Kopš civilizācijas pirmsākumiem sievietes centušās izprast, kas saista vīriešus, savukārt viņi – kā izpatikt sievietēm. Par laimi, mūsdienu zinātne nodarbojas ne vien ar medicīniskiem un dabas likumu pētījumiem, bet aptver arī sociālo lauciņu, noskaidrojot, kā darbojas pretējā dzimuma pievilkšanās īpatnības.

 

Viens no, iespējams, zināmākajiem fenomeniem ir lūkošanās otra acīs, pat nepazīstot vienam otru. Amerikāņu psiholoģijas profesors Arturs Aruns (Arthur Arun) savā eksperimentā secināja, ka svešinieki, kuri skatījās viens otram acīs trīs līdz četras minūtes, atzina spēcīgu pievilkšanos pretējā dzimuma partnerī. Acu kontakta efektu sievietes pielietoja jau viduslaikos, izmantojot augu belladonna jeb melno velnogu, no kuras gatavoja īpašus pilienus acīm, lai tās izskatītos lielākas un pavedinošākās. Tomēr šo metodi labāk vairs neizmantot – melnā velnoga ir indīgs augs.

 

Neticami, taču mūsu iekšējais detektors meklē partneros līdzības, piemēram, simetrisku sejas formu. Ņūmeksikas Universitātes pētnieks Rendijs Tornhils (Randy Tornhill) ar cilvēka uzbūves simetrijas pētījumiem nodarbojas jau divdesmit gadus, konstatējot, ka simetriskas sejas tiek uzskatītas par pievilcīgākām nekā asimetriskas. Tas saistīts ar evolucionāriem instinktiem, proti, simetriska partnera seja rada lielāku drošības izjūtu par ģenētiski labu materiālu, ko nodot atvasēm, un rada iespaidu par veselīgu, dzīvotspējīgu indivīdu. Tieši tādēļ tādi papildus aksesuāri kā saulesbrilles rada lielāku pievilcību, jo atstāj iespaidu par simetrisku sejas formu.

 

Suns, bērni un vīrietis – skan klišejiski, bet izrādās patiesi. Gadiem ilgi tiek spriests, vai sievieti vairāk piesaista vīrieši, kam nav svešas rūpes par bērniem un dzīvniekiem. Pierādīts, ka suns spēj saost alkoholu, vēža šūnas un pat atrast pazudušu cilvēku, taču suns ir lielisks palīgs arī otrās pusītes meklēšanā. Kādā nesenā pētījumā Kalifornijā tika veikts eksperiments, satiekoties diviem svešiniekiem, un vienam no tiem līdzi tika paņemts mājas mīlulis. Visiem eksperimenta dalībniekiem tika piestiprināts sirdsdarbības noteicējs ar monitoru. Tika pierādīts, ka suņi reaģē daudz ātrāk nekā cilvēki un reakcijas ir atšķirīgas. Turklāt, ja sieviete redz vīrieti rūpējamies par dzīvnieku, automātiski veidojas pieņēmums par atbildīgu personu un potenciāli labu ģimenes galvu. Līdzīga induktīva spriešana tiek veikta, redzot veiksmīgu komunikāciju ar bērniem – tātad vīrietis varētu būt lielisks tēvs nākotnē.

 

Zinātne apstiprina, ka sarkanā krāsa vīriešu acīs rada lielāku pievilcības izjūtu pret partneri. Eksperimentā, kurā piedalījās dažādu krāsu drēbēs ģērbtas sievietes, noskaidrojās, ka vīrieši uzdod personīgākas dabas jautājumus un izvēlas sēdēt blakus sievietēm, kas tērptas sarkanā daudz biežāk, nekā tām, kas valkā citu krāsu drēbēs. Šim faktoram ir divi iemesli. Pirmkārt, gluži kā dabā kukaiņus apputeksnēšanās nolūkos pievilina košas krāsas, tā arī vīrieši vairāk pievērš uzmanību tām sievietēm, kuru garderobē biežāk atrodama sarkanā krāsa. Otrkārt, jau senatnē sarkans tika asociēts ar varu, turību, labklājību un briedumu. Zinātnieki mūsdienās gan sašaurina šo spriedumu amplitūdu, apgalvojot, ka sarkanā krāsa liecina par augstu sociālo statusu, tādējādi norādot uz veiksmīgu karjeru.

 

Dažādu ietekmi uz pievilkšanos nosaka arī feromoni, kas izdalās no organisma ar sekrētu palīdzību. Kamēr vīriešu sviedros esošais androstenols neapzināti piesaista pretējā dzimuma partneres, pavisam cita taktika novērota saistībā ar sieviešu asarām. Veizmana (Weizmann) Zinātnes institūta profesori Izraēlā veica eksperimentu, dodot vīriešiem smaržot divus šķidrumus – sieviešu asaras un sālsūdeni. Tie, kuri bija ostījuši sieviešu asaras, kļuva mazāk seksuāli uzbudināti un neaktīvi pret pretējā dzimuma pārstāvēm nekā tie, kuriem tika piešķirts vienkāršs sālsūdens. Varbūt nākamreiz skumjas romantiskās filmas vietā izvēlēties plānotajam kino vakaram ko citu?

 

Noslēdzošais, taču nebūt ne mazāk nozīmīgais paņēmiens attiecas uz čukstēšanu, kas, kā izrādās, daudz iedarbīgāk strādā tieši labajā ausī. Itāļu zinātnieku 2009.gada pētījumā, kurā tika novērotas čukstēšanas ietekmes īpatnības starp svešiniekiem naktsklubā, pierādījās, ka tekstus, ko pretējā dzimuma pārstāvis iečukst labajā ausī, atceras daudz labāk nekā tos, kas tiek sacīti kreisajā ausī. Arī ikdienas situācijās mēs paliecam uz priekšu labo, ne kreiso ausi, lai labāk saklausītu to, kas tiek sacīts, tādējādi šī metode pierādās arī pretējā dzimuma pievilkšanās gadījumā. To der atcerēties pavedināšanas brīdī, lai teiktais nebūtu laists gar ausi.

 

Kādus savdabīgus pievilkšanās spēka paņēmienus novēro tu?

Sabiedrība

Zināms cilvēks, kurš atbildīgs par lielgabala aizvākšanu Jēkabpilī; tas iemests Daugavā

  Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona....

Svētdien pavisam maz testu, teju 200 Covid-19 gadījumi un 4 mirušie, bet slimnīcās 813

  Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pirmdien vēsta, ka aizvadītajā diennaktī konstatēti vēl 194 jauni...

Cik ilgi turpināsies aukstais laiks? Sinoptiķis Bricis nāk klajā ar jaunām prognozēm – VIDEO

  Lai arī marta pirmais datums Latvijā atnāca ar siltuma rekordiem, pēdējās dienas bijušas ziemīgas. Sals,...

“Apsteidzošie” lēmumi iepaliek jaunā Covid-19 paveida ienākšanai. Kam mums gatavoties?

  To, ka Latvijā ir jāapsver nopietni, apsteidzoši pasākumi, lai nepieļautu trešo Covid-19 vilni līdz ar...

Skandāls turpinās: Magones bijušais atklāj ļoti neglaimojošu informāciju

  TV zvaigznes Magones Šutovienes kādreizējais mīļotais un dēla tēvs Ventis Vītols izdevuma "Kas jauns" 23....

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Horoskopi un Testi

Foto: gopixpic.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 8. marts

  Šo dienu nedrīkst aizēnot zemapziņas satraukumi un mazvērtības kompleksi. Šai dienai vajadzētu pieiet ar maiguma...
Foto:Crafthubs.com

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 8.-14. marts

  Klāt jau otrā pilnā marta nedēļa. Uzzini, kādus notikumu pavērsienus tev un mīļajiem tā sagādās!   Auns Negaidīti...
Foto:E.standard.net

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 7. marts

  7. martā sadali savas prioritātes tā, lai varētu pagūt izpildīt gan savus darba pienākumus, gan...
Foto:Flickr.com/FHKE/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 6. marts

  Šī būs labvēlīga diena visa veida jūtu izpausmēm. Vajadzētu pievērsties arī iesāktu projektu pabeigšanai, jo...
Foto:Unsplash.com/Gabor Juhasz/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. marts

  Šajā laikā visām horoskopa zīmēm vairāk jāmēģina iekļauties savos plānos, lai produktīvi apmierinātu savas vajadzības....

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. marts

Zīmēm, kurām pēdējā laikā bijušas grūtības ar stūrgalvību un ieslīgšanu rutīnā, šodien varētu izdoties no...

Mājai un Dārzam

Cik ilgi turpināsies aukstais laiks? Sinoptiķis Bricis nāk klajā ar jaunām prognozēm – VIDEO

  Lai arī marta pirmais datums Latvijā atnāca ar siltuma rekordiem, pēdējās dienas bijušas ziemīgas. Sals,...

Izskan pavisam jaunas ziņas par turpmāk gaidāmo laiku – prognozes 7 dienām!

  Nedēļas sākumā virs Latvijas teritorijas valdīs auksta gaisa masa - naktīs vietām gaisa temperatūra pazemināsies...

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Līdztekus jau spēkā esošajiem brīdinājumiem par augstu ūdens līmeni, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra...