Ārkārtas uzkrājums ir drošības tīkls, kas nodrošina personu situācijās, kad rodās neparedzēti izdevumi un dažādas dzīves situācijas, kurās nepieciešams papildus finansējums. Uzkrājums ārkārtas situācijām palīdz pārvarēt dzīves neskaidrības, neapdraudot personisko finansiālo stabilitāti. Lai gan ir viegli koncentrēties uz ilgtermiņa mērķiem, piemēram, mājokļa iegādi, vienlīdz svarīgi ir izveidot pietiekamu ārkārtas uzkrājumu. Šajā rakstā mēs izpētīsim, kāpēc uzkrājums ārkārtas situācijām ir būtisks un sniegsim praktiskus padomus, kā to izveidot.

Kāpēc ārkārtas uzkrājums ir svarīgs

Ir vairāki iemesli, kāpēc ir svarīgi izveidot uzkrājumu ārkārtas situācijām, izplatītākie un nozīmīgākie iemesli ir:

 • Neparedzamas situācijas: sākot no medicīniskajiem izdevumiem līdz neparedzētiem automašīnas remontdarbiem, dažādas dzīves situācijas var izraisīt neplānotu finansiālu stresu. Ārkārtas uzkrājums darbojas kā drošības spilvens, kas ļauj segt dažādas neplānotas izmaksas.
 • Darba zaudēšana: darba zaudēšanas vai ienākumu samazinājums rada nopietnu dinansiālu slodzi, tāpēc, uzkrājums nodrošina, ka personai ir iespējams segt dažādus ikmēneša maksājumus, līdz ienākumu stabilizācijai.
 • Izvairīšanās no parādiem: uzkrājums ļauj izvairīties no parādiem ar augstu procentu likmi. Augstu procentu likmju aizdecums var būt finansiāli nogurdinošs, un to atmaksa var aizņemt vairākus gadus.
 • Finansiāla drošība: finansiālais stress var ietekmēt personas garīgo un emocionālo labsajūtu. Zinot, ka ir izveidots uzkrājums, jeb drošības tīkls, rodās finansiāla drošība un miers.

Kā izveidot ārkārtas uzkrājumu

Ir vairāki ieteikumi un padomi, kas palīdzēs izveidot ārkārtas uzkrājumu dažādām neparedzētām situācijām:

 • Reālistisku mērķi: pirmkārt, nepieciešams noteikt mērķi, cik nepieciešams iekrāt. Izplatīta vadlīnija ir ietaupīt trīs līdz sešus mēnešu tēriņus. Šī summa nodrošina pietiekamu drošības spilvenu lielākajai daļai ārkārtas situāciju. Tomēr, mērķi noteikti nepieciešams pielāgot, pamatojoties uz individuālajiem apstākļiem, piemēram, darba stabilitāti un ģimenes situāciju.
 • Budžets: budžets ir svarīga ikviena cilvēka finanšu pārvaldības sastāvdaļa. Lai izveidotu ārkārtas uzkrājumus, nepieciešams noteikt ikmēneša ienākumus un izdevumus, lai noteiktu jomas, kurās iespējams samazināt tēriņus un novirzīt šos līdzekļus ārkārtas uzkrājumam.
 • Krājkonts: uzkrājumu nepieciešams uzglabāt atsevišķi no parastā norēķinu konta, lai novērstu to izmantošanu. Krājkonts ir labs risinājums, jo ar to ir iespējams pelnīt procentus, vienlaikus nodrošinot līdzekļu pieejamību.
 • Samaziniet nevajadzīgos izdevumus: pārskatiet savus tēriņu paradumus un nosakiet jomas, kurās iespējams samazināt izdevumus. Pārvirziet ietaupīto naudu ārkārtas uzkrājuma izveidošanā, tādejādi, radot ilgtermiņa drošību.
 • Pielāgojieties: dzīve ir mainīga un arī uzkrājumu mērķis un apmērs var būt mainīgi. Ja ir notikucisnozīmīgs dzīves notikums, piemēram, bērna piedzimšana vai mājokļa iegāde, pārvērtējiet savu uzkrājumu un pielaģojiet to jaunajai dzīves situācijai. Nedrīkst baidīties no pārmaiņām.
 • Atjaunojiet uzkrājumu, kad tas ir iespējams: ja ir jāizmanto ārkārtas uzkrājums, atjaunojiet to pēc iespējas ātrāk. Atrodied šeit plašāku informāciju par dažādiem krājkontu veidiem un finanšu pakalpjumiem, lai sasniegtu stabilu finanšu nākotni un veselību.

Biežākās kļūdas, no kurām jāizvairās

Lai gan ārkārtas uzkrājuma izveide ir gudrs finansiāls solis, ir dažas izplatītas kļūdas, kas jāapzinās. Izvairīšanās no šīm nepilnībām palīdzēs noturēties uz pareizā ceļa un palielināt uzkrājuma efektivitāti.

 • Uzkrājuma nevajadzīga izmantošana: izmantojiet uzkrājumu tikai patiesām ārkārtas situācijām, piemēram, medicīnas izdevumiem vai situācijās, kad tiek zaudēts darbs un ienākumi.
 • Pārāk mazu uzkrājumu izveidošana: eksperti iesaka izveidot uzkrājumu, kas ir vismaz trīs līdz sešu mēnešu izdevumu apmērā, tomēr, atkarībā no personiskās situācijas, šī summa var būt arī lielāka.
 • Uzkrājums netiek atjaunināts: pēc ārkārtas uzkrājuma izmantošanas to ir nepieciešams atjaunot pēc iespējas ātrāk.
 • Nespēja pielāgoties inflācijai: laika gaitā dzīves dārdzība palielinās inflācijas dēļ. To nepieciešams paturēt prātā, nosakot ārkārtas uzkrājuma apmēru.

Apzinoties šīs izplatītākās kļūdas un aktīvi izvairoties no tām, ir iespējams izveidot ārkārtas uzkrājumu, kas patiesi aizsargā personas finansiālo labklājību.

 

Noslēgumā jāsaka, ka ārkārtas uzkrājuma izveide ir būtisks finansiālās labklājības aspekts. Uzkrājums piedāvā aizsardzību pret neparedzētiem izdevumiem, palīdz izvairīties no parādiem un nodrošina sirdsmieru. Izvirzot reālu mērķi, izveidojot budžetu un veicot konsekventas iemaksas, ir iespējams izveidot stabilu pamatu finanšu nākotnei.

Sabiedrība

Valmierietis piedzīvojis savu laimīgo stundu un piepildīs sapni

  Rudens izvērties īpaši veiksmīgs kādam valmierietim, kurš Simtgades loterijas biļetē atklājis 10 000 eiro. Laimīgā biļete iegādāta Narvesen, Liepājas ielā...

Iespaidīgi jaunumi visiem “Rimi” pircējiem

Atbalstot klientus, kuri ikdienā iepērkas Rimi veikalos, Rimi attīsta klientu lojalitātes programmu un līdz 31. decembrim visā Baltijā ievieš daudzpakāpju Mans Rimi uzkrājumu...

Prognozes šai nedēļai iepriecinošas, tomēr ne tikai

Arī tuvākajās dienās gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Darba nedēļa iesāksies mierīga, taču jau otrdien vakarā pietuvosies...

Policisti izrādās viltīgāki pat par acīgiem mazpilsētas šoferīšiem

Satiksmes uzraudzībai no gaisa Valsts policija izmanto dronus arī pilsētās Vidzemē un Latgalē, un šis...

Glābēji aizvadījuši visai spraigas brīvdienas, vairāki izglābtie

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 15. septembra plkst. 6.30 līdz 18. septembra plkst. 6.30, Valsts...

Smagā četru auto avārijā netālu no Ventspils bojāgājušais un vairāki ievainotie

Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 117 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietušas 29 personas un viena gājusi...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 18. septembris

  Tev priekšā ir pārsteigumu pilna diena! Prāts valdīs pār sirdi, kā rezultātā ik viens būs...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai: 18.-24. septembris

  Jau zināms, ka šonedēļ daba mūs palutinās ar skaistu atvasaru un siltu laiku! Nāc, aplūko,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 17. septembris

Dienas pirmajā pusē kļūsi pašpārliecinātāks. Spēsi veiksmīgi atrisināt visas problēmas, kas saistītas ar mājām, ģimeni...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 16. septembris

  Šī būs labvēlīga diena dažādām mākslas izpausmēm. Pat visparastākās dzīves situācijas spēsi uzlūkot daudz radošākā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 15. septembris

  Šī diena solās būt entuziasma un mīlestības pilna. Gaisā virmos pozitīva enerģija un komunikācija ar...
melnie gulbji

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 14. septembris

  Iespēju pilna diena ikvienam!  Rūpes un dalīšanās būs neatņemama šīs dienas sastāvdaļa. Nebrīnies, ja tavu...

Mājai un Dārzam

Pat +22…+27 grādi! Sinoptiķis pastāsta, kuras būs siltākās nākamās nedēļas dienas

  Sinoptiķis Jānis Trallis vietnē "X" stāsta par šonedēļ gaidāmo - siltums būs patiesi iespaidīgs, īpaši...

Atkal kļūs siltāks, taču ir arī sliktas ziņas

Arī tuvākajās dienās gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Darba nedēļa iesāksies mierīga, taču jau otrdien vakarā pietuvosies...

Sinoptiķiem ir jaunas zinās par turpmāko – prognoze 7 dienām!

Tuvākajās dienās un jaunnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi. Piektdiena un sestdiena būs lielākoties saulainas,...