Latvijā ik gadu par jaunajām māmiņām kļūst apmēram 100 nepilngadīgas meitenes. Bet apmēram puse pēc uzzināšanas par grūtniecību – izvēlas abortu. Un skaidrs, ka tas viss ietekmē gan jauno sieviešu psiholoģisko veselību, bet aborta gadījumā – arī viņu spējas radīt pēcnācējus, vēsta “360TV ZIŅneši”. Latvijā ap 100 nepilngadīgu grūtnieču gadā – kā risināt situāciju?
Kāpēc meitenes nonāk šādās situācijās – katrs gadījums, protams, ir unikāls, un noteikti liek domāt par jauniešu seksuālo izglītošanu. Tikmēr vairākas organizācijas aicina arī nodrošināt bezmaksas kontracepciju visām jaunietēm vecumā līdz 25 gadiem.
Satraukti par nepilngadīgo grūtnieču statistiku, medicīnas speciālisti, ārsti un citas nevalstiskās organizācijas, nosūtījušas vēstuli ministrijām un Saeimai, aicinot nodrošināt bezmaksas kontracepcijas līdzekļus jauniešiem.
Speciālisti, kuri iestājas par bezmaksas kontracepciju uzskata – viens no cēloņiem agrai grūtniecībai ir tas, ka kontracepcijas līdzekļi ir dārgi. Piemēram, spirāle uz vairākiem gadiem izmaksā 150 eiro, tabletes – no 5 līdz 25 eiro mēnesī.
Latvijā kopā ir gandrīz 100 000 sievietes vecumā no 15 līdz 25 gadiem. Aprēķināts, ka lai nodrošinātu bezmaksas kontracepciju visām, nepieciešami 2,6 miljoni eiro gadā. Taču bezmaksas kontracepcija problēmu pilnībā neatrisinās. Nepilngadīgo grūtniecība un aborti cieši saistīti ar ļoti vājām zināšanām par dzimumattiecībām un izsargāšanos.
Pagājušajā gadā veikts pētījums atklāj – seksuāli aktīvi pusaudži prezervatīvus lieto arvien retāk un arvien vairāk piekopj pārtrauktā dzimumakta metodi. Skolēni mēdzot domāt, ka jauni pusaudži nevarot palikt stāvoklī, ka aborts ir kontracepcijas metode un ka drošāk ir vilkt divus prezervatīvus, jo dubults jau neplīst.