Daudzas vīrusu slimības var jūs pilnībā “iztukšot”, un, kā mēs uzzinājām pandēmijas laikā, Covid-19 nav izņēmums. Bet, tā kā sarunas par ilgstošā COVID ietekmi turpinās, zinātnieki pēta, cik izplatīts var būt hronisks nogurums pēc cīņas ar vīrusu. Lūk, ko organismam nodara pārslimots Covid

Izrādās, ka risks ir lielāks, nekā jūs varētu domāt, saskaņā ar jauno CDC pētījumu, kas publicēts žurnālā “Emerging Infectious Diseases”. Pētnieki analizēja elektroniskos ierakstus par 4589 pieaugušajiem, kuri saņēma veselības aprūpi Vašingtonas štatā un kuriem no 2020. gada februāra līdz 2021. gada februārim tika diagnosticēts COVID (tas nozīmē, ka viņi bija inficēti ar agrākiem SARS-CoV-2 celmiem). Viņi tos salīdzināja ar to cilvēku ierakstiem, kuriem tajā pašā laika posmā vīrusa tests nebija pozitīvs (tie, kuriem ir aizdomas par saslimšanas gadījumu, tika izslēgti no šīs kontroles grupas). Vidēji pētnieki novēroja cilvēkus aptuveni gadu pēc inficēšanās.

Rezultāti ir satraucoši: cilvēkiem, kuri bija saslimuši ar COVID, bija par 68% lielāks risks sasirgt ar “gadījuma” nogurumu, kas attiecas uz intensīvu nogurumu, kas attīstās pēc laika, kas tiek uzskatīts par pietiekami daudz laika, lai atgūtos, vai “pēc akūtā” perioda. (Tam nav vienotas definīcijas, taču Nacionālie veselības institūti atzīmē, ka COVID pēcakūtais periods parasti ir definēts kā trīs nedēļas pēc simptomu parādīšanās.)

Pētījumā konstatēts, ka cilvēkiem COVID grupā bija arī 4,3 reizes lielāka iespēja saslimt ar hronisku nogurumu — vienkāršāk sakot, ilgstošu nogurumu — nekā kontroles grupā. Pētnieki atzīmēja, ka iepriekšējos pētījumos cilvēkiem, kuriem bija nogurums pēc COVID, bija simptomi, kas bija līdzīgi “dziļajam” nogurumam, kas ir mialģiskā encefalomielīta/hroniskā noguruma sindroma (ME/CFS) simptoms, kas ir nopietns un potenciāli invaliditāti izraisošs stāvoklis, ko bieži, bet ne vienmēr izraisa infekcija.

Kopumā nogurums vissmagāk skāra sievietes un cilvēkus ar noteiktiem pamatslimībām, piemēram, diabētu vai hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS). “Ārstiem jāapzinās, ka nogurums var rasties vai tikt atklāts [vairāk nekā gadu] pēc akūta Covid-19,” secināja pētījuma autori.

Lūk, ko organismam nodara pārslimots Covid

COVID un noguruma “savienojums”

Garais/ilgstošais COVID joprojām ir nedaudz noslēpums: eksperti daudz nesaprot par šo stāvokli, tostarp to, kāpēc tas vispār attīstās.

Bet ir dažas teorijas: cilvēkiem ar ilgstošu COVID imūnās atbildes reakcija uz vīrusu var izraisīt tiešus vai netiešus bojājumus, kas traucē citas ķermeņa funkcijas. Tas palīdzētu izskaidrot tā plašo un arvien pieaugošo iespējamo simptomu sarakstu.

Vēl viena liela lieta: ilgstoša COVID gadījumā daudziem cilvēkiem ir šī nepārtrauktā iekaisuma reakcija.

Kad jūsu imūnsistēma reaģē uz iespējamiem draudiem — šajā gadījumā uz infekciju —, tā izmanto specializētu šūnu un olbaltumvielu “armiju”, lai atvairītu visu, kas veido saslimšanu. “Ar ilgstošu Covid slimību šķiet, ka armija turpina cīnīties, lai gan tai vajadzētu atgriezties kazarmās,” stāsta Viljams Šafners, infekcijas slimību speciālists un profesors Vanderbiltas Universitātes Medicīnas skolā Nešvilā. Eksperti uzskata, ka iekaisums “turpina savus simptomu ilgu laiku, izraisot virkni potenciālu simptomu, tostarp pastāvīgu nogurumu,” viņš skaidro. 

Atkal, “kāpēc” aiz tā visa ir sarežģīts un nav pilnīgi skaidrs. Bet, ja jūs saskaraties ar milzīgu nogurumu, jūs vienkārši nevarat atgūties pēc slimības, nedomājiet, ka tas ir jūsu galvā. 2022. gadā CDC ziņoja, ka aptuveni viens no pieciem cilvēkiem, kuri bija inficēti ar SARS-CoV-2, saskaras ar ilgstošiem Covid simptomiem.

Ja jūs cīnāties ar nogurumu, ir ļoti svarīgi runāt ar veselības aprūpes speciālistu, jo daudzi un dažādi apstākļi var likt jums justies izsmeltam. Pilnīga pārbaude palīdzēs ārstam izslēgt jebkādas pamata problēmas, kas varētu iztukšot jūsu enerģijas līmeni.

CDC norāda, ka ilgstoša COVID ir potenciāls drauds katru reizi, kad vīrusa tests ir pozitīvs, tāpēc jūsu drošākais risinājums ir mēģināt novērst infekciju — jā, pat ja esat to jau pārcietis iepriekš.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsUkrainas ārste: Es palikšu Latvijā
Nākamais rakstsEksperiments – vai “roltonos” iespējams atrast dzīvību?