Izveidojot finanšu plānu un virzoties pretī mērķu sasniegšanai, svarīgi laiku pa laikam savu plānu koriģēt. Līdzīgi kā, sākoties siltajai sezonai, mēs mainām savu garderobi, mainoties gadalaikiem, ieteicams pārskatīt savu budžetu un izvērtēt, vai visa nopelnītā nauda nonāk tur, kur tai būtu lielākā vērtība, iesaka Elza Rudzīte, SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja.Kur likt “lieku” naudu vasarā?
Dažas no mūsu izmaksām bieži vien ir sezonālas, piemēram, maksa par apkuri. Tiem, kuriem ir bērni, izdevumi mācību gada laikā arī parasti ir krietni lielāki: ēdināšana skolā, pulciņi un treniņi, kancelejas preces u.c.
Sākoties vasarai, šķiet, varam atpūsties un elpot vieglāk, jo naudas paliek vairāk, taču, ja nepievērsīsim uzmanību tam, kā prātīgi rīkoties ar “lieku” naudu, pastāv risk to iztērēt impulsīviem pirkumiem, kas sagādā vien īslaicīgu prieku, bet nerada pievienoto vērtību. Lai tas nenotiktu, ir svarīgi regulāri pārskatīt savu budžetu un ieplānot, kā brīvo naudu tērēt mērķtiecīgāk vai iekrāt laikam, kad izdevumi atkal pieaugs.
Īpašais plāns atvaļinājumam – dienas limits un speciālais uzkrājums
Protams, vasarā, kad ir atvaļinājumu laiks, gribas dzīvot vieglāk, atļauties vairāk un vispār nedomāt par naudu. Tomēr savlaicīga vasaras tēriņu plānošana palīdzēs ne tikai iekļauties budžetā, bet arī nepalikt finanšu bedrē pēc atvaļinājuma.
Viens no efektīvākajiem veidiem atvaļinājuma budžeta kontrolei ir noteikt tēriņu limitus katrai dienai. Ceļojums atvaļinājuma laikā bieži rada eiforijas sajūtu – šķiet, tagad var atļauties visu. Ikdienas budžeta limits būs labas zāles pret to, ka visa atvaļinājumam paredzētā nauda tiek iztērēta pirmās nedēļas laikā.
Dienas limits ļaus vieglāk plānot to, cik bieži un kādus restorānus vai atrakcijas apmeklēt. Proti, būs skaidrs, ko atvaļinājumā var atļauties, un no kā būs jāatsakās. Ja nav iztērēta visa plānotā summa, atlikumu var “pārcelt” uz citām atvaļinājuma dienām. Tā var pārsteigt ģimeni vai draugus ar kādu suvenīru vai neplānotu piedzīvojumu.
Ideāls risinājums atvaļinājumam ir speciālā uzkrājuma veidošana – sākot krāt vasaras atpūtai savlaicīgi, mēs nodrošinām sev iespēju izbaudīt vasaru un nepalikt bešā, sākoties rudens sezonai. Starp citu, pēc mūsu aptaujas datiem*, tieši vasaras atvaļinājumam naudu krāj ap 45% iedzīvotāju.
Samazināt parādu vai palielināt uzkrājumu
Tomēr vienmēr ir jāizvērtē – varbūt, laikā, kad ikdienas izmaksas samazinās, var izdarīt kaut ko vairāk, piemēram, lielāku summu novirzīt saistību atmaksai, vai papildināt savu “drošības spilvenu”, vai jau laicīgi atlikt kādu summu Ziemassvētku dāvanām. Ieradums laicīgi plānot paredzamus izdevumus vienmēr ir noderīgs un palīdz būt sagatavotiem pat neparedzētiem tēriņiem.
Ja jūs jau tagad katru mēnesi kādu noteiktu summu atliekat uzkrājumam, varbūt, ir vērts šo summu palielināt. Visdrīzāk, sākoties rudens sezonai, sapratīsiet, ka ar atlikušo naudu pilnīgi pietiek ikdienas vajadzību nodrošināšanai. Savukārt augošais uzkrājums būs labs stimuls turpināt iesākto, apzinoties, ka vasaras atvaļinājumam pēc gada būs vairāk naudas.
Precīza brīvās naudas sadale palīdz stiprināt finansiālo noturību
Personīgais finanšu plāns jāpārskata ne tikai mainoties gadalaikam, bet līdz ar jebkurām būtiskām finanšu izmaiņām, piemēram, mainoties ienākumiem, atmaksājot saistības vai tieši otrādi, paņemot aizdevumu.
Ja jūs vienkārši priecāsieties par lielāku algu vai zemākiem izdevumiem, jo saistības būs atmaksātas un nesāksiet lietderīgi izmantot “lieko” naudu, pietiks vien ar pāris mēnešiem, līdz jūs nejutīsiet nekādas izmaiņas un atkal būs sajūta, ka naudas nepietiek.
Tas ir tāpēc, ka mūsu vēlmes aug ātrāk, nekā mūsu ienākumi. Attiecīgi tikai skaidri noteikumi un precīza brīvās naudas sadale palīdz stiprināt finansiālo noturību, vairo labklājību un bagātību.
Pat ja principiāli nekas nav mainījies, ieteicams vismaz dažas reizes gadā pārskatīt savu personīgo finanšu plānu un pārliecināties, ka savu naudu atvēlat tam, kas tajā brīdī ir vissvarīgākais.
Trīs pamatnoteikumi – seko līdzi, dali, pārbaudi
Trīs svarīgākie personīgā budžeta veidošanas noteikumi, kas palīdz veiksmīgi pārvaldīt savas finanses, ir: “Seko līdzi, Dali, Pārbaudi”.
Pirmkārt, ir svarīgi vismaz vienu vai vairākas reizes gadā pārskatīt, kam mēs tērējam naudu un vai tas atbilst mūsu mērķiem.
Otrkārt, ņemot vērā mūsu vajadzības, sezonu, mainīgās finansiālās iespējas, izdevumi jāsadala daļās pa reālajām kategorijām, lai katrai tērētu tik, cik esam ieplānojuši un nepārsniegtu noteiktus limitus.
Un vissvarīgākais ir neaizmirst pārbaudīt, cik labi sokas ar sava finanšu plāna pildīšanu.
*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma 2024. gada martā veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1011 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.