Ģimenes pieaugumu sagaidījusi Līgatnes dabas taku aļņu saime – aļņu mātei Mirgai piedzimis mazulis. Alnēns ir mēnesi vecs, tam vēl nav dots vārds, jo pagaidām nav zināms tā dzimums. Mazulis sācis staigāt līdzi mātei un iepazīt pasauli.

Līgatnes dabas takās aļņi veiksmīgi vairojas un ir sagaidījuši jau vairākus veselīgus mazuļus. Turēt aļņus nebrīvē ir grūts uzdevums sugai specifisko prasību dēļ, tāpēc katra mazuļa dzimšana ir liels notikums.

Pirmajos dzīves mēnešos alnēniem galvenā barība ir mātes piens. Ar laiku aļņu māte mudinās mazuli papildināt savu ēdienkarti ar zālaugiem, koku lapām un citiem gardumiem. Vecāki alnēni ir ļoti ziņkārīgi un labprāt pavada laiku, pētot apkārtni un dodoties garākās pastaigās.

Kā ierasts, aļņu tēvs Jussis mazuļa audzināšanā neiesaistās. Tikmēr māte Mirga pieskata savu mazuli visās viņa gaitās. Atšķirībā no stirnām vai briežiem aļņu mātes ļoti sargā savus mazuļus un, sajūtot apdraudējumu, var uzbrukt arī cilvēkam. Tāpēc, redzot vai atrodot dabā alnēnu, noteikti nevajag tam tuvoties, bet gan doties no konkrētās vietas projām.

Citiem briežu dzimtas dzīvniekiem – stirnām un briežiem – jaundzimušo kažoks ir raibs, taču alnēnu kažoks pēc piedzimšanas ir rūsgans. Atšķirībā no citiem Līgatnes dabas takās pasaulē nākušajiem alnēniem šogad dzimušajam mazulim ir sprogains kažoks, kas turpmāko mēnešu laikā iegūs pieauguša aļņa apmatojumam raksturīgo pelēcīgo nokrāsu.

Jaunumus par norisēm Līgatnes dabas takās, darba laiku un informāciju par šeit apskatāmajiem dzīvniekiem var uzzināt vietnē www.ligatnesdabastakas.lv un Facebook profilā: www.facebook.com/LigatnesDabasTakas/.

Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā, kā arī iepazīties ar Līgatnes dabas takās dzīvojošiem konkrētās sugas pārstāvjiem.

Iepriekšējais rakstsKivičs pie Magones ierauga ko tādu, ka nespēj noticēt savām acīm
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. maijs