Autors: Signija Augunaite speciāli BrīvBrīdis.lv
Mūsu laikos pasaule ir vieta, kur tehnoloģijas, atklājumi un zinātnieku brīnumi savijas ar laicīgām pamatvērtībām, piešķirot tiem pavisam citu nozīmi. Tas spilgti attiecināms arī uz plaši lietoto kosmētikas preču sortimentu. Reklāmās skandinātie, izaicinošie saukļi, aicinot iegādāties kārtējo sejas krēmu vai matu masku, var būt ne tikai maldinoši, bet arī bīstami veselībai, saturot cilvēka organismam kaitīgas ķīmiskas vielas un savienojumus. Kam būtu jāpievērš uzmanība, pirms iegādāties kāroto brīnumlīdzekli?
Paskaties, ko vēsta sīkie burtiņi kosmētikas līdzekļa tūbiņas vai trauciņa otrā pusē! Ražotājs ir teju pārliecināts, ka Tevi sastāvdaļas interesēs tikpat maz kā vecmāmiņu bērnu multfilmas, tādēļ necenšas izcelt ne kaitīgās, ne veselībai neitrālās vielas. Tomēr tur slēpjas viss, kas Tev būtu jāzina, pirms preci ieliec groziņā.
Parabēni. Iespējams, šis ir viszināmākais vārds sieviešu leksikā, runājot par kosmētikai kaitīgajām vielām. Parabēni ir sintētiski naftas pārstrādes produkti, kas kosmētikā tiek izmantoti jau vairāk nekā sešdesmit gadus. Sākotnēji tika uzskatīts, ka parabēns ir kā viltus estrogēns organismā – hormons, kas atbild par sievišķību un no tās izrietošajiem fiziskajiem procesiem, sākot ar veselīgu matu izskatu un beidzot ar plaukstošu libido. Turklāt tas novērš ķīmiskā skaistumprodukta bojāšanos, apturot mikrobu savairošanos, tāpēc līdzekļa derīguma termiņš ir tik ilgs. Tomēr pirms desmit gadiem britu pētnieki atklāja parabēnu ļauno pusi, proti, to klātbūtni ļaundabīgo krūts vēžu audzējos. Parabēni organismā uzsūcas caur ādu un atrodami lielākajā daļā kosmētikas preču – sejas un ķermeņa krēmos, losjonos, smaržās, dezodorantos, mazgāšanās līdzekļos un grima sastāvā, tādēļ vienīgais veids, kā no tiem izvairīties, ir rūpīga iepazīšanās ar līdzekļa ingredientiem uz iepakojuma. Vairāki ražotāji uz iepakojuma norāda „paraben free” vai „no paraben”, taču tā ne vienmēr ir simtprocentīga patiesība. Ja atrodi sastāvā tādus vielu nosakumus kā ethylparaben, butylparaben, methylparaben un propylparaben, apsver, vai tiešām vēlies riskēt ar savu veselību, pērkot šo produktu.
Formaldehīds. Savienojumā ar ūdeni zināms kā formalīns vai metanāls, formaldehīds ir spirta oksidēšanās reakcijās iegūta kaitīga gāze, ko plaši izmanto gan celtniecības materiālos, gan saimniecības precēs. Vielai ir sava vieta arī kosmētikas plauktiņā – to lielākoties satur šķīdinātāji, nagu lakas, acu ēnas un matu kopšanas līdzekļi. Formaldehīds neļauj sākties pūšanas procesiem, tādēļ to izmanto modernajās iebalzamēšanas metodēs kopš tā atklāšanas 19.gadsimtā. Kur slēpjas tā kaitnieciskā ietekme? Starptautiskā Vēža Pētījumu aģentūra (IARC) atzinusi formaldehīdu par cilvēkam kancerogēnu jeb vēzi izraisošu vielu, kā arī ādai kairinošu un nepavisam labvēlīgu imunitātei.
Smaržas. Angliskajā variantā „fragrance”, smaržas ir jēdziens, zem kura var būt jebkas, ko ražotājs lieto īpašā aromāta radīšanai. Tādā veidā tiek sargāts firmas noslēpums, kas ļauj precei atšķirties no citām un pievilināt savu patērētāju loku. Smaržas tiek pievienotas šampūniem, mazgāšanās līdzekļiem, dezodorantiem, matu lakām un, protams, atrodamas arī smaržu pudelītēs. Āķis slēpjas tajā, ka pircējam nav iespējams noskaidrot, kādas vielas īsti satur konkrētajam produktam pievienotās smaržas. Dažas no tām ir alergēni un kairinātāji, izraisot alerģiskas reakcijas organismā, kā arī radot elpceļu slimības. Smaržas ir starp pieciem visbiežāk sastopamajiem alergēniem. Savukārt ftalāti (phthalates) jeb ķīmiskie mīkstinātāji, ko pievieno smaržu noturībai un citu produktu, piemēram, plastmasas, elastībai, atstāj nelabvēlīgu ietekmi pat uz reproduktīvo sistēmu.
Foto:Iscentu.com