Ananass ir kaut kas vairāk nekā gards tropu auglis. Tas sniedz pārsteidzošus ieguvumus mūsu veselībai, kas pozitīvi ietekmē dzīves kvalitāti! Pārsteidzoši iemesli, kāpēc ananāss ir labs tavai veselībai+ RECEPTES

KAS IR ANANĀSS?

Pušķu ananāss, latīniski – Ananas comosus jeb kultūras ananāss – Ananas sativus ir bromēliju dzimtas tropu augļu karalis.  

Saldi skābenā eksotiskā augļa izcelsme meklējama Paragvajā un Brazīlijas dienvidos.

Par tā nosaukuma rašanos ir dažāda informācija. Viens no avotiem vēsta, ka ananass ir Dienvidamerikas indiāņu valodu vārds, kas apzīmē – lielisku augli; cits, ka radies no indiāņu izcelsmes vārdiem Nana Neat – vērtīgais, dārgais auglis. Savukārt, ananāsa anglisko nosaukumu pineaple agrāk lietoja, lai apzīmētu skuju koku čiekurus, kam vēlāk piemērots cits apzīmējums – pine connes.  

Vadošās valstis, kas eksportē šos tropu gardumus ir Taizeme, Filipīnas, Indija, Ķīna, Brazīlija un Kostarika.

Eiropa iepazina to pateicoties jūrasbraucējam Kristoferam Kolumbam.

Dažas ananāsu sugas var sasniegt pat 10 kg svaru!

 

ANANĀSA UZTURVĒRTĪBA

100 g svaiga šī augļa satur ~ 50 kilokalorijas, 13,12 g ogļhidrātu, 9,85 g cukura, 1,4 g šķiedrvielu, 0,54 g proteīnu.

Ananāss ir bagāts ar vitamīniem: A (retinolu vai karotīnu), B1 (tiamīnu), B2 (riboflavīnu), B3 (niacīnu), B5 (pantotēnskābi), B6 (piridoksīnu), holīnu jeb ūdenī šķīstošo vitamīnu, kas pieder pie B vitamīnu grupas, folijskābi, C vitamīnu (askorbīnskābi) u.c. Tāpat tropiskais auglis satur – kalciju, dzelzi, magniju, mangānu, fosforu, kāliju, nātriju un cinku.
 

18 IEMESLI, KĀPĒC TEV IR JĀNOBAUDA ŠIS AUGLIS

VĒRTĪGO VIELU BUMBA: dzeltenais, sulīgais gardums satur maz nātrija, holesterīna un piesātināto tauku, taču tas ir bagāts ar būtiskiem vitamīniem un minerālvielām, kas nepieciešamas mūsu organisma veselībai un labsajūtai. Daudzi pētnieki to dēvē par pilnības komplektu, jo tajā ir 49 dažādi mūsu organismam būtiski uzturelementi. Turklāt ananāss ir dabiski salds, šī iemesla dēļ esi piesardzīga, ja tev ir cukura diabēts.

 

SĀTA SAJŪTA – MAZ KALORIJĀS: auglī ir daudz minerālvielu un vitamīnu, ko satur lielākā daļa augļu, tomēr tas ir lielisks mazāk zināmu mikroelementu avots. Svaigs ananāss ir ļoti veselīgs, mazina izsalkumu, turklāt tajā ir maz kaloriju. Ja tev nav nepieciešams koriģēt uzņemtās fruktozes daudzumu, ananāss ir lielisks produkts, lai papildinātu diētu. ~ 165 g šīs atsvaidzinošās un veselīgās uzkodas ir tikai 80 kilokalorijas, nav tauku un ir tikai 1 g olbaltumvielu.

 

NOVĒRŠ KLEPU un SAAUKSTĒŠANOS, MAZINA IEKAISUMUS: ~ 165 g svaiga ananāsa ir līdz pat 131% no diennaktī uzņemamā C vitamīna daudzuma, kas palīdz aizsargāt organismu no vīrusiem un veido spēcīgu ādas aizsardzību pret dažādām infekcijām, īpaši pasargājot no klepus un saaukstēšanās. Pat, ja esi jau inficējusies, šis auglis var palīdzēt. Neskaitāmu pētījumu rezultāti atklāj, ka ananāss satur nozīmīgu fermentu savienojumu – bromelīnu, kas palīdz mazināt iekaisuma procesus organismā, likvidēt pietūkumu, piemēram, ja tev ir sinusīts jeb deguna blakusdobumu infekcija, ir kakla sāpes. Ananāss palīdz āstēt bronhu iekaisumu, novēršot bronhīta attīstību. Tāpat samazināt kataru jeb akūtu elpošanas ceļu iekaisumu, ko izraisa mikrobi. Ananāsā esošās vielas veicina ātrāku atveseļošanos pēc ķirurģiskām operācijām un sekmē brūču dzīšanu.

 

ATVIEGLO ARTRĪTA SAASINĀJUMUS: tā kā ananāsam piemīt pretiekaisuma īpašības, tas var ievērojami atvieglot artrīta sāpes, kā arī – tajā pašā laikā uzlabot kopējo stāvokli, stiprinot kaulus. Tāpat atvieglot karpālā kanāla sindromu jeb vidusnerva nospieduma simptomu kompleksu plaukstā un vielmaiņas traucējumu izraisīto podagru.

 

MAZINA PAAUGSTINĀTU ASINSSPIEDIENU: daudzi speciālisti hipertonijas mazināšanai iesaka regulāru lietot šo eksotisko augli. Augstais kālija, kā arī zemais nātrija daudzums tajā palīdzēs normalizēt asinsspiediena līmeni.  

 

STIMULĒ APASIŅOŠANĀS PROCESUS: ja tev ir problēmas ar asinsriti, tad ananāsam noteikti ir jābūt tavā ēdienkartē! Tajā esošie enzīmi pazemina asinsspiedienu, neļaujot sabiezēt asinīm, kas novērš bīstamu nosēdumu veidošanos uz artēriju sieniņām.

 

STIPRINA KAULUS: ir pierādīts, ka auglī esošās vielas spēj veidot un uzturēt spēcīgu kaulu sistēmu. Tas ir tāpēc, ka ananāss satur mangānu, kas ir būtisks minerāls, kas nepieciešams kaulus un saistaudus sistēmai. Ja izdzersi tasi šī augļa sulas, uzņemsi jau 73 % no nepieciešamās mangāna diennakts devas.

 

UZTUR VESELAS SMAGANAS: daudzi no mums ir nobažījušies par savu zobu veselību, taču aizmirstam par smaganu nozīmību šajā jautājumā, jo tās taču notur zobus savās vietās. Tātad, ja mums ir neveselas smaganas, arī zobi ir sliktā stāvoklī. Ēdot ananāsu, tajā esošās vielas palīdzēs ievērojami stiprināt smaganas, nodrošinot veselu un spēcīgu mutes dobumu.

 

PAZEMINA MAKULAS DEĢENERĀCIJAS RISKU jeb IZMAIŅAS ACS TĪKLENES CENTRĀLAJĀ PUNKTĀ: pētījumos ir pierādīts, ka ananāsā esošās vielas spēj novērst dažādas kaites, tai skaitā makulas deģenerāciju. Šī slimība ir galvenais cēlonis redzes zudumam vecumdienās, jo izraisa tīklenes bojājumus. Ja attīstās šāda problēma, grūtības sagādā lasīšana, seju atpazīšana un daudzu ikdienišķu lieti veikšana. Zinātnieki argumentē, ka, ja uzturā tiek iekļauts šis eksotiskais auglis, var samazināt šīs slimības risku pat par 36 %, jo šis ananāss  satur beta karotīnu, kas ir vitāli nepieciešams mūsu redzes veselībai.

 

UZLABO GREMOŠANU: pētījumos ir pierādīts, ka augļa galvenā iedarbīgā viela, enzīms – bromelīns, palīdz šķelt olbaltumvielas. Tāpat šo procesu veicina auglī esošais C vitamīns un pārpārēm esošās šķiedrvielas. Bromelīns palīdz regulēt sekrēciju aizkuņģa dziedzerī, kas palīdz gremošanas procesam, uzturot veselu gremošanas traktu. Šis enzīms mazina arī vēdera uzpūšanos. Maksimālam organisma ieguvumam ananāsu iesaka ēst starp ēdienreizēm vai to noslēgumā. Interesanti, ka visvairāk šī vērtīgā enzīma – bromelīna ir tieši ananāsa vidusdaļā, kas daudziem no mums šķiet pārlieku ciets un neēdams. Konservētos augļos var būt mazāk šīs vielas, tomēr arī svaiga augļa termiska apstrāde iznīcina dabiskos enzīmus.

 

LIKVIDĒ ZARNU PARAZĪTUS: diēta bagāta ar ananāsiem un tajā esošo enzīmu bromelīnu ne tikai stimulē gremošanas procesus, bet arī palīdz attīrīt gremošanas traktu no dažādiem parazītiem, piemēram, lenteņiem.

 

NOVĒRŠ NELABUMU: viena no būtiskākajām ananāsu sulas pozitīvajām īpašībām ir tajā, ka tā novērš sliktu dūšu, tai skaitā grūtnieču rīta nelabumu. Tāpat šī augļa sulu ieteicams lietot cilvēkiem, kuriem šādas nepatīkamas izjūtas ir lidojumu laikā.

 

DEDZINA TAUKUS?!: vairums cilvēku uzskata, ka ananāsā esošās vielas spēj sadedzināt taukus, tomēr jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka, lai gan tropiskajam gardumam piemīt spēja novērst jaunu tauku nogulsnēšanos, tam ir tikai neliela ietekme samazinot jau esošus tauku uzkrājumus. Tomēr ananāss paaugstina fermentu aktivitāti, nodrošinot ātrāku proteīnu noārdīšanos un enerģijas palielināšanos, kas stimulē vielmaiņas procesus.

 

VEICINA URĪNA IZDALĪŠANOS: ananāsā esošās vielas palīdz izvadīt no organismu šlakvielas un toksīnus.

 

UZTUR HEMOGLOBĪNA LĪMENI: ananāsā esošais varš palīdz organismam izstrādāt hemoglobīnu. Kā zināms, vara trūkums var izraisīt osteoporozi, anēmija, vairogdziedzera problēmas un zemu balto asins šūnu skaitu. Tasē ar ananāsu gabaliņiem ir ~151 miligrams vara, vairāk nekā 1/5 no diennaktī ieteicamās devas.

NOVĒRŠ BRĪVO RADIKĀĻU KAITĒJUMU: ananāss ir lielisks antioksidantu avots, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem, novēršot organisma šūnu bojājumus. Auglī esošie antioksidanti palīdz aizsargāt mūs no slimībām, piemēram, aterosklerozes, sirdsdarbības traucējumiem, artrīta, kā arī ļaundabīgu audzēju veidošanās.

 

PAAUGSTINA IMUNITĀTI: pateicoties bagātīgajam C vitamīna saturam, ananāss uzlabo organisma aizsardzības sistēmu pret slimības izraisošajiem patogēniem.

 

DROŠS NO PESTICĪDIEM… : tā kā ēdam to bez biezās mizas, speciālisti norāda, ka patērētājiem nav jāuztraucas par pesticīdu, herbicīdu un dažādu mēslošanas līdzekļu uzņemšanu.
 

 

ĀTRI un VIENKĀRŠI VEIDI, KĀ IEKĻAUT ANANĀSU SAVĀ ĒDIENARTĒ:

 Pievieno ananāsu gabaliņus dažādiem salātiem.

 Pagatavo lielisku piedevu putna gaļai: sasmalcini ananāsus, sarīvē fenheli un pievieno sadrumstalotus Indijas riekstus.

 Papildini ar ananāsiem augļu salātiem, visticamāk, teju iemīlēsies to piešķirtajā atsvaidzinošajā un pikantajā garšas niansē.

 Pievieno dažādos desertos. Piemēram, apsmidzini tos ar kļavu lapu sīrupu un apcep līdz tie ir apbrūnējušies, ēd ar jogurtu.

 Izspied no tiem gardu, veselīgu sulu!

 

 

 

RECEPTES

BIEŠU SALĀTI ar ANANĀSIEM un PUTUKRĒJUMU

Nepieciešams:

  • 1 glāze kubiņos sagrieztu biešu;
  • 1 glāze kubiņos sagrieztu ananāsu;
  • ½ glāze saputota putukrējuma;
  •  zaļumi.

Pagatavošana: visus produktus uzmanīgi sajauc ar putukrējumu, rotā ar zaļumiem.

 

AUGĻU SALĀTI ar GARNELĒM

Nepieciešams:

  • 50 g garneļu;
  • 30 g salātu lapu;
  • 50 g svaiga gurķa;
  • 50 g tomātu;
  • ½ avokado;
  • 50 g melones;
  • 1 šķēle svaiga vai konservēta ananāsa;
  • 3 zemenes;
  • 4 vīnogas;
  • 1 citrona šķēlīte;
  • 1 karambola;
  • majonēze;
  • kečups.

Pagatavošana: sagriež tomātus, salātus, nomizotu gurķi, meloni, ananāsu – garneļu lieluma gabalos. Garnelēm uzspiež citrona sulu. Augļus sajauc, virsū liek garneles un pārlej ar mērci, ko iegūst – samaisot majonēzi un kečupu. Ne piparus, ne sāli nepievieno. Rotā ar vīnogu pusītēm, zemenēm un karambolas šķēlītēm.

 

AR ANANĀSIEM un SIERU PILDĪTA VISTAS FILEJA

Nepieciešams:

  •  2 vistas filejas gabali;
  •  ~ 200 g Krievijas siera;
  • 1 kārba konservētu ananāsu;
  • majonēze;
  • olīveļļa cepšanai;
  • garšvielu maisījums vistas gaļai;
  •  karijs;
  •  zobu bakstāmie kociņi.

Pagatavošana: vistas fileju sadala karbonādes gabaliņos un izklapē. Sieru sagriež šķēlītēs, ananāsus – kubiciņos. Ņem vistas filejas gabalu, uzsmērē tam nedaudz majonēzes, uzber garšvielas, liek virsū siera šķēlīti un dažus ananāsa gabaliņus. Gaļu rullē. Lai pildījums nekristu laukā, nofiksē ar zobu bakstāmajiem kociņiem. Tā sapilda visus filejas gabaliņus, pārkaisa ar garšvielām un uz pannas no abām pusēm cep, līdz gaļa gatava un apbrūninājusies. Pasniedz ar rīsiem un kādu saldskābu mērci.

 

Vai tev garšo šis eksotiskais auglis?

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsĒd veselīgi! Rukolas salāti
Nākamais raksts5 pazīmes, ka mīļotais cilvēks būs lielisks guļamistabā