāti vēl pirms izveidotas dobes. Dārzu vajadzētu uztvert kā mākslas darbu, līdz ar to nepārtraukti nepieciešams veidot plānus, skices, vizualizējot idejas. Turklāt, Jums nav jābūt ainavu arhitektam, lai izveidotu augu plānu – lai saprastu formas, līnijas, novietojumu, apstākļus un iespējamo gala rezultātu, sāciet ar dobes formas uzmērīšanu un izveidošanu!
Tas, ko stādīt un sēt, protams, atkarīgs no laikapstākļiem, tomēr pat, ja šķiet, ka bez profesionālām zināšanām un padoma tas ir sarežģīts uzdevums, pamēģiniet – iespējams, Jums ir talants! Domājiet gan par sezonāliem augiem, gan ziemcietēm, dzīvžogiem, krūmiem, kokiem, dekoratīvo zālienu jeb par visdažādākajiem augu veidiem!
Neatņemama ikviena dārza sastāvdaļa ir arī augļkoki, dārzeņi un garšaugi. Domājot par iespējamām kombinācijām, varat smelties iedvesmu no reāliem dārziem vai internetā, piemēram, vietnē pinterest. Pēc tam dodieties augu medībās uz stādaudzētavām!
Papildiniet dārzu
Ja dārzs kalpos ne tikai praktiskiem nolūkiem, lai iegūtu pārtiku, lieliska ideja ir papildināt dārzu ar dažādām dekorācijām, kā piemēram statujas, gaismu virtenes, pat strūklakas. Liela daļa cilvēku dārzu uztver kā savu miera ostu, kur atpūsties no ikdienas steigas, līdz ar to lieliska ideja ir arī atpūtas stūrītis.
Dārza labiekārtošana no nulles var prasīt gan ievērojamus fiziskus resursus, gan finansiālos līdzekļus – atcerieties, ka ar iekārtošanu viss nebeidzas! Dārzam jāvelta rūpes, tā uzturēšanai nepieciešamas dažādas iekārtas un piederumi, regulāri jāatjaunina apstādījumi.
Kad vajadzību ir vairāk nekā iespēju, var noderēt tāda iespēja kā patēriņa kredīts vai kredītlīnija no Ferratum.lv – mājas lapā pieejams kredītlīnijas kalkulators, kur varat skatīt vairāk informācijas par piedāvājumu un pieteikties. Tomēr neaizmirstiet, ka jebkurš aizdevums ir nopietnas saistības, kuras nāksies godprātīgi atmaksāt!