Kopš civilizācijas pirmsākumiem sievietes centušās izprast, kas saista vīriešus, savukārt viņi – kā izpatikt sievietēm. Par laimi, mūsdienu zinātne nodarbojas ne vien ar medicīniskiem un dabas likumu pētījumiem, bet aptver arī sociālo lauciņu, noskaidrojot, kā darbojas pretējā dzimuma pievilkšanās īpatnības.

 

Viens no, iespējams, zināmākajiem fenomeniem ir lūkošanās otra acīs, pat nepazīstot vienam otru. Amerikāņu psiholoģijas profesors Arturs Aruns (Arthur Arun) savā eksperimentā secināja, ka svešinieki, kuri skatījās viens otram acīs trīs līdz četras minūtes, atzina spēcīgu pievilkšanos pretējā dzimuma partnerī. Acu kontakta efektu sievietes pielietoja jau viduslaikos, izmantojot augu belladonna jeb melno velnogu, no kuras gatavoja īpašus pilienus acīm, lai tās izskatītos lielākas un pavedinošākās. Tomēr šo metodi labāk vairs neizmantot – melnā velnoga ir indīgs augs.

 

Neticami, taču mūsu iekšējais detektors meklē partneros līdzības, piemēram, simetrisku sejas formu. Ņūmeksikas Universitātes pētnieks Rendijs Tornhils (Randy Tornhill) ar cilvēka uzbūves simetrijas pētījumiem nodarbojas jau divdesmit gadus, konstatējot, ka simetriskas sejas tiek uzskatītas par pievilcīgākām nekā asimetriskas. Tas saistīts ar evolucionāriem instinktiem, proti, simetriska partnera seja rada lielāku drošības izjūtu par ģenētiski labu materiālu, ko nodot atvasēm, un rada iespaidu par veselīgu, dzīvotspējīgu indivīdu. Tieši tādēļ tādi papildus aksesuāri kā saulesbrilles rada lielāku pievilcību, jo atstāj iespaidu par simetrisku sejas formu.

 

Suns, bērni un vīrietis – skan klišejiski, bet izrādās patiesi. Gadiem ilgi tiek spriests, vai sievieti vairāk piesaista vīrieši, kam nav svešas rūpes par bērniem un dzīvniekiem. Pierādīts, ka suns spēj saost alkoholu, vēža šūnas un pat atrast pazudušu cilvēku, taču suns ir lielisks palīgs arī otrās pusītes meklēšanā. Kādā nesenā pētījumā Kalifornijā tika veikts eksperiments, satiekoties diviem svešiniekiem, un vienam no tiem līdzi tika paņemts mājas mīlulis. Visiem eksperimenta dalībniekiem tika piestiprināts sirdsdarbības noteicējs ar monitoru. Tika pierādīts, ka suņi reaģē daudz ātrāk nekā cilvēki un reakcijas ir atšķirīgas. Turklāt, ja sieviete redz vīrieti rūpējamies par dzīvnieku, automātiski veidojas pieņēmums par atbildīgu personu un potenciāli labu ģimenes galvu. Līdzīga induktīva spriešana tiek veikta, redzot veiksmīgu komunikāciju ar bērniem – tātad vīrietis varētu būt lielisks tēvs nākotnē.

 

Zinātne apstiprina, ka sarkanā krāsa vīriešu acīs rada lielāku pievilcības izjūtu pret partneri. Eksperimentā, kurā piedalījās dažādu krāsu drēbēs ģērbtas sievietes, noskaidrojās, ka vīrieši uzdod personīgākas dabas jautājumus un izvēlas sēdēt blakus sievietēm, kas tērptas sarkanā daudz biežāk, nekā tām, kas valkā citu krāsu drēbēs. Šim faktoram ir divi iemesli. Pirmkārt, gluži kā dabā kukaiņus apputeksnēšanās nolūkos pievilina košas krāsas, tā arī vīrieši vairāk pievērš uzmanību tām sievietēm, kuru garderobē biežāk atrodama sarkanā krāsa. Otrkārt, jau senatnē sarkans tika asociēts ar varu, turību, labklājību un briedumu. Zinātnieki mūsdienās gan sašaurina šo spriedumu amplitūdu, apgalvojot, ka sarkanā krāsa liecina par augstu sociālo statusu, tādējādi norādot uz veiksmīgu karjeru.

 

Dažādu ietekmi uz pievilkšanos nosaka arī feromoni, kas izdalās no organisma ar sekrētu palīdzību. Kamēr vīriešu sviedros esošais androstenols neapzināti piesaista pretējā dzimuma partneres, pavisam cita taktika novērota saistībā ar sieviešu asarām. Veizmana (Weizmann) Zinātnes institūta profesori Izraēlā veica eksperimentu, dodot vīriešiem smaržot divus šķidrumus – sieviešu asaras un sālsūdeni. Tie, kuri bija ostījuši sieviešu asaras, kļuva mazāk seksuāli uzbudināti un neaktīvi pret pretējā dzimuma pārstāvēm nekā tie, kuriem tika piešķirts vienkāršs sālsūdens. Varbūt nākamreiz skumjas romantiskās filmas vietā izvēlēties plānotajam kino vakaram ko citu?

 

Noslēdzošais, taču nebūt ne mazāk nozīmīgais paņēmiens attiecas uz čukstēšanu, kas, kā izrādās, daudz iedarbīgāk strādā tieši labajā ausī. Itāļu zinātnieku 2009.gada pētījumā, kurā tika novērotas čukstēšanas ietekmes īpatnības starp svešiniekiem naktsklubā, pierādījās, ka tekstus, ko pretējā dzimuma pārstāvis iečukst labajā ausī, atceras daudz labāk nekā tos, kas tiek sacīti kreisajā ausī. Arī ikdienas situācijās mēs paliecam uz priekšu labo, ne kreiso ausi, lai labāk saklausītu to, kas tiek sacīts, tādējādi šī metode pierādās arī pretējā dzimuma pievilkšanās gadījumā. To der atcerēties pavedināšanas brīdī, lai teiktais nebūtu laists gar ausi.

 

Kādus savdabīgus pievilkšanās spēka paņēmienus novēro tu?

Sabiedrība

Foto:Flickr.com/Kate Ter Haar/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz ceturtdienas...

Vai tiešām mūsu šī gada pārstāvis Eirovīzijas konkursā jau ir zināms?

  Šā gada 5. februārī norisināsies Latvijas televīzijas dziesmu atlases konkurss “Supernova 2022”, kurā 17 pusfinālisti...

Jaunu gadījumu skaits tuvojas 2500; vēl 22 mirušie, tostarp divi četrdesmitgadnieki

  Trešdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāts 2439 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

Latviešu politiķis: “zaļā sertifikāta” ideja sevi izsmēlusi, jo rada viltus drošības sajūtu

  “Šobrīd arvien vairāk ir skaidrs, ka ar Covid-19 slimo gan vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki. Tāpēc...

“Es sapratu, ka mirstu…” Latvijā populārs mūziķis kovidu izslimojis ļoti smagi

  Izdevuma "Kas jauns" 11.-17. janvāra numurā ar savu pieredzi dalās mūziķis un producents Kaspars Ansons,...

Nopietnu negadījumu nofilmē Ventspilī – VIDEO

  Vietnē "Sadursme" publiskots video, kurā redzama nopietna avārija, kas sestdien notika Ventspilī, Talsu ielā. Diennakts tumšajā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 13. janvāris

  Šī diena nebūs piemērota lielu lēmumu pieņemšanai un milzīgam enerģijas patēriņam. Pat normāla fiziskā piepūle...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 12. janvāris

  Auns Auna zīmē dzimušie ir tendēti ļoti strauji uzsākt dažādus projektus un aizrautīgi arī turpināt pie...
Foto:Flickr.com/Sean/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 11. janvāris

  Šodien iespējams pašapziņas trūkums un nav izslēgts, ka radīsies dažādi iekšējie konflikti. Varētu būt grūti...
Foto:Nature.desktopnexus.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 10. janvāris

  Šī diena kopumā būs dažādu emociju piepildīta - gan interesanta, gan garlaicīga, satraukumu un vienaldzības...
Foto:Flickr.com/photogramma1/CC

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 10.-16. janvāris

  Vēl viena nedēļa aiz muguras un jauna klāt, tās mainās strauji, gadam atkal ritot uz...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 9. janvāris

  Šī diena var radīt emocionālu diskomfortu, jo priekšā gada pirmā pilnā darba nedēļa. Lai arī...

Mājai un Dārzam

Foto:Flickr.com/Kate Ter Haar/CC

Izplatīts nopietns brīdinājums par laiku naktī

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu, kas ir spēkā līdz ceturtdienas...

Kad beigsies bargais sals un kas notiks tālāk? Stāsta sinoptiķis Toms Bricis

  Brīvdienās Kurzemi piemeklēja stipra snigšana - dažviet Ziemeļkurzemē vakar sniega kārta bija ap 40 centimetriem....

Tuvākajās dienās laiks pilnībā mainīsies – zināma prognoze visai nedēļai!

  Tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstāka gaisa masa - vietām naktīs termometra stabiņš noslīdēs pat līdz...