Laikam kļūstot siltākam, sākam vairāk staigāt vaļēja tipa apavos, kas ietekmē arī pēdu ādu. Kādas ir biežākās ar pēdu ādas kopšanu saistītas problēmas un kā ar tām tikt galā? Konsultē BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.

Pēdu ādas kopšana ir svarīga visu gadu, bet īpaši tā aktualizējas gada siltajos mēnešos, jo vēlamies, lai pēdas izskatās skaisti, valkājot vaļēja tipa apavus. Ir svarīgi atcerēties, ka, lai pēdu āda būtu veselīga pavasarī un vasarā, ir nepieciešams atpazīt iespējamās pēdu ādas veselības problēmas un uzzināt, kā rūpēties par pēdu veselību visa gada garumā.

Biežākās pēdu ādas problēmas

 • Bieza, cieta un plaisājoša āda (īpaši izteikti – uz papēžiem). Daba uz papēžiem radījusi biezāku un izturīgāku ādu, lai pasargātu tos no berzes un spiediena, līdz ar to, pakļaujot pēdu ādu papildu spiedienam un berzei, tā kļūs vēl biezāka un raupjāka. Ir arī vairāki ar vispārējo veselību un vecumposmu saistīti faktori, kas var veicināt papēžu ādas plaisāšanu, piemēram, aptaukošanās, cukura diabēts, artrīts, psoriāze, menopauze, kā arī neatbilstoši apavi, pēdu ādas traumēšana, nepareiza pēdu higiēna un kopšana, sēnīšu infekcijas (“atlēta pēda”) un pēdu pastiprināta svīšana, skaidro BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.
 • Pēkšņa un nepārtraukta berze, kas parasti rodas, sākot nēsāt jaunus apavus vai paaugstinātas slodzes apstākļos, aktivizē jutīgos nervu galus ar spiedienu uz augšējo ādas kārtu un liek ādai kļūt sāpīgai, sarkanai un kairinātai. Tulznas veidojas, kad ādas augšējā kārta berzes ietekmē atdalās no apakšējās kārtas. Brīvā vieta starp abām kārtām piepildās ar šķidrumu.
 • Varžacis. Varžacis ir viens no biežākajiem hiperkeratožu (sabiezējuša raga slāņa) veidiem, kas rodas ilgstošas un regulāras mehāniskās berzes un/vai spiediena rezultātā. Tās izpaužas kā norobežota ragvielas kārta spiediena vietā, kas iespiežas ādā, tādējādi kairinot nervus un spiediena laikā izraisot sāpes.
 • Ādas un nagu sēnītes. Sēnīte parasti vairojas un dzīvo siltās un mitrās vietās, piemēram, baseinos, koplietošanas dušās, pirtīs un ūdens atrakciju parkos. Mitrums un izmirkusi āda atvieglo sēnīšu iekļūšanu ādas virsējā slānī. Arī noslēgtu apavu ilgstoša lietošana, piemēram, ejot pārgājienos, sportojot, ir vēl viens faktors, kas veicina sēnīšu infekcijas attīstību, jo pēdas atrodas siltā un mitrā vidē.

Kā cīnīties ar tulznām?

Tulznas ir viena no populārākajām pēdu ādas problēmām. Tās var veidoties, gan sākot nēsāt jaunus apavus, gan paaugstinātas slodzes apstākļos. Lai izvairītos no tulznām, ir jāsāk ar piemērotu apavu izvēli – jāizvēlas ērti un ne pārāk cieši apavi, un tie jāienēsā pakāpeniski. Zeķes ir kā papildu barjera, kas pasargā ādu no apavu izraisītās berzes, taču vasaras laikā bieži vien apavi tiek vilkti uz kailām pēdām, tādos gadījumos lieti noderēs speciālie rullīši, kas ir paredzēti, lai mazinātu berzi un tulznu rašanās iespēju.

Ja tulzna jau ir izveidojusies, ir svarīgi to nepārdurt, lai pasargātu tulznas vietu no iespējamās infekcijas veidošanās. Ja bojātajā ādas apvidū ir nokļuvuši netīrumi, tos vajadzētu nomazgāt ar tīru ūdeni vai ūdeni ar ziepēm. Ja tulzna ir pārplīsusi un ir izveidojusies jēla vieta, tad to pēc tam vajadzētu dezinficēt. Lai parūpētos par brūces ātrāku sadzīšanu, var izmantot dzīšanu uzlabojošus gelus, krēmus un ziedes, piemēram, kas satur dekspantenolu, oktenidīnu vai hialuronskābi, iesaka farmaceite L. Graudiņa. Neaizmirstiet par plāksteri, kas mazinās papildu berzi vietā, kur ir tulzna, un pasargās brūces vietu no netīrumu iekļūšanas. Plāksteris jāuzlīmē pēc iespējas ātrāk, kopš konstatēts, ka apavi tomēr berž, jo tad ir iespēja samazināt lielāka noberzuma rašanos.

Rūpes par pēdu nagu veselību

Pēdu nagu veselība ir tikpat svarīga kā pēdu ādas veselība, jo, nerūpējoties par pēdu nagiem, ir iespējams iegūt dažādas veselības problēmas, kā, piemēram, nagu sēnītes. Nagu neveselīgu izskatu ietekmē dažādi faktori, piemēram, pārāk ciešu apavu valkāšana, infekcijas, sēnīšu slimības, nagu psoriāze un arī liekais svars. Ja kāju nagi neizskatās veseli, tad būtu vēlams vērsties pie podologa vai dermataloga, uzsver farmaceite L. Graudiņa.

Apgriežot nagus, tos vajadzētu atstāt ne mazāk kā milimetru garus, lai tie neieaugtu un izskatītos labi. Ja nagus tikai apvīlē, tad labāk to veikt sausiem nagiem, bet ja nagus griež, tad to var darīt, gan sausiem, gan arī mitriem nagiem.

Nagu iespējams traumēt dažādos veidos, piemēram, valkājot nepiemērotus apavus. Sekas un ārstēšana atkarībā no traumas mehānisma var atšķirties. Bojātais nags var noiet, un ataugot tas ne vienmēr ir skaists un veselīgs, jo var kļūt plānāks un grubuļains, kā arī var vertikāli vai horizontāli dalīties. Laikam ejot, nags lielākoties iegūst savu sākotnējo izskatu. Parasti skaists, veselīgs nags, pareizi to kopjot, pēdām ataugs 9–12 mēnešos pēc traumas. Lai ātrāk ataugtu jauns un veselīgs nags, būtu vēlams ievērot sekojošas lietas:

 • Jāvalkā pēc iespējas ērtāki apavi.
 • Rūpīgi jāievēro pēdu higiēna.
 • Var noderēt kolagēnu saturošu līdzekļu papildu lietošana.
 • Lai pasargātu traumētos nagus no papildu spiediena un berzes, var izmantot speciālās ortopēdiskās ierīces.
 • Papildus uz naga var uzklāt mīkstinošās eļļas, kas paredzētas naga kopšanai, vai lakas, kas paredzētas traumētu nagu kopšanai, lai izvairītos no sēnīšu infekcijas riska.

Pēdu procedūras mājās apstākļos

BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa iesaka veikt dažādas procedūras mājas apstākļos, lai parūpētos par pēdu ādu un nagiem:

 • Pēdu vannošana. To veic 37–37,5 grādus siltā ūdenī, kam pievienota dzeramā soda (uz litru ūdens tējkarote sodas) vai kāds cits līdzeklis, kas paredzēts kāju vannošanai.
 • Pēdu skrubji un maskas. Pēdu skrubjus ir ieteicams lietot ne biežāk kā 2 reizes nedēļā. Šobrīd arī aptieku plauktos ir atrodamas speciālās “zeķītes”, kas kalpos kā pēdu maska vai pīlingi un palīdzēs mitrināt un pabarot pēdu ādu vai arī tikt galā ar sabiezējušo ādu uz pēdām.
 • Krēmi ar urea. Ikdienas pēdu kopšanai jāizvēlas krēmi, kuri satur 7–10% urea. Savukārt, ja ir nepieciešams parūpēties par sabiezējušu pēdu ādu, tad nedēļas kursam var izvēlēties krēmu ar 50% urea vai divu nedēļu kursam krēmu ar 30% urea.

Svarīgi ņemt vērā! Daudzi sausas un raupjas pēdu ādas īpašnieki mēdz vīlēt vai berzt ar pumeka sūkļiem, tomēr ar to jābūt ļoti uzmanīgiem, jo ir vieglāk panākt pretēju efektu – papildu berzes ietekmē tiek veicināta ādas dabīgā aizsargreakcija un āda krietni ātrāk kļūst tikpat bieza, ja ne pat ne vēl biezāka. Tāpēc cīņā ar sabiezējušo pēdu ādu labāk izvēlēties krēmus ar urea vai pīlinga zeķītes.

Sabiedrība

Latvieši stundas laikā izpērk divas lidmašīnas uz Tamperi – “airBaltic” rīkojas nekavējoties

  Lielā līdzjutēju pieprasījuma dēļ Latvijas nacionālā lidsabiedrība airBaltic nodrošinās vēl papildu lidojumus uz Pasaules hokeja čempionātuTamperē. Līdz šim...

Eksperti pastāsta, vai Latvijas hokeja izlase sestdien uzvarēs Kanādu

  Jau rīt, 27. maijā norisināsies IIHF Pasaules čempionāta hokejā pusfināls, kurā Latvija sacensīcies pret Kanādu....

“Swedbank” izplata brīdinājumu klientiem

  Swedbank aicina klientus būt īpaši modriem, jo aktivizējušies krāpnieki. Šoreiz krāpnieki izsūta klientiem viltus īsziņas...

Diemžēl piektdienas rīts nesis arī ļoti traģiskas ziņas

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 86 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 17 personas un divas gājušas...

Glābēji izplata paziņojumu Latvijas iedzīvotājiem

  Trešdien, 31.maijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi, iedarbinot...

Pilnīgi jaunas ziņas par bez mammas palikušo lācenīti, kura klīda gar ceļu Limbažu pusē

  Ceturtdien, 25.maijā, mazais lācēns, kas aprīlī pēc dažu dienu klīšanas bez mammas gar Alojas-Limbažu ceļu...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 26. maijs

Šodien cilvēkos mitīs liels entuziasms un daudzi būs gatavi jauniem sasniegumiem. Būs ļoti svarīgi virzīt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 25. maijs

  Galvenais šodien ir mierīgs režīms un spēja relaksēties. Mēģini rīkoties atbildīgi un pēc labākās sirdsapziņas.     Auns Pirmā...

Horoskopa zīmes, kurām JŪNIJS būs īpaši labvēlīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 24. maijs

  Pirmajā dienas pusē vajadzētu apdomāt dažādas lietas. Tavas intelektuālās spējas vairosies, ja vien spēsi objektīvi...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 23. maijs

  Šodien sanāks komunicēt ar cilvēkiem, kuri tev ļaus labāk izprast savas vajadzības un izpētīt talantus....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 22. maijs

  Dienas pirmajā pusē ir īstais laiks beidzot atklāti izrādīt savas jūtas un emocijas. Skaidra izpratne...

Mājai un Dārzam

Sinoptiķiem nav īpaši patīkamu ziņu par laiku turpmāk – prognoze 7 dienām!

Šīs nedēļas izskaņā, kā arī nākamajā nedēļā Latvijā turpināsies sausums. Lai arī debesis palaikam aizklās...

Izskan pirmās ilgtermiņa prognozes gaidāmajai vasarai

  Mūs gaida karsta un sausa vasara, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognozes. Par sezonālajām...

Situācija pasliktinās vēl vairāk: Sinoptiķi brīdina par apstākļiem atlikušajā maijā

  Turpinoties siltam un sausam laikam, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi daļā teritorijas izplatījuši...