Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 1.nodaļa, veicot rūpīgu izmeklēšanu, aizturēja trīs personas, kuras sociālajos tīklos bija veikušas saraksti ar vairākām nepilngadīgām un mazgadīgām personām un pieprasījušas nosūtīt pašizgatavotus seksuāla rakstura materiālus. Izņemto ierīču apskates laikā konstatēta virkne ar sarakstēm un likumsargiem šobrīd izdevies noskaidrot vismaz 15 potenciālos cietušos, tomēr to skaits varētu būs lielāks. Par īpaši pretīgu noziegumu paveikšanu aiz restēm nokļūst trīs jauni vīrieši
Šī gada februārī, martā un maijā Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 1.nodaļas darbinieki kriminālprocesa ietvaros aizturēja trīs, savstarpēji nesaistītas, agrāk nesodītas, 1993., 2003. un 2005. gadā dzimušas personas aizdomās par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, par ko paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 166.panta ceturtajā daļā, tas ir, par 16 gadu vecumu nesasniegušas personas iesaistīšanu pornogrāfiska rakstura materiāla izgatavošanā. Ar Rīgas pilsētas tiesas lēmumu visām aizdomās aizturētajām personām pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.
Pie aizturētajām personām tika veikta kratīšana personu dzīvesvietās, kratīšanas laikā tika izņemtas personu lietošanā esošās ierīces, kuras bija izmantotas nozieguma izdarīšanai. To apskates laikā konstatēta sarakste ar vairākiem potenciālajiem cietušajiem, pie cietušo identificēšanas darbs vēl turpinās, šobrīd noskaidroti ne mazāk kā 15 bērnu sociālo tīklu profili, kuru lietotāji, iespējams, tika pamudināti izgatavot un nosūtīt seksuāla rakstura materiālus.
Šādu noziedznieku noskaidrošanā būtiska nozīme ir arī vecāku vērībai un sniegtajai informācijai, proti, vecāki, pārbaudot bērna telefonu, ziņoja par konstatētu saraksti ar nepazīstamām personām, kuras pieprasa uzņemt un sūtīt seksuāla rakstura foto un video. Sociālie tīkli un interneta aplikācijas ir vide, kur uzturā ne tikai bērni, tāpēc svarīgi sekot līdzi bērna aktivitātēm internetā un ieverot privātumu bērnu profiliem, lai ne katrs var tiem sekot. Tādā veidā pasargājot bērnu no iespējams pavedināšanas un seksuālas izmantošanas internetā, kas var sākties kā vienkārša draudzīgu attiecību izveidošana ar nepazīstamu personu tiešsaistes sarakstēs, bet tās patiesais mērķis ir iesaistīt bērnu seksuāla rakstura aktivitātēs, kas var izpausties kā sarunas par seksuālām tēmām, pamudināšana uz seksuāla rakstura darbībām, fotogrāfiju uzņemšanu un nosūtīšanu, kur attēlotas intīmās ķermeņa daļas u.tml.
Vairāk informācijas par bērnu drošību internetā ir pieejama Latvijas Drošāka interneta centra mājaslapā Drossinternets.lv.
Ja Jums ir aizdomas, ka bērns varētu būt iesaistīts seksuāla rakstura aktivitātēs internetā vai esat kļuvis par liecinieku kāda bērna seksuālai izmantošanai internetā, aicinām par konstatēto nekavējoties ziņot Valsts policijai.
Par internetā pieejamiem bērnu seksuālu izmantošanas materiāliem ziņojiet Drossinternets.lv. Vecāki un cietušie bērni varat saņemt psihologa atbalstu, zvanot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Uzticības tālrunim 116111.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.