Vai kavēta telekomunikāciju pakalpojumu (tālruņa) vai komunālo maksājumu rēķina dēļ banka nepiešķirs hipotekāro kredītu? Vai kavēti maksājumi kredītam, kam esmu galvotājs, var ietekmēt manu iespēju saņemt aizdevumu? Vai vairāki patēriņa kredīti mani padara par riskantu klientu bankām? Lai pārliecinātos par savu riska pakāpi, ikviens var pārbaudīt savu kredītvēsturi. 

Kas ir kredītvēsture un kur to meklēt?

Kredītvēsture ir pārskats par personas pagātnes jeb jau izpildītajām, kā arī spēkā esošajām finansiālajām saistībām —  hipotekārajiem kredītiem, patēriņa kredītiem, auto līzingiem, studiju kredītiem, kredītkartēm vai kredītlīnijām, neapmaksātiem apsaimniekošanas vai telekomunikāciju rēķiniem, pat neapmaksātiem sodiem, ka arī citiem maksājumu kavējumiem un parādiem. Kredītvēsture ietver informāciju par klienta finanšu paradumiem un kalpo kā detalizēts pārskats par klienta vispārējo finansiālo atbildību un to, kā līdz šim pārvaldītas finansiālās saistības. Visa šī informācija tiek apkopota dažādos reģistros, piemēram, kredītinformācijas biroju datubāzēs vai Latvijas Bankas kredītu reģistrā, un tiek izmantota, lai noteiktu personas spēju uzņemties jaunas finansiālas saistības, piesakoties aizdevumam, kredītkartēm vai cita veida finanšu pakalpojumiem.

“Bankām ir piekļuve apjomīgām datubāzēm, kurās varam pārliecināties un izvērtēt klientu kredītvēsturi, taču arī klientiem pašiem būtu ieteicams sekot līdzi saviem kredītvēstures datiem. To var izdarīt, apmeklējot attiecīgo kredītreģistru vietnes, piemēram, manakreditvesture.lv, un reģistrējoties ar saviem internetbankas datiem. Divas reizes gadā iespējams bez maksas saņemt kredītvēstures izziņu. Tā cilvēks var gūt ieskatu tajā, kā viņa kredīta pieteikums izskatās no bankas skatupunkta,” saka Kaspars Sausais, Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs.

Ko un kāpēc izvērtē banka?

Izskatot kredīta pieteikumus, bankas izvērtē virkni kritēriju gan tāpēc, lai aizdevuma izsniegšana atbilstu normatīvo aktu prasībām, gan arī tāpēc, lai banka spētu pēc iespējas labāk novērtēt klienta spēju atmaksāt aizdevumu un izsniegtais kredīts nekļūtu par nastu nākotnē.

Kaspars Sausais norāda, ka tiek ņemta vērā arī klienta esošo kredītu maksāšanas disciplīna, izmaiņas maksājumu grafikā atmaksas grūtību dēļ, kā arī jebkura cita informācija par kavētu saistību izpildi: “Protams, daži kavēti rēķini var nebūt  šķērslis, lai klientam piešķirtu, piemēram, hipotekāro kredītu, taču, ja mēs redzam, ka rēķinus nemaksā sistemātiski un parādi turpina krāties, tas var liecināt par finanšu grūtībām, ko jauns kredīts vēl tikai padziļinātu. Šāda kredītvēstures izpēte un saruna ar banku var ļaut cilvēkam objektīvi paraudzīties uz savu finansiālo situāciju un kredītu atmaksas disciplīnu un paradumiem.”

Viņš papildina, ka, izvērtējot kredīta pieteikumu, bankas pievērš uzmanību arī netipiskām klientu darbībām ar finanšu līdzekļiem: “Piemēram, ja katru mēnesi pēc algas saņemšanas pilnīgi visa nauda tiek izņemta no konta, tas var radīt papildu jautājumus, jo pat ja kādam ir ieradums norēķināties ar skaidru naudu, rēķinu apmaksa tomēr parasti tiek veikta, izmantojot norēķinu kontus. Tāpat jautājumus var radīt, piemēram, regulāri un apjomīgi maksājumi kādai privātpersonai.”

Kā uzturēt labu kredītvēsturi?

Kredītvēsture ir kā reputācija — tā veidojas ilgtermiņā, bet to ir iespējams ātri sabojāt. Lai saglabātu savu finanšu reputāciju augstā līmenī, ir disciplinēti jāveic visi maksājumi, īpaši par visām uzņemtajām finansiālajām saistībām.

Tāpat ļoti nopietni jāizvērtē arī lēmums kļūt par galvinieku kādas citas personas aizņēmumam — pat ja šis cilvēks ir tuvs, ir jārēķinās, ka dzīvē var gadīties situācija, kad viņa kredīta maksājumi ir jāsedz galviniekam, un arī šī informācija tiek iekļauta galvinieka kredītvēsturē. Nereti iedzīvotāji uz galvojumu sniegšanu ir raudzījušies kā formālu darbību, taču patiesībā tā ir nopietna atbildība, kas var ietekmēt galvinieka potenciālos nākotnes aizņēmumus.

Sabiedrība

Variantu nav – jauniešus iesauks dienestā. Kurus – to noteiks loterijā!

  Interese par Valsts aizsardzības dienestu mazinās, un trešajam iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies pārāk maz iespējamo iesaucamo....

Lai sveces liesma neatstāj bez iedzīves

  Bez uzraudzības atstātas sveces ik gadu Latvijā izraisa vairākus desmitus ugunsgrēku. Aizpērn sveces bijušas par...

Glābēji šorīt nākuši klajā ar svarīgu norādi!

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 29. novembra plkst. 6.30 līdz 30. novembra plkst. 6.30, Valsts...

Mazgadīgi noziedznieki Rīgā nozog nomas auto – viss beidzas ar smagu avāriju Valmieras pusē

  Šī gada 24. novembrī Valsts policija aizturēja trīs nepilngadīgas personas, kuras Rīgā bija nozagušas nomas...

Ļoti nopietni brīdina autovadītājus: šovakar un rīt no rīta braukšanas apstākļi būs īpaši sarežģīti!

  Atbilstoši meteorologu prognozēm, šovakar visā valsts teritorijā stipri snigs, līdz ar ko ceļi būs sniegti,...

Šausmu lietas gaismā nākušas Pededzē: Sabrauc velosipēdistu, bet līķi noslēpj

Šī gada 13. oktobrī ap pulksten 13.40  Pededzē notika ceļu satiksmes negadījums, kur automašīnas vadītājs...

Horoskopi un Testi

Nedēļas horoskops novembra beigām un decembra sākumam

  Šajā nedēļā mēs pavadīsim novembri un sveicināsim ziemas pirmo mēnesi - decembri. Tas nekas, ka...

HOROSKOPS 2023. gada DECEMBRIM

  Ziemīgais mēnesis - decembris - tepat aiz stūra, vai tas būs sniegoti balts? Kamēr gaidām...

Horoskops ceturtdienai, 30. novembrim

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

TESTS PĀRIEM: Cik labi tu pazīsti savu partneri?

Palūdz savu partneri un aizpildiet pāru testu. Cik daudz jūs zināt viens par otru? Vai...

Tavs nedēļas horoskops 27. novembrim – 3. decembrim

  Šajā nedēļā mēs pavadīsim novembri un sveicināsim ziemas pirmo mēnesi - decembri. Tas nekas, ka...

Mājai un Dārzam

Nokrišņiem pakāpeniski mitējoties, laiks kļūs sausāks un vietām aukstāks

Novembra pēdējās dienas bija nokrišņiem bagātas, vējainas un aukstas. Latvijas šodienas sniega sega ir biezākā...

Kad varētu kļūt siltāks? Stāsta sinoptiķis Bricis!

Viens no aukstākajiem novembriem pēdējo 16 gadu laikā; salam un sniegam galu vēl īsti neredz;...

Nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par ceturtdien gaidāmo laiku. 30.11.2023. dienā turpinās snigt,...