Kopš civilizācijas pirmsākumiem sievietes centušās izprast, kas saista vīriešus, savukārt viņi – kā izpatikt sievietēm. Par laimi, mūsdienu zinātne nodarbojas ne vien ar medicīniskiem un dabas likumu pētījumiem, bet aptver arī sociālo lauciņu, noskaidrojot, kā darbojas pretējā dzimuma pievilkšanās īpatnības.

 

Viens no, iespējams, zināmākajiem fenomeniem ir lūkošanās otra acīs, pat nepazīstot vienam otru. Amerikāņu psiholoģijas profesors Arturs Aruns (Arthur Arun) savā eksperimentā secināja, ka svešinieki, kuri skatījās viens otram acīs trīs līdz četras minūtes, atzina spēcīgu pievilkšanos pretējā dzimuma partnerī. Acu kontakta efektu sievietes pielietoja jau viduslaikos, izmantojot augu belladonna jeb melno velnogu, no kuras gatavoja īpašus pilienus acīm, lai tās izskatītos lielākas un pavedinošākās. Tomēr šo metodi labāk vairs neizmantot – melnā velnoga ir indīgs augs.

 

Neticami, taču mūsu iekšējais detektors meklē partneros līdzības, piemēram, simetrisku sejas formu. Ņūmeksikas Universitātes pētnieks Rendijs Tornhils (Randy Tornhill) ar cilvēka uzbūves simetrijas pētījumiem nodarbojas jau divdesmit gadus, konstatējot, ka simetriskas sejas tiek uzskatītas par pievilcīgākām nekā asimetriskas. Tas saistīts ar evolucionāriem instinktiem, proti, simetriska partnera seja rada lielāku drošības izjūtu par ģenētiski labu materiālu, ko nodot atvasēm, un rada iespaidu par veselīgu, dzīvotspējīgu indivīdu. Tieši tādēļ tādi papildus aksesuāri kā saulesbrilles rada lielāku pievilcību, jo atstāj iespaidu par simetrisku sejas formu.

 

Suns, bērni un vīrietis – skan klišejiski, bet izrādās patiesi. Gadiem ilgi tiek spriests, vai sievieti vairāk piesaista vīrieši, kam nav svešas rūpes par bērniem un dzīvniekiem. Pierādīts, ka suns spēj saost alkoholu, vēža šūnas un pat atrast pazudušu cilvēku, taču suns ir lielisks palīgs arī otrās pusītes meklēšanā. Kādā nesenā pētījumā Kalifornijā tika veikts eksperiments, satiekoties diviem svešiniekiem, un vienam no tiem līdzi tika paņemts mājas mīlulis. Visiem eksperimenta dalībniekiem tika piestiprināts sirdsdarbības noteicējs ar monitoru. Tika pierādīts, ka suņi reaģē daudz ātrāk nekā cilvēki un reakcijas ir atšķirīgas. Turklāt, ja sieviete redz vīrieti rūpējamies par dzīvnieku, automātiski veidojas pieņēmums par atbildīgu personu un potenciāli labu ģimenes galvu. Līdzīga induktīva spriešana tiek veikta, redzot veiksmīgu komunikāciju ar bērniem – tātad vīrietis varētu būt lielisks tēvs nākotnē.

 

Zinātne apstiprina, ka sarkanā krāsa vīriešu acīs rada lielāku pievilcības izjūtu pret partneri. Eksperimentā, kurā piedalījās dažādu krāsu drēbēs ģērbtas sievietes, noskaidrojās, ka vīrieši uzdod personīgākas dabas jautājumus un izvēlas sēdēt blakus sievietēm, kas tērptas sarkanā daudz biežāk, nekā tām, kas valkā citu krāsu drēbēs. Šim faktoram ir divi iemesli. Pirmkārt, gluži kā dabā kukaiņus apputeksnēšanās nolūkos pievilina košas krāsas, tā arī vīrieši vairāk pievērš uzmanību tām sievietēm, kuru garderobē biežāk atrodama sarkanā krāsa. Otrkārt, jau senatnē sarkans tika asociēts ar varu, turību, labklājību un briedumu. Zinātnieki mūsdienās gan sašaurina šo spriedumu amplitūdu, apgalvojot, ka sarkanā krāsa liecina par augstu sociālo statusu, tādējādi norādot uz veiksmīgu karjeru.

 

Dažādu ietekmi uz pievilkšanos nosaka arī feromoni, kas izdalās no organisma ar sekrētu palīdzību. Kamēr vīriešu sviedros esošais androstenols neapzināti piesaista pretējā dzimuma partneres, pavisam cita taktika novērota saistībā ar sieviešu asarām. Veizmana (Weizmann) Zinātnes institūta profesori Izraēlā veica eksperimentu, dodot vīriešiem smaržot divus šķidrumus – sieviešu asaras un sālsūdeni. Tie, kuri bija ostījuši sieviešu asaras, kļuva mazāk seksuāli uzbudināti un neaktīvi pret pretējā dzimuma pārstāvēm nekā tie, kuriem tika piešķirts vienkāršs sālsūdens. Varbūt nākamreiz skumjas romantiskās filmas vietā izvēlēties plānotajam kino vakaram ko citu?

 

Noslēdzošais, taču nebūt ne mazāk nozīmīgais paņēmiens attiecas uz čukstēšanu, kas, kā izrādās, daudz iedarbīgāk strādā tieši labajā ausī. Itāļu zinātnieku 2009.gada pētījumā, kurā tika novērotas čukstēšanas ietekmes īpatnības starp svešiniekiem naktsklubā, pierādījās, ka tekstus, ko pretējā dzimuma pārstāvis iečukst labajā ausī, atceras daudz labāk nekā tos, kas tiek sacīti kreisajā ausī. Arī ikdienas situācijās mēs paliecam uz priekšu labo, ne kreiso ausi, lai labāk saklausītu to, kas tiek sacīts, tādējādi šī metode pierādās arī pretējā dzimuma pievilkšanās gadījumā. To der atcerēties pavedināšanas brīdī, lai teiktais nebūtu laists gar ausi.

 

Kādus savdabīgus pievilkšanās spēka paņēmienus novēro tu?

Sabiedrība

Variantu nav – jauniešus iesauks dienestā. Kurus – to noteiks loterijā!

  Interese par Valsts aizsardzības dienestu mazinās, un trešajam iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies pārāk maz iespējamo iesaucamo....

Lai sveces liesma neatstāj bez iedzīves

  Bez uzraudzības atstātas sveces ik gadu Latvijā izraisa vairākus desmitus ugunsgrēku. Aizpērn sveces bijušas par...

Glābēji šorīt nākuši klajā ar svarīgu norādi!

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 29. novembra plkst. 6.30 līdz 30. novembra plkst. 6.30, Valsts...

Mazgadīgi noziedznieki Rīgā nozog nomas auto – viss beidzas ar smagu avāriju Valmieras pusē

  Šī gada 24. novembrī Valsts policija aizturēja trīs nepilngadīgas personas, kuras Rīgā bija nozagušas nomas...

Ļoti nopietni brīdina autovadītājus: šovakar un rīt no rīta braukšanas apstākļi būs īpaši sarežģīti!

  Atbilstoši meteorologu prognozēm, šovakar visā valsts teritorijā stipri snigs, līdz ar ko ceļi būs sniegti,...

Šausmu lietas gaismā nākušas Pededzē: Sabrauc velosipēdistu, bet līķi noslēpj

Šī gada 13. oktobrī ap pulksten 13.40  Pededzē notika ceļu satiksmes negadījums, kur automašīnas vadītājs...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

  Auns Šodien vajadzēs atrisināt kādu atbildīgu jautājumu, kurš saistīts ar ļoti tuvu un mīļu cilvēku. Atceries...

Nedēļas horoskops novembra beigām un decembra sākumam

  Šajā nedēļā mēs pavadīsim novembri un sveicināsim ziemas pirmo mēnesi - decembri. Tas nekas, ka...

HOROSKOPS 2023. gada DECEMBRIM

  Ziemīgais mēnesis - decembris - tepat aiz stūra, vai tas būs sniegoti balts? Kamēr gaidām...

Horoskops ceturtdienai, 30. novembrim

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Auns Šodien būsi izsists no sliedēm. Grūtības sagādās koncentrēšanās uz darāmo, vienlaikus saglabāsies risks izdegt. Centies...

TESTS PĀRIEM: Cik labi tu pazīsti savu partneri?

Palūdz savu partneri un aizpildiet pāru testu. Cik daudz jūs zināt viens par otru? Vai...

Mājai un Dārzam

Nokrišņiem pakāpeniski mitējoties, laiks kļūs sausāks un vietām aukstāks

Novembra pēdējās dienas bija nokrišņiem bagātas, vējainas un aukstas. Latvijas šodienas sniega sega ir biezākā...

Kad varētu kļūt siltāks? Stāsta sinoptiķis Bricis!

Viens no aukstākajiem novembriem pēdējo 16 gadu laikā; salam un sniegam galu vēl īsti neredz;...

Nopietni brīdina par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina par ceturtdien gaidāmo laiku. 30.11.2023. dienā turpinās snigt,...