Lai gan kopumā dažādas intensitātes sāpes starp Baltijas valstīm visbiežāk piedzīvo Latvijas iedzīvotāji, viņu ģimenēs tas tiek apspriests visretāk – tā atklāj “Euroaptiekas” pētījums par sāpēm Baltijas valstīs. Mazāk nekā puse jeb 42% Latvijas iedzīvotāju atklāj, ka ir uzklausījuši kāda ģimenes locekļa sūdzības par veselību. Līdzīgi ir arī Igaunijā (45%), savukārt Lietuvā, kur, kā liecina aptauja, cilvēki sāpes izjūt visretāk, 58% atzīst, ka tas tiek apspriests ģimenē.

 

“Lai gan tendence slēpt savas veselības problēmas ir vispārzināma, jāatzīst, ka šī pētījuma rezultāti mazliet apbēdina. Tie liecina, ka galvenokārt gados vecāki cilvēki mēdz atklāt tuviniekiem, ja tiem kas sāp, taču citu paaudžu cilvēki izvēlas šo informāciju slēpt. Tomēr veselības jautājumos īpaši svarīgs ir tieši tuvinieku atbalsts, vērība un tas, ka neesam vienaldzīgi. Profesionāļa konsultācijas medicīnas iestādē vai aptiekā, protams, nevar aizstāt, ja runa ir par nopietnākām situācijām. Taču padoms no pieredzējušāka ģimenes locekļa vai vismaz tuvinieku atbalsts un pamudinājums vērsties pie speciālista kādreiz var būt pat izšķirošs, lai novērstu un risinātu veselības problēmas,” stāsta “Euroaptiekas” farmaceite Ieva Zvagule.

 

Interesanti, ka no visām Baltijas valstīm temats par sāpēm un veselību ar kolēģiem izteikti vairāk tiek apspriests Igaunijā – to atzīst 45% igauņu, kamēr vien 31% lietuviešu un 34% latviešu.

 

“Ņemot vērā, ka lielāko dienas daļu vairums no mums pavada darbā, droši vien ir tikai likumsakarīgi, ka tieši kolēģi ir tie cilvēki, ar kuriem apspriežam arī ar veselību saistītos jautājumus. Iespējams, nereti tieši darba biedri ir tie, kuri pirmie uzzina vai pamana, ka ar mums kaut kas nav kārtībā. Tad ir svarīgi nepalikt vienaldzīgiem un mudināt kolēģi vērsties pie ārsta vai farmaceita,” norāda Ieva Zvagule. Viņa arī atgādina, ka katrā darba vietā būtu jābūt t.s. aptieciņai, kurā pastāvīgi ieteicams glabāt tādas lietas kā plāksterus, pārsienamo materiālu, ūdeņraža pārskābi, kādu līdzekli pret alerģiju, pretsāpju un pretiekaisumu bezrecepšu medikamentus un ziedi, kā arī antibakteriālos līdzekļus.

 

“Euroaptiekās” farmaceiti atzīst, ka sāpes ir biežākās sūdzības, ar kādām cilvēki parasti vēršas aptiekā, meklējot to remdēšanai pretsāpju bezrecepšu medikamentus. Tomēr daudz svarīgāk par to, kā sāpes nomākt, ir kopā ar savu ģimenes ārstu censties atrast un novērst to cēloni. Pretsāpju līdzeklis nav ilgtermiņa risinājums – atgādina farmaceite Ieva Zvagule.

 

“Euroaptiekas” veiktais pētījums par sāpēm noritēja interneta vidē Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, aptaujājot 1510 respondentus vecumā no 18 līdz 60 gadiem.

 

Iepriekšējais rakstsFitnesa trenere: ideālā vēderprese top virtuvē
Nākamais rakstsPrinceses Diānas nāve: 20 gadus vēlāk atklājas šausminoši fakti