Autors: Elvijs Strazds speciāli BrīvBrīdis.lv
Vai zināji, ka lūpu krāsās, mirdzošajās ēnās un nagu lakās kā viena no sastāvdaļām tiek izmantotas zivju zvīņas? Tas arī šiem produktiem dod skaisto spīdumu, kas sievietēm patīk.Šoreiz apskatīsim dažus interesantus un varbūt nedzirdētus faktus par kosmētiku un kosmētiskajiem līdzekļiem.
Vai zināji, ka vārds kosmētika (cosmetic) ir no grieķu valodas un nozīmē „no šīs pasaules”, „pasaulīgs”?
Daudzas firmas savos nosaukumos mēdz izmantot „kodēto” informāciju. Nosaukumu ar vēstījumu.
Vai esi aizdomājusies par pirmo grima produktu un to, kas aizsāka šo grima trakumu, kas ir mūsdienās? Tie bija senie Ēģiptieši!
Vēstures fakti vēsta, ka tieši ēģiptieši bija pirmā tauta, kas savas acis iekrāsoja ar melnu līniju un sāka raustīt uzacis. Šo skaistuma rituālu piekopa arī vīrieši, jo ticēja, ka melns acu krāsojums pasargā no ļaunas acs.
Vai zināji, ka viduslaikos bāla āda apzīmēja skaistuma etalonu un to, ka esi no augstās klases cilvēkiem?
Nosauļota āda liecināja par zemo klasi, darbaļaudīm un verdzību. Dāmas viduslaikos bālu ādu mēģināja iegūt ar asins nolaišanas palīdzību. Izklausās neticami, bet tas ir fakts.
Par sauļošanās aizsācēju tiek uzskatīta Koko Šanela (Coco Chanel), kura 1920. gados, braucot ceļojumā, netīšām apdega saulē un ieguva vieglu iedegumu
Drīz pēc šī notikuma apgriezienus uzņēma arī mākslīgais iedegums.
Mūsdienās matus nokrāsot ir tik pat viegli kā aiziet uz tuvējo veikalu pēc piena vai pārbaudīt pastkastīti.
Bet vai zinājāt, ka senajā Romā dāmas sagatavoja matu krāsas no dažādām dabas veltēm, ļāva tām mēnešiem nostāvēties un tikai tad šo zālīšu masu lika matos? Šādas matu krāsas dāmas matos turēja dienām, jo tikai tā varēja iegūt tumšas matu cirtas.
Vai zināji, ka pirmās nagu lakas tika izgudrotas senajā Ķīnā? Kopā tika jaukts bišu vasks, dabiskie krāsu pūderi un olu baltumi.
Pilnīgi ekoloģiski! Kas to lai zina, kāds sastāvs nagu lakās ir mūsdienās! Būtu ļoti pozitīvi, ja kosmētikas firmas pēc iespējas vairāk izmantotu dabiskās izejvielas, nevis izteikti ķīmiskas un kodīgas.
Viktorijas laikmetā dāmas, kuras ikdienā lietoja grimu, tika uzskatītas par ielasmeitām, aktrisēm (tajā laikmetā tas nebija nekas glaimojošs), darba ļaužu sievietēm un sievietēm ar sliktām morālajām īpašībām.
Lieki piebilsts, ka smalko aprindu dāmas izvairījās no grima lietošanas, jo negribēja tikt uzskatītas par vieglas uzvedības meitenēm un/vai skatuves māksliniecēm.
Visi taču ir dzirdējuši par ūdens noturīgajām skropstu tušam? Bet vai zināji, ka pirmā ūdens noturīgā skropstu tuša tika izgudrota tālajā 1938. gadā?
Un viena no tās galvenajām sastāvdaļām bija terpentīns? Jā, jā tieši tas pats, ar ko šķaida eļļas krāsas. Skropstu tušas tādas, kādas mēs zinām, mūsdienās tika izveidotas 1913. gadā. Tām nebija īpaši laba konsistence, bet tās vismaz nebija toksiskas un bīstamas veselībai. Pasaulē pirmā skropstu tušu firma, kura jaunā modeļa skropstu tušu padarīja populāru visā pasaulē, ir “Maybelline”.