Kopš civilizācijas pirmsākumiem sievietes centušās izprast, kas saista vīriešus, savukārt viņi – kā izpatikt sievietēm. Par laimi, mūsdienu zinātne nodarbojas ne vien ar medicīniskiem un dabas likumu pētījumiem, bet aptver arī sociālo lauciņu, noskaidrojot, kā darbojas pretējā dzimuma pievilkšanās īpatnības.

 

Viens no, iespējams, zināmākajiem fenomeniem ir lūkošanās otra acīs, pat nepazīstot vienam otru. Amerikāņu psiholoģijas profesors Arturs Aruns (Arthur Arun) savā eksperimentā secināja, ka svešinieki, kuri skatījās viens otram acīs trīs līdz četras minūtes, atzina spēcīgu pievilkšanos pretējā dzimuma partnerī. Acu kontakta efektu sievietes pielietoja jau viduslaikos, izmantojot augu belladonna jeb melno velnogu, no kuras gatavoja īpašus pilienus acīm, lai tās izskatītos lielākas un pavedinošākās. Tomēr šo metodi labāk vairs neizmantot – melnā velnoga ir indīgs augs.

 

Neticami, taču mūsu iekšējais detektors meklē partneros līdzības, piemēram, simetrisku sejas formu. Ņūmeksikas Universitātes pētnieks Rendijs Tornhils (Randy Tornhill) ar cilvēka uzbūves simetrijas pētījumiem nodarbojas jau divdesmit gadus, konstatējot, ka simetriskas sejas tiek uzskatītas par pievilcīgākām nekā asimetriskas. Tas saistīts ar evolucionāriem instinktiem, proti, simetriska partnera seja rada lielāku drošības izjūtu par ģenētiski labu materiālu, ko nodot atvasēm, un rada iespaidu par veselīgu, dzīvotspējīgu indivīdu. Tieši tādēļ tādi papildus aksesuāri kā saulesbrilles rada lielāku pievilcību, jo atstāj iespaidu par simetrisku sejas formu.

 

Suns, bērni un vīrietis – skan klišejiski, bet izrādās patiesi. Gadiem ilgi tiek spriests, vai sievieti vairāk piesaista vīrieši, kam nav svešas rūpes par bērniem un dzīvniekiem. Pierādīts, ka suns spēj saost alkoholu, vēža šūnas un pat atrast pazudušu cilvēku, taču suns ir lielisks palīgs arī otrās pusītes meklēšanā. Kādā nesenā pētījumā Kalifornijā tika veikts eksperiments, satiekoties diviem svešiniekiem, un vienam no tiem līdzi tika paņemts mājas mīlulis. Visiem eksperimenta dalībniekiem tika piestiprināts sirdsdarbības noteicējs ar monitoru. Tika pierādīts, ka suņi reaģē daudz ātrāk nekā cilvēki un reakcijas ir atšķirīgas. Turklāt, ja sieviete redz vīrieti rūpējamies par dzīvnieku, automātiski veidojas pieņēmums par atbildīgu personu un potenciāli labu ģimenes galvu. Līdzīga induktīva spriešana tiek veikta, redzot veiksmīgu komunikāciju ar bērniem – tātad vīrietis varētu būt lielisks tēvs nākotnē.

 

Zinātne apstiprina, ka sarkanā krāsa vīriešu acīs rada lielāku pievilcības izjūtu pret partneri. Eksperimentā, kurā piedalījās dažādu krāsu drēbēs ģērbtas sievietes, noskaidrojās, ka vīrieši uzdod personīgākas dabas jautājumus un izvēlas sēdēt blakus sievietēm, kas tērptas sarkanā daudz biežāk, nekā tām, kas valkā citu krāsu drēbēs. Šim faktoram ir divi iemesli. Pirmkārt, gluži kā dabā kukaiņus apputeksnēšanās nolūkos pievilina košas krāsas, tā arī vīrieši vairāk pievērš uzmanību tām sievietēm, kuru garderobē biežāk atrodama sarkanā krāsa. Otrkārt, jau senatnē sarkans tika asociēts ar varu, turību, labklājību un briedumu. Zinātnieki mūsdienās gan sašaurina šo spriedumu amplitūdu, apgalvojot, ka sarkanā krāsa liecina par augstu sociālo statusu, tādējādi norādot uz veiksmīgu karjeru.

 

Dažādu ietekmi uz pievilkšanos nosaka arī feromoni, kas izdalās no organisma ar sekrētu palīdzību. Kamēr vīriešu sviedros esošais androstenols neapzināti piesaista pretējā dzimuma partneres, pavisam cita taktika novērota saistībā ar sieviešu asarām. Veizmana (Weizmann) Zinātnes institūta profesori Izraēlā veica eksperimentu, dodot vīriešiem smaržot divus šķidrumus – sieviešu asaras un sālsūdeni. Tie, kuri bija ostījuši sieviešu asaras, kļuva mazāk seksuāli uzbudināti un neaktīvi pret pretējā dzimuma pārstāvēm nekā tie, kuriem tika piešķirts vienkāršs sālsūdens. Varbūt nākamreiz skumjas romantiskās filmas vietā izvēlēties plānotajam kino vakaram ko citu?

 

Noslēdzošais, taču nebūt ne mazāk nozīmīgais paņēmiens attiecas uz čukstēšanu, kas, kā izrādās, daudz iedarbīgāk strādā tieši labajā ausī. Itāļu zinātnieku 2009.gada pētījumā, kurā tika novērotas čukstēšanas ietekmes īpatnības starp svešiniekiem naktsklubā, pierādījās, ka tekstus, ko pretējā dzimuma pārstāvis iečukst labajā ausī, atceras daudz labāk nekā tos, kas tiek sacīti kreisajā ausī. Arī ikdienas situācijās mēs paliecam uz priekšu labo, ne kreiso ausi, lai labāk saklausītu to, kas tiek sacīts, tādējādi šī metode pierādās arī pretējā dzimuma pievilkšanās gadījumā. To der atcerēties pavedināšanas brīdī, lai teiktais nebūtu laists gar ausi.

 

Kādus savdabīgus pievilkšanās spēka paņēmienus novēro tu?

Sabiedrība

Parādās jaunas ziņas par kādreiz tik populāro dziedātāju Martu Ritovu

  Dziedātāja un dziesmu autore Marta Ritova kopā ar studijas RASA bērniem radījusi “Gaismas dziesmu”, kurā...

Izmaksāta visu laiku lielākā OCTA atlīdzība par Latvijā notikušu smagu negadījumu

  Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) šī gada septembrī veicis vēsturiski lielāko izmaksu no...

Princis Harijs atkārto vēsturi: Viņš ir nožēlojams un izmisis

Princis Harijs izskatās tikpat nožēlojams un izmisis kā Edvards VIII, un izstaro tādas pašas skumjas...

Daļa latviešu pieļauj šīs 3 kļūdas, izmantojot taromātus. Vai esi viņu vidū?

  Palielinoties nodoto depozīta iepakojumu īpatsvaram un aktivitātei depozīta punktos, SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” aicina iedzīvotājus...
Foto:Flickr.com/Michel Filion/CC

Otrdienas rīts pienācis ar traģisku ziņu

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3. oktobra plkst. 6.30 līdz 4. oktobra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Bijušais vīrs pastāsta par dienu, kad pēkšņi no mums šķīrās mecenāte Zuzāne

  Vēlēšanu priekšvakarā Latviju pāršalca ziņa, ka īsi pirms dzimšanas dienas mūžībā pēkšņi devusies mecenāte un...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. oktobris

  Šodien vajadzētu pievērst uzmanību saviem vārdiem. Viss, ko tu nejauši izteiksi pat, negribot neko sliktu,...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. oktobris

Šis ir ideāls brīdis jaunām romantiskām saistībām un flirtam. Neesi pārsteigts, ja starp tevi un...
pixabay.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 3.-9. oktobris

  Esam pavadījuši septembri un sagaidīsim rudens otro mēnesi – oktobri! Darīsim to ar patiesu prieku...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. oktobris

  Šodien sāksi just enerģijas pieplūdumu. Mēģini saprast un apzināties savas pamatvērtības. Mēģini savas šīs dienas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. oktobris

  Šodien ir īstais brīdis, lai strādātu un attīstītu savu pašdisciplīnu. Atceries lietas, ko iepriekš nācies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. septembris

Šī diena var izrādīties diezgan saspringta. Pirmajā tās pusē vajadzētu atturēties no dažādu lietu iegādes,...

Mājai un Dārzam

Izskan brīdinājums par laiku vakarā un naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par laiku pirmdienas vakarā un naktī uz...

Laiks mainīsies! Sinoptiķim Bricim jaunas ziņas par šonedēļ un turpmāk gaidāmo

  Kāds laiks gaidāms turpmāk? To sarunā ar "Rīta panorāmu" skaidro LTV laika ziņu redaktors Toms...

Parādās pavisam jaunas ziņas par laiku šonedēļ – prognoze 7 dienām!

  Pirmdien Latvijai no dienvidaustrumiem pietuvosies plašs ciklons, kura rietumu mala arī noteiks laikapstākļu nedēļas sākumā...