Autors: Iveta Odiņa speciāli BrīvBrīdis.lv
Viņš uzaicināja tevi apciemot savus vecākus? Vairums vīriešu ar vecākiem iepazīstina sievietes, ar kurām plāno ilgi satikties, varbūt pat apprecēties. Tad kāpēc priecīgu emociju vietā tevi pārņēmusi panika? Ja arī viņiem neiepatiksies, jādzīvo jau tev nebūs ar šiem cilvēkiem, bet ar savu iemīļoto, par ko satraukties, čukst saprāta balss, taču tu to nedzirdi, tev ir citi jautājumi – kā iepatikties, kā ģērbties, ko uzdāvināt, kā izturēties utt.
Kā sagatavoties?
Sarunā ar vīrieti noskaidro, kādas ir tava drauga vecāku intereses, hobiji, aizraušanās. Ja puisis ir kādreiz ieminējies, ka neviena iepriekšējā draudzene vecākiem nav šķitusi gana laba, pajautā, kas tieši viņiem nepatika. Ja māte ir formulējusi savu viedokli, sakot, ka meitene bija vulgāra, smēķēja, par daudz dzēra, tad neatkārto viņas kļūdas. Var gan gadīties, ka vecāki vienkārši nespēj pieņemt, ka viņu mazais puisītis ir izaudzis un gatavojas pamest ligzdu, tāpēc pat visideālākā sieviete nebūtu pietiekami laba. Ja cilvēks jau sākotnēji ir negatīvi noskaņots, viņš jebkuru tavu rīcību iztulkos negatīvi, piemēram, kas kādam šķitīs kautrīga un patīkama atturība, viņa acīs būs agresīva klusēšana, bet tavi jaukie smiekli – izaicinoša ķiķināšana.
Dodoties ciemos noskaņojies tā: vecāki, kuri izaudzinājuši tik brīnišķīgu puisi, ka tu esi ar mieru viņu precēt vai uzturēt ilgstošas attiecības, nevar būt slikti un ir vērts ar viņiem iedraudzēties. Turklāt – jebkurš normāls cilvēks būs priecīgs, ja viņa dēls ir laimīgs un tāds viņš noteikti ir ar tevi, ja jau aicina ciemos pie vecākiem. Vēl viena nianse – drauga tēvam tu droši vien patiksi jau tāpēc vien, ka esi meitene, nevis puisis. Tāpēc uzdevums ir vienkāršāks – jāiepatīkas tikai drauga mātei. Būs vajadzīga savstarpēja cieņa, takts, pacietība un vēlme saprasties.
Kā ģērbties?
Uz pirmo tikšanos ar puiša vecākiem nevajadzētu ierasties saplēstos džinsos, krekliņā ar izaicinošiem uzrakstiem, caurspīdīgā apģērbā vai blūzē ar lielu izgriezumu, super mini svārkos, pilnā kaujas krāsojumā, apkārusies ar rotājumiem kā Jaungada eglīte, kā arī atstājot aiz sevis uzmācīgu smaržas mākoni. Tāpat vecāki diez vai spēs pozitīvi novērtēt jaunu tetovējumu, pīrsingu mēlē vai kaklasiksniņu ar spaikiem. No otras puses – pārāk atturīgs un pieklājīgs apģērbs, piemēram, balta blūzīte un melni svārciņi, var izskatīties samāksloti, it kā tu būtu atnākusi uz darba interviju.
Vispārējs ieteikums – neģērbies kā biznesa lēdija vai pelēkā pelīte, tērpies neitrāli, tikai nedaudz konservatīvi. Vasarīga kleita, svārciņi un blūzīte neizaicinošos toņos, viens no derīgiem piemēriem.
Kur satikties?
Parasti jau tikšanās notiek pie vecākiem mājās, taču nemaz nebūtu slikti satikties kādā neitrālā teritorijā, piemēram, kafejnīcā vai arī kādu ģimenes svētku laikā, kad visa uzmanība nebūs pievērsta tev vienai. Taču tiekoties drauga mājās vienlaikus var iegūt papildus informāciju par drauga dzīves vidi, mājas atmosfēru, par viņa vecāku gaumi un interesēm.
Ko dāvināt?
Strīdīgs ir jautājums par to, vai meitene var dāvināt dzēriena pudeli. Ja tomēr nolem to darīt, vispirms noskaidro, vai saņēmēji nav atturībnieki vai cilvēki ar alkohola atkarību. Ja dāvināsi pašceptu kūku vai kliņģeri, noskaidro, vai vecāki neslimo ar cukura diabētu utt. Katrā gadījumā nedāvini dārgas dāvanas. Ja pirmā tikšanās notiek kāda no vecāku jubilejas reizē, nepiemērota dāvana būs nauda. Lieliski noderēs ziedi mātei, kāda uzkoda, vēlams, pašas gatavota, trauks ar augļiem, garšvielu izlase, labu konfekšu kārba u.tml. Ja tev ir kāds interesants hobijs, piemēram, dekupāža, pērļošana, vari uzdāvināt savu ražojumu. Parfimēriju, kosmētiku, kreklus, kaklasaiti dāvina tikai tuvinieki. Tu vēl pagaidām tāda neesi. Pajautā draugam, varbūt viņa tēvam ir kāds īpašs hobijs vai sen iekārota grāmata, tad vari papildināt viņa kolekciju tieši ar šo lietu.
Kā izturēties tikšanās laikā?
Vispirms jau nenokavē tikšanos. Tāpat nevajadzētu ierasties dažas minūtes agrāk. Nepasniedz dāvanas pāri slieksnim.
Neko netēlo, uzvedies dabiski, jo jebkurš pieaugušais ātri vien pamanīs izlikšanos un teatrālismu. Protams, tas nenozīmē, ka pirmajā reizē vari justies kā mājās un pēc pusdienām nolaizīt šķīvi vai ērti atlaisties krēslā, uzlikusi kājas uz žurnālu galdiņa.
Pārāk neuzmācies namamātei ar palīdzības piedāvājumiem galda klāšanā, viesu apkalpošanā un trauku nomazgāšanā. Šajā dienā tu esi viešņa, gan jau paspēsi parādīt savas labās saimnieces prasmes. Vari piedāvāt savu palīdzību, bet ne vairāk. Lielāku prieku namamātei var sagādāt tava vēlme pierakstīt kādu viņas pasniegtā ēdiena recepti.
Nav pieklājīgi atteikties no piedāvātā ēdiena. Nogaršo mazliet no visa. Ar alkohola lietošanu gan piebremzē, labi būtu pirmo glāzi palēnām iztukšot visā vakara gaitā. Nedodies kopā uz pīppauzi ar puisi vai viņa tēvu.
Ja tev ko jautā, atbildi ar paplašinātiem teikumiem. Jautājumi var skart gan tavas iepriekšējās attiecības, gan karjeru vai vecāku sociālo stāvokli. Centies reaģēt mierīgi un atbildēt pieklājīgi. Neatkarīgi no tā, kāds ir tavs raksturs, izturies atturīgi un klusi. Ja tava balss ir kā ģenerālim, centies runāt klusāk, nevienu nepārtrauc un neuzņemies sarunas vadību.
Domā ko runā! Nelieto slengu, tāpat nav nekādas vajadzības informēt vecākus, cik smieklīgs bija viņu dēls, kad pirmā randiņa laikā jūs abi piedzērāties.
Izturies laipni un ieinteresēti, piemēram, apvaicājoties par mīļotā mātes vaļaspriekiem, palūdz parādīt puiša bērnības albumus. Pajautā, kā iepazinušies viņa vecāki. Neitrāla tēma ir ceļojumu laikā piedzīvotais. Apdomā jau iepriekš, ko teiksi, ja redzēsi vīrieša, kurš jau reiz bijis precēts, pirmo kāzu bildes vai arī vecāki paudīs savus uzskatus par to, cik samaitāta ir mūsdienu jaunatne.
Tikai neiedomājies kādas klusuma pauzes laikā sadabūt mobilo un iegrimt sociālajos tīkos vai doties uz citu telpu, lai piezvanītu draudzenei.
Neuzkavējies ciemos pārāk ilgi. Ja vecāki atvadoties grib tevi apskaut, esi atsaucīga. Vēlreiz pasaki paldies par garšīgo maltīti un jauki pavadīto laiku.
Kā nevajag izturēties?
Tēmas, kuras labāk neaizskart, jo var izraisīt strīdu vai parādīt tevi sliktā gaismā – politika, tavi ilgie un neveiksmīgie darba meklējumi, grūtā bērnība (tā drīzāk izraisīs nevis žēlumu, bet piesardzību un atturību), citas ģimenes problēmas un tavas sliktās attiecības ar kādu no radiniekiem, drauga sliktās īpašības (nežēlojies vecākiem par viņa smago raksturu); tavas iepriekšējās attiecības, slimības, reliģija, nacionālie jautājumi. Vecāku klātbūtnē nevajadzētu skaidrot attiecības ar puisi vai pārāk maigi izturēties vienam pret otru.
Nelielies ar to, kas nav tavs sasniegums, bet ir mantots no vecākiem – piemēram, labs finansiālais stāvoklis. Tāpat nepārspīlē glaimojot.
Pirmajā tikšanās reizē nevajadzētu atklāt jūsu abu (vai tavu) sapni pastrādāt misijā kādā no tālām un eksotiskām valstīm. Ja arī vecāki ir ar mūsdienīgiem uzskatiem, diez vai viņus sajūsminās perspektīva palaist bērnu uz, viņuprāt, nedrošu reģionu vai vispār vecumdienas pavadīt vieniem, jo vedekla ir pasaules pilsone un īstenojot plānus, var aizsaukt prom no Latvijas viņu mīļo puisīti.
Ņem vērā!
Šādās tikšanās reizēs viņa vecāki, iespējams, ir ne mazāk satraukušies, jo arī viņiem ir svarīgi atstāt labu iespaidu uz tevi. Jūs visi ikvienu sīkumu varat uztvert saasināti. Tādēļ, tiekoties ar šiem cilvēkiem, galvenais ir saglabāt vēsu prātu un paļauties uz savu intuīciju, kura sievietēm ir vislabākais padomdevējs un palīdzēs izkļūt no jebkuras situācijas.
Drosmi, pārliecību par sevi un veiksmi mērķu sasniegšanā!