Finansiālā stabilitāte ir faktors, kam būtu jābūt ne tikai algas dienā un nedēļu pēc tās, bet arī pēdējā nedēļā pirms algas. Visa pamatā ir kontrole pār saviem ikdienas tēriņiem un to plānošana, izvairoties no liekiem izdevumiem. Esam apkopojuši dažus padomus, ar kuriem ir iespējams kontrolēt savus tēriņus un saglabāt vienmērīgu finansiālu stabilitāti visa mēneša laikā.
Ikmēneša maksājumi
Uzreiz pēc algas saņemšanas būtu vēlams apmaksāt visus ikmēneša rēķinus, piemēram, komunālos maksājumus un rēķinus par dažādiem citiem sadzīviskiem pakalpojumiem, kā arī, ja Tev ir spēkā esoši kredīti vai līzingi, tad arī šie maksājumi jāveic vienlaikus, lai nerastos mānīgs priekšstats, ka naudas ir vairāk un līdz ar to var atļauties vairāk.
Tēriņu plānošana un kontrole
Viens no veidiem, kā kontrolēt savus ikdienas tēriņus, ir izņemt tēriņiem paredzēto naudu no bankomāta un sadalīt pa nedēļām. Ja kādā nedēļā ir paredzēti kādi lielāki izdevumi, tad to arī ņem vērā sadalot kopējo summu pa nedēļām. Maksājot skaidrā naudā, varēsi vieglāk sekot līdzi savai naudas plūsmai.
Vēl viens no veidiem ir ieviest savu iekšējo grāmatvedību. Pēc katra pirkuma saglabā čeku un vēlāk mājās kladītē vai datorā pieraksti iztērēto summu par preci jeb pakalpojumu. Pateicoties šiem pierakstiem, varēsi mēneša beigās izanalizēt, kā naudas līdzekļi ir iztērēti un vai nav kādi lieki, nevajadzīgi izdevumi, kurus varētu nākotnē samazināt vai izskaust pilnībā.
Pārdomāti pirkumi
Lielu daļu savu naudas līdzekļu mēs iztērējam tieši veikalos, it sevišķi pārtikas veikalos. Lai ietaupītu dodoties uz pārtikas veikalu, ir vēlams sastādīt nepieciešamo pirkumu sarakstu un strikti pie tā pieturēties, kā arī nedarīt to izsalkuma mākts, jo tad būs papildus kārdinājums nopirkt kaut ko lieku.
Mūsdienās praktiski jebko var nopirkt interneta veikalos un ļoti bieži tas ir arī lētāk. Reizēm cilvēki šaubās par preces kvalitāti, jo atšķirībā no tradicionālajiem veikaliem, nepastāv iespēja iecerēto pirkumu apskatīt un aptaustīt dzīvē. Viss atkarīgs no noskatītās preces, taču ļoti bieži ir iespējams doties uz kādu no veikaliem, kur tiek pārdota šī prece, pārliecināties par tās atbilstību pircēja standartiem un atgriezties mājās, lai pasūtītu internetā par lētāku cenu.
Veicot lielākus pirkumus, izmantojot līzinga vai kredīta pakalpojumus, ieteiktu izvērtēt gan atmaksas termiņu un procentu maksājumu, gan arī to, cik daudz līdzekļu Tev būs jāatvēl no sava ikdienas budžeta. Ja tiek veikta tēriņu pierakstīšana, tad Tu vari vienkārši apskatīties, kādi un cik daudz lieku tēriņu ir, uz kā rēķina varētu ietaupīt un atlikt ikmēneša maksājumam.
Ēšanas paradumi mājās un ārpus tām
Ēdiena gatavošana katrai dienai ir ne tikai dārgāka, bet arī laikietilpīga. Labs risinājums ir pagatavot ēdienu vidēji divas līdz trīs dienas uz priekšu, jo bieži pērkot lielākus iepakojumus var vairāk ietaupīt. Vēl var ekonomēt arī uz pusdienu izmaksām darbadienās un ņemt pusdienas līdzi uz darbu, ja darba vietā tas ir iespējams.
Uzkrājuma veidošana
Pēc rēķinu apmaksas būtu vēlams atlikt 5-10% (no algas kopsummas vai atlikušās summas pēc rēķinu apmaksas – atkarīgs no Tavām iespējām) uzkrājumiem, kuri patiesībā ir ļoti svarīgi finansiālajai stabilitātei un drošībai. To var arī nosaukt par “neparedzēto tēriņu fondu”, ko var izmantot neparedzētu pirkumu, medicīnas pakalpojumu jeb kādu citu tēriņu gadījumos.
Pats galvenais, lai izdotos ietaupīt naudas līdzekļus, ir motivācija, jo ir jāsaprot priekš kā Tu to dari. Tas var būt ceļojums vai kāds lielāks pirkums sev vai mīļajiem. Mērķim ir jābūt, jo citādāk agri vai vēlu zudīs produktivitāte, ja tas tiks darīts tikai darīšanas pēc. Motivācija ir pirmais un pats galvenais solis uz panākumiem.