Maijs. Neraugoties uz to, ka ir pavasaris, šis ir laiks, kad pelēkās domas ienāk mūsu domās, apsīkst dzīvesprieks un vēlme darboties. Depresija – īpaši raksturīga sezonas maiņai, arī pavasarim…

Sākot ar 2007. gadu Latvijā strauji pieaug saslimstība ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. 2009. un 2010. gadā sasirgšanas kāpums bija ļoti straujš. Pagājušā gada 27. septembrī, valsts sekretāru sanāksmē, Veselības Ministrijas pārstāvji tālākai apstiprināšanai virzīja iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošanas plānu 2013. – 2014. gadam, paredzot attīstīt ambulatoros garīgās veselības aprūpes pakalpojumus, uzlabot medikamentu kompensācijas sistēmu pacientiem ar garīgās veselības traucējumiem, veikt pētījumu par iedzīvotāju garīgo veselību un informēt sabiedrību par garīgās veselības veicināšanas un profilakses jautājumiem u.c. pasākumi, vēstīts ministrijas mājas lapā.

 

Depresija! Pazīmes un simptomi

Nekoķetē ar šo diagnozi, ja pāris dienas vienkārši neesi labā omā, apkārtējie, kuri ir saskārušies ar šo slimību, to uztver kā ņirgāšanos. Depresija ir psihisks stāvoklis, kam raksturīga nomāktība, drūmums, slikta oma un intereses zudums par apkārt notiekošo, kas kādreiz šķita saistoši, tai skaitā – par savu izskatu. Raksturīgas pazeminātas koncentrēšanās spējas, dzīvesprieka un enerģijas zudums, pesimisms, raudulīgums un bezcerība, pārspīlēts skatījums uz savām problēmas, tās šķiet MILZĪGAS. Ja līdz šim bijušas problēmas ar alkoholu un citām atkarībām, iespējama situācijas pasliktināšanās – mēģinot aizbēgt no emocionālajiem pārdzīvojumiem. Ja tev ir depresija pieļaujams,  ka jūties nepārliecināta, ar zemu pašnovērtējumu, vaino sevi par kaut ko. Nereti ar depresiju sirgstošie piedzīvo pašnāvnieciskas domas (bieži pašnāvības pieminēšana ir kā depresijas slimnieka šantāžas veids – bez šāda nodoma, taču, šāda situācija nedrīkst palikt nepamanīta), izjūt miega un ēšanas traucējumus, pazeminās libido. Mums, sievietēm, depresijas stāvoklī bieži ir neregulāras menstruācijas, kā arī – aizcietējumi.

Smaga depresijas izpausme ir psihotiskā depresija, kad depresīvs noskaņojums kombinējas ar mānijām, kāds cilvēks var šķist bīstams, kā arī iespējamas halucinācijas – balsis, kuras runā apsūdzībās, paškaitējums jeb iespējama sevis tīša ievainošana, paranoja, patoloģiskas bažas par savu veselības stāvokli u.c. pazīmes.

Bieži dažādas neizskaidrojamas, pēkšņas fiziskās veselības stāvokļa pasliktināšanās var liecināt par depresiju, kas apslēpta zem fiziskiem simptomiem, jo depresija bieži ir cilvēka apslēptās dusmas un naids, kuras tie slēpj, pat nomaskē, jo citiem sevi prezentē kā labus cilvēkus.

 

Ārstēšana

Ja iepriekšminētos simptomus izjūti vairāk nekā divas nedēļas un jūti, ka patstāvīgi netiec ar sevi galā, kā arī nespēj atklāties nevienam – meklē profesionāļu palīdzību, piesakoties psihologa vai psihiatra konsultācijai, lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu konkrētā gadījuma specifiku un nepieciešamo ārstniecības kursu.

!!! Neuzsāc pašrocīgu ārstēšanos, jo terapiju var nozīmēt tikai kvalificēts speciālists.

 

Preventīvi nervu sistēmu stiprini ar: zivju eļļu  un tajā esošo omega-3 taukskābi, kas palīdz cīņā ar depresiju, lecitīnu –  tas īpaši ieteicams kombinācijā ar zivju eļļu, jo pastiprina tās darbību, atjauno nervu šūnu apvalku, pasargājot no nervu šūnu sabrukuma. Lieto magniju un B grupas vitamīnus, tie atslābina nervu sistēmu, jo magnijs neļauj kalcija joniem uzbudināt nervu, savukārt B grupas vitamīnu trūkums organismā izpaužas kā nervozitāte un viegla aizkaitināmība. Izmēģini ārstniecības augu tējas un ekstraktus, piemēram, melisu, apiņiem, baldriānu, asinszāli un piparmētru –  tie nomierina un atslābina.

 

NB!!! Ja speciālists depresijas uzveikšanai izraksta medikamentozu ārstēšanu, noteikti mini visus preparātus, kurus lieto, arī bezrecepšu medikamentus un ārstnieciskās tējas, lai novērtu nevēlamus blakusefektus.

 

Ieteikumi garīgās veselības uzlabošanai
 
Izveido dienaskārtību! Garīgo problēmu uzvarēšanai, kad šķiet, ka neko negribas, nekam nav spēka, nepieciešams motivēt sevi. Rūpīgi sastādi savus ikdienas plānus, kas palīdzēs pārvarēt vēlmi atstāt visu novārtā.

 

Atpūties! Cik un kad vien iespējams izgulies vismaz 8 stundas.

 

Ēd pilnvērtīgi! Lieto uzturā sabalansētu, vitamīniem bagātu un daudzveidīgu pārtiku, ēd vairāk augļus un dārzeņus! Samazini sāls, cukura un kofeīna patēriņu. Dzer vismaz 8 glāzes ūdens diennaktī. Pie garīgās veselības problēmām bieži ir novērojami ēstgribas traucējumu, taču bez pilnvērtīga uztura tava pašsajūta neuzlabosies, drīzāk iedzīvosies vēl, piemēram, kuņģa un zarnu trakta problēmās.

 

Vingro! Garīgās veselības uzlabošanā ļoti būtiskas ir fiziskās aktivitātes, tāpēc centies atrast laiku vingrošanai – jebkam, kas tev vislabāk patīk! Neaizmirsti ik dienu uzturēties svaigā gaisā. Ja tava darba vieta ir netālu no mājām, dodies turp kājām.

 

Komunicē! Depresijas pārvarēšanā būtiski ir atrast kādu uzticības personu, cilvēku, kurš spēs uzklausīt tavas sāpes, sapratīs tevi, uzlabojot emocionālo labsajūtu. Neieraujies sevī, tas tikai pasliktinās situāciju, tomēr, ja nespēj nevienam atklāties, izstāstīt savas emocionālās pārdomas – sāc rakstīt dienasgrāmatu, izstāsti tai savus kreņķus. Ja nelīdz arī tas – konsultējies ar speciālistu.

 

Izmet lieko! Nevajadzīgas, liekas mantas mazina enerģijas plūsmu mūsu dzīves telpā, tāpēc sakārto vidi sev apkārt, tas ļaus savest kārtībā arī tavas domas.

 

Dari, ko vēlies vienīgi tu! Nodarbojies ar hobijiem, kas ļaus tev justies labi, lasi sev saistošas grāmatas, klausies iecienītos mūzikas izpildītājus vai pamēģini kādu jaunu, neierastu nodarbošanos,  piemēram, rokdarbus. Atrodi veidu kā patīkami relaksēties. Atrodi laiku, lai pabūtu viena, laiku – vienīgi sev!

 

Cīnies par sevi, neļauj šai slimībai pārņemt tevi!

Iepriekšējais rakstsEksperiments: 30 apģērbi 30 dienām. Sākums
Nākamais raksts4 produkti ar pretnovecošanās iedarbību