Kopš civilizācijas pirmsākumiem sievietes centušās izprast, kas saista vīriešus, savukārt viņi – kā izpatikt sievietēm. Par laimi, mūsdienu zinātne nodarbojas ne vien ar medicīniskiem un dabas likumu pētījumiem, bet aptver arī sociālo lauciņu, noskaidrojot, kā darbojas pretējā dzimuma pievilkšanās īpatnības.

 

Viens no, iespējams, zināmākajiem fenomeniem ir lūkošanās otra acīs, pat nepazīstot vienam otru. Amerikāņu psiholoģijas profesors Arturs Aruns (Arthur Arun) savā eksperimentā secināja, ka svešinieki, kuri skatījās viens otram acīs trīs līdz četras minūtes, atzina spēcīgu pievilkšanos pretējā dzimuma partnerī. Acu kontakta efektu sievietes pielietoja jau viduslaikos, izmantojot augu belladonna jeb melno velnogu, no kuras gatavoja īpašus pilienus acīm, lai tās izskatītos lielākas un pavedinošākās. Tomēr šo metodi labāk vairs neizmantot – melnā velnoga ir indīgs augs.

 

Neticami, taču mūsu iekšējais detektors meklē partneros līdzības, piemēram, simetrisku sejas formu. Ņūmeksikas Universitātes pētnieks Rendijs Tornhils (Randy Tornhill) ar cilvēka uzbūves simetrijas pētījumiem nodarbojas jau divdesmit gadus, konstatējot, ka simetriskas sejas tiek uzskatītas par pievilcīgākām nekā asimetriskas. Tas saistīts ar evolucionāriem instinktiem, proti, simetriska partnera seja rada lielāku drošības izjūtu par ģenētiski labu materiālu, ko nodot atvasēm, un rada iespaidu par veselīgu, dzīvotspējīgu indivīdu. Tieši tādēļ tādi papildus aksesuāri kā saulesbrilles rada lielāku pievilcību, jo atstāj iespaidu par simetrisku sejas formu.

 

Suns, bērni un vīrietis – skan klišejiski, bet izrādās patiesi. Gadiem ilgi tiek spriests, vai sievieti vairāk piesaista vīrieši, kam nav svešas rūpes par bērniem un dzīvniekiem. Pierādīts, ka suns spēj saost alkoholu, vēža šūnas un pat atrast pazudušu cilvēku, taču suns ir lielisks palīgs arī otrās pusītes meklēšanā. Kādā nesenā pētījumā Kalifornijā tika veikts eksperiments, satiekoties diviem svešiniekiem, un vienam no tiem līdzi tika paņemts mājas mīlulis. Visiem eksperimenta dalībniekiem tika piestiprināts sirdsdarbības noteicējs ar monitoru. Tika pierādīts, ka suņi reaģē daudz ātrāk nekā cilvēki un reakcijas ir atšķirīgas. Turklāt, ja sieviete redz vīrieti rūpējamies par dzīvnieku, automātiski veidojas pieņēmums par atbildīgu personu un potenciāli labu ģimenes galvu. Līdzīga induktīva spriešana tiek veikta, redzot veiksmīgu komunikāciju ar bērniem – tātad vīrietis varētu būt lielisks tēvs nākotnē.

 

Zinātne apstiprina, ka sarkanā krāsa vīriešu acīs rada lielāku pievilcības izjūtu pret partneri. Eksperimentā, kurā piedalījās dažādu krāsu drēbēs ģērbtas sievietes, noskaidrojās, ka vīrieši uzdod personīgākas dabas jautājumus un izvēlas sēdēt blakus sievietēm, kas tērptas sarkanā daudz biežāk, nekā tām, kas valkā citu krāsu drēbēs. Šim faktoram ir divi iemesli. Pirmkārt, gluži kā dabā kukaiņus apputeksnēšanās nolūkos pievilina košas krāsas, tā arī vīrieši vairāk pievērš uzmanību tām sievietēm, kuru garderobē biežāk atrodama sarkanā krāsa. Otrkārt, jau senatnē sarkans tika asociēts ar varu, turību, labklājību un briedumu. Zinātnieki mūsdienās gan sašaurina šo spriedumu amplitūdu, apgalvojot, ka sarkanā krāsa liecina par augstu sociālo statusu, tādējādi norādot uz veiksmīgu karjeru.

 

Dažādu ietekmi uz pievilkšanos nosaka arī feromoni, kas izdalās no organisma ar sekrētu palīdzību. Kamēr vīriešu sviedros esošais androstenols neapzināti piesaista pretējā dzimuma partneres, pavisam cita taktika novērota saistībā ar sieviešu asarām. Veizmana (Weizmann) Zinātnes institūta profesori Izraēlā veica eksperimentu, dodot vīriešiem smaržot divus šķidrumus – sieviešu asaras un sālsūdeni. Tie, kuri bija ostījuši sieviešu asaras, kļuva mazāk seksuāli uzbudināti un neaktīvi pret pretējā dzimuma pārstāvēm nekā tie, kuriem tika piešķirts vienkāršs sālsūdens. Varbūt nākamreiz skumjas romantiskās filmas vietā izvēlēties plānotajam kino vakaram ko citu?

 

Noslēdzošais, taču nebūt ne mazāk nozīmīgais paņēmiens attiecas uz čukstēšanu, kas, kā izrādās, daudz iedarbīgāk strādā tieši labajā ausī. Itāļu zinātnieku 2009.gada pētījumā, kurā tika novērotas čukstēšanas ietekmes īpatnības starp svešiniekiem naktsklubā, pierādījās, ka tekstus, ko pretējā dzimuma pārstāvis iečukst labajā ausī, atceras daudz labāk nekā tos, kas tiek sacīti kreisajā ausī. Arī ikdienas situācijās mēs paliecam uz priekšu labo, ne kreiso ausi, lai labāk saklausītu to, kas tiek sacīts, tādējādi šī metode pierādās arī pretējā dzimuma pievilkšanās gadījumā. To der atcerēties pavedināšanas brīdī, lai teiktais nebūtu laists gar ausi.

 

Kādus savdabīgus pievilkšanās spēka paņēmienus novēro tu?

Sabiedrība

Par Kariņa attēlu publiskošanu – 500 eiro sods – VIDEO

  Datu Valsts inspekcija sodījusi personu, kura sociālajā tīklā “Facebook” publicēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa fotogrāfijas,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Kivičs pārsteidz, atklājot, kādas ir viņa prasības privātos koncertos

  Nav noslēpums, ka mūziķis Andris Kivičs ir visai pieprasīts privātās mājas ballītēs, kāzās un dažādos...

Ceturtdienas rītā saņemta skumja ziņa

  Aizvadītajā diennaktī valstī reģistrēti 153 ceļu satiksmes negadījumi, tajos cietuši 18 cilvēki un viens gājis...
apptive.com

Uzmanību! Telefonkrāpnieki izdomājuši jaunu, īpaši viltīgu, shēmu

  Valsts policija atkārtoti brīdina iedzīvotājus par telefonkrāpnieku lielo aktivitāti. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti jauni krāpšanas...

Statistika apliecina – nevakcinētie Latvijā ar Covid-19 saslimst un mirst ievērojami biežāk

  Absolūtais vairākums cilvēku, kuri saslima ar Covid-19 un kuriem smagas slimības norises gaitas dēļ bija vajadzīga...

Horoskopi un Testi

Foto:Flickr.com/likeaduck/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. augusts

  Šodien pacenties izbaudīt savu brīvību. Kāds mēģinās uzspiest tev savu viedokli, atņemt tev tiesības pieņemt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. augusts

  Šodien, cik vien iespējams, atpūties un uztver visu viegli. Tas attiecas ne vien uz tavu...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS solās būt īpaši veiksmīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. augusts

  Šodien pats būsi vainojams pie visa, kas ar tevi notiks, arī pie neveiksmēm. Tavi trūkumi...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 2.-8. augusts

  Tik daudz kas piedzīvots, bet tik daudz kas vēl priekšā. Klāt augusta pirmā nedēļa, lai...
Foto:Flickr.com/Carlos Andrés Reyes/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Šodien tev vajadzēs izmantot savu enerģiju, lai uzturētu sevi un apkārtējos labā, optimistiskā formā. Kādam...

Mājai un Dārzam

Izskan pavisam jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

  Pirmās augusta nedēļas nogalē, tuvojoties ciklonam no dienvidiem un pieaugot tā ietekmei, daudzviet sagaidāms lietus....

Sinoptiķis Bricis atklāj, kāds laiks gaidāms turpmāk šonedēļ – VIDEO

  Pirmdien Latvijas austrumu daļu skāra pamatīgs lietus, bija spēkā oranžais brīdinājums, jo lietavas var bojāt...

Izskan jauna informācija par augustā gaidāmo laiku

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...