Iepriekšējā X-faktora tiešraidē šovu pameta Reinis Straume. Diemžēl viņam pat nebija iespējas dziedāt savu glābējdziesmu, jo nācās šovu pamest uzreiz. Tieši tāpēc BrīvBrīdis.lv uz sarunu aicina tieši Reini, lai noskaidrotu nedaudz vairāk par viņa sajūtām, domām un nākotnes plāniem.

23. septembra vakarā pirmo reizi savos TV ekrānos varējām ieraudzīt Reini Straumi – grupas “Double Faced Eels” (DFE) solistu, kurš pirmajai X-faktora TV atlasei bija izvēlējies Sia dziesmu “Chandelier”, ietērpjot to nedaudz citādākā apdarē. Pēc dziesmas zālē izskanēja lielas ovācijas. Žūrijas pārstāvis Reinis Sējāns uzslavēja savu vārda brāli, sakot: “Ar tevi viss ir kārtībā. Man patīk tavs balss tembrs, man patīk tava pārliecība. Ir jūtams, ka esi uzstādījis mērķi, uz kuru tu arī dodies, un uz to vienmēr ir patīkami skatīties.” Straume saņēma trīs pārliecinošus žūrijas “Jā!” un varēja doties tālāk ar paceltu galvu.


Pāris nedēļu vēlāk – 7. oktobra vakarā jau bija jāpiedalās tā saucamajā “Krēslu izaicinājumā”, kur Reinis savā kategorijā “25+” uz skatuves kāpa kā pēdējais un pirmais jautājums, ko viņam uzdeva šīs kategorijas mentore Aija Auškāpa, bija visai tiešs. “Ar ko esi labāks par citiem? Kas ir Tava unikalitāte?” jautāja Auškāpa. Reinis nevilcinoties uz to pārliecinoši atbildēja: “Mana unikalitāte slēpjas darba spējās, neatlaidībā. Buros un peros saviem spēkiem uz priekšu jau gadiem un tagad beidzot viss sāk iet uz augšu, visam sāk rasties augļi. Šis varētu būt loģisks turpinājums.” Šajā reizē Straume izpildīja Twenty One Pilots dziesmu “Ride”. Tiesa, lai gan zāles ovācijas bija lielas, no žūrijas pārstāvjiem nebija dzirdamas uzslavas vien. “Neveiksmīga dziesmas izvēle, sorry, ka es tā saku,” noteica Intars Busulis. Savukārt Reinis Sējāns atzina: “Es ticu tev! Es zinu, ka tu esi ļoti spējīgs dziedātājs, bet par dziesmu jāpiekrīt Intaram – nebija tas veiksmīgākais gadījums,” turklāt palīdzēja uzkurināt zālē sēdošos, aicinot Aiju dot dalībniekam krēslu. Uz ko Aija reaģēja sakot: “Es jūtu, ka tu šeit neesi atnācis pēc slavas, es jūtu, ka esi tiešām atnācis, lai strādātu, lai dziedātu, lai uzklausītu un ieviestu to savā dzīvē. Man šķiet, ka man ir vajadzīgs tāds komandas biedrs, došu tev krēslu.”


Pēc nedēļas sākās 12 finālistu cīņa par uzvaru X-faktorā. 22. oktobra vakarā visi varējām vērot šova pirmo tiešraidi, kur dalībnieki izpildīja dziesmas, kas raksturo viņus pašus. Reinis dziedāja Robija Viljamsa dziesmu “Let me entertain you”. Diemžēl atkal par savu sniegumu Reinim nācās uzklausīt žūrijas pārstāvju kritiku, ar ko īpaši neskopojās Intars Busulis: “Balss tev ir ļoti laba, tā ļoti labi skan. Bet jāsaka godīgi – tev ir ļoti daudz mīnusu – tev acis nemirdz, tu pats neizklaidējies dziesmas laikā, tu tikai rādi savu balsi. Esi pat nedaudz agresīvs. Bet tomēr, esot uz skatuves, arī pašam vajag izklaidēties. Tev vairāk jāizmanto tas, ka tu esi šeit un jāsāk izbaudīt būšana uz skatuves.” Sējāns norakstīja visu uz lielā ceļa sākumu un vēlreiz atkārtoja, ka tic dalībniekam. “Kaut kas jāmet nost, ne jāapgūst jauns. Jāatbrīvojas no visa liekā un jāsāk baudīt brīdis, kas ir uz skatuves. Ļoti labs cīņas sākums,” sacīja Sējāns. Savukārt Auškāpa savas grupas dalībnieku uzmundrināja, sakot, ka šis bijis lielisks starts un, ka Straume ir gatavs ņemt pretī jebkuru ieteikumu un likt to lietā.

Pēc nedēļas, kad 28. oktobra vakarā jutām dalībniekiem līdzi šova 2. tiešraidē, Reinis izpildīja Maroon 5 jestro dziesmu “Moves like Jagger”. Pēc šī priekšnesuma Sējāns atzina: “Labi! Jaunas teritorijas tiek iekarotas. Mešanās iekšā ir ļoti svarīga šī šova sastāvdaļa. Zinu, ka tu esi spējīgs uz daudz jaudīgākām lietām.” Arī Busulis, lai gan pakritizēja, tomēr arī uzsvēra labo: “Dziedi tu ok, bet pietrūkst attieksmes. Bet tevī ir tas, ko mēs meklējam,” uz ko Auškāpa atbildēja ar veselīgu ironiju: “Tu esi mans centīgākais skolnieks. Padomi ir jāuzklausa, tas ir fakts. Bet mēs tevi kā tādu sīpolu pa vienai plēksnītei nolobīsim, kamēr Intaram acīs būs asaras. Un tas uzdevums būs izpildīts.” Pēc žūrijas komentāru uzklausīšanas arī X-faktora vadītājs Markuss Riva jautāja Reinim vai viņš neuzskata, ka Busulis viņam ir “uzēdies”? Straume uz to atbildēja visai īsi: “Nē. Es ņemu vērā un novērtēju visus ieteikumus un turpinu strādāt.”

Trešajā tiešraidē – 4. novembrī Reinis ar savu sniegumu beidzot pārliecināja visus, pat līdz šim kritisko Intaru Busuli, izpildot The calling skaisto skaņdarbu “Wherever you will go”. Busulis teica: “Tieši šādi ir jāatveras! Ilgi gājām, bet es tev ticēju! Tika attaisnots krēsls un tas, ka tu esi šeit. Tieši šāds stils tev piestāv. Super priekšnesums.” Arī Sējāns neskopojās ar labiem vārdiem: “Šis ir tavs lauciņš, un es to jūtu, tu pats to jūti, jo esi tur kā zivs ūdenī. Jutos kā labā koncertā, un šis varētu būt kā viens no stadiona koncerta numuriem. Galvenais ir sajust to pārliecību, un te tā bija, un man patīk to sajust.”


Šķita, ka nu beidzot gūts gaidītais uzrāviens, taču 11. novembra tiešraide izrādījās Reinim pēdējā. Dziesma “Atgriešanās” no rokoperas “Lāčplēsis” neizrādījās pietiekami spēcīgs ierocis šajā X-faktora sērijā. Auškāpa deva savas grupas dalībniekam ieteikumu: “Gribu, lai turpmākajā dzīvē tik bieži nesaki, ka centīsies, bet vienkārši dari, esi, plūsti!” Reinis diemžēl tika sūtīts mājās pat bez iespējas dziedāt savu glābējdziesmu.


Kā izdomāji, ka piedalīsies X-faktorā? Vai tas bija Tavs individuālais lēmums, vēloties attīstīt solo karjeru, vai šis tomēr bija lēmums, kas “nāca” no grupas kopumā?

Es izlēmu piedalīties pats, bet, ņemot vērā, ka tas skar arī grupu, izrunājām šo soli arī grupā. Vienojāmies, ka sliktu iznākumu šajā situācijā īsti neredzam — gan es, gan grupa var tikai iegūt, īpaši, ja iekļūstu starp 12 finālistiem! Personīgi gribēju piedalīties, lai parādītos plašākai publikai tieši kā es — lai mazāk būtu neizpratne, kad ir runa par “DFE jauno solistu”.

 

Kā izvēlējies dziesmas, ko parādīt atlases kārtās? Kā tām gatavojies?

Arī atlases kārtās mums bija jāiesūta dziesmu saraksts, kuras mēs varētu izpildīt. Gan krēslu izaicinājumā, gan atlasē pirms krēslu izaicinājuma. Pavisam brīvsolis bija tikai pašā pirmajā lielajā atlasē. Kā producenti atlasīja dziesmas atlasēm? Labs jautājums. Ņemot vērā, ka man tika izvilkti visneordinārākie gabali no tiem, kurus iesniedzu – Chandelier (Sia) un Ride (Twenty-one Pilots) – es minu, ka producenti cenšas izdarīt tā, lai būtu pēc iespējas dažādāka mūzika. Man tas nospēlēja tikai par labu. Krēslu izaicinājumā 40% manas dziesmas bija reps, un es tāpat tiku tālāk! Gatavojos kā jau var iedomāties – dienu un nakti atkārtoju dziesmu, uz krēslu izaicinājumu pat ar Markas (grupas biedra) palīdzību sagatavojām īpašu, pielāgotu fonogrammu.

Dziesmu izvēles process pēc tam šovā arī nav tik vienkāršs, kā no malas šķiet. Nav tā, ka vari dziedāt, kas vien pašam ienāk prātā, bet nav arī tā, ka Tev producents vai mentors pasaka, ka dziedāsi dziesmu “X”, un viss. Producenti ir ieinteresēti tajā, lai katras nedēļās koncerts būtu lielisks un izklaidējošs šovs pats par sevi – tāpēc, ja pēc šī koncepta ir vajadzīga ātra, priecīga dziesma, kādam tā ir jāuzņemas. Mēs nevaram uznākt un 12 dalībnieki viens pēc otra izpildīt saldsērīgas balādes!

Kad iekļuvi šovā, uz Tavu pusi vairākkārt raidīja piezīmes, ka Tev acīs trūkst dzirkstelītes, ka nav entuziasma… No malas skatoties gan tomēr šķita citādāk. Kā Tu domā – vai šie komentāri bija pamatoti, vai arī Tevi vienkārši vērtēja stingrāk, jo esi profesionālis?

Pilnīgi noteikti piekrītu šai kritikai par manu performanci 2. tiešraidē. Gan dziesma, gan pats priekšnesums bija ļoti ārpus manas komforta zonas – dejotāji, horeogrāfija, pats nedrīkstēju būt statisks. Netiku galā spīdoši. Bet par pārējām? Zinu, ka pats tos priekšnesumus izbaudīju, jutos labi — noteikti ir vērts aizdomāties par to, kā uz skatuves labāk šo sajūtu “notranslēt”. Vai mani vērtēja stingrāk vai ne, tas ir žūrijas un skatītāju ziņā, par to nespekulēšu. Tā tomēr ir spēle.

 

Kā Tu vērtē sadarbību ar savu mentori Aiju Auškāpu? Vai šajā laikā paguvi no viņas ko iemācīties?

Pirmkārt, Aija mani izvēlējās krēslu izaicinājumā un sniedza iespēju turpināt X Faktors piedzīvojumu finālā. Pēc tam jau Aija man palīdzēja ar padomiem – gan tēlainiem, gan pavisam praktiskiem – un rūpējās, lai es un mans priekšnesums izskatītos un izklausītos labi. Iemācījos, kas uz šāda mēroga skatuves izskatās labi, un kuri mani manierismi jāatstāj uz rokmūzikas skatuves. Par to visu — sirsnīgs paldies! Žēl, ka nesanāca noturēties ilgāk.

Kas ir visvērtīgākais, ko esi ieguvis no dalības X-faktorā?

Mani iepazina vēl jauni cilvēki, šova skatītāji – tas ir nenovērtējami! Tāpat ir milzu prieks par iegūtajiem draugiem un paziņām, kuri darbojās šovā un ap to. Tas viss ir milzu vērtē. Arī fiziskā pieredze — es taču nekad nebiju uzstājies tiešraidē!

 

Zināms, ka esi grupas “Double Faced Eels” solists. Saki – kā jūs nonācāt pie secinājuma, ka Tev ir jākļūst par solistu?

Gribu uzreiz paskaidrot – varbūt kādam liekās, ka “Double Faced Eels” solists nozīmē, kas es koncertos dziedu kā jaunās grupas dziesmas, tā vecās (Krokodilu, Dagmāru, Zilo vali). Tā nav. Marka nekur nav pazudis, un koncertos mums ir vienādās devās gan vecie gabali, gan jaunie.

Kā tas notika? Mēs pirms dažiem gadiem pastiprināti sākām rakstīt mūziku angļu valodā, kura man padodas labāk nekā Markam. Man arī bija vēlme atkal stāties pie mikrofona (esmu bijis solists pāris mazās grupās pirms pievienojos DFE) un Marka gribēja vairāk nodoties dziesmu producēšanai. Tā mums dabiski izveidojās veselīga un produktīva mijiedarbība, kurā es atbildu par vokālu un dziesmu tekstiem, bet Marka — par dziesmu producēšanu. Mūziku pārsvarā saceram kopīgi. Tā tas arī uz doto brīdi ir palicis ar mūsu jaunāko veikumu, EP “Atspulgs”.

Vai pēc šova Tu plāno vairāk pievērsties/attīstīt solokarjeru vai tomēr turpināt darbu ar grupu?

Ja būtu vienkārši solists, dziedātājs bez savām dziesmām un papildu iemaņām, varbūt pat kaut ko tādu apsvērtu, bet ņemot vērā, ka DFE jau sen darbojos kā teksta un mūzikas autors, un grupā darbojamies un radām vienotā virzienā — jūtos, ka esmu pareizajā vietā.

 

Grupa DFE pieteikusi šogad dziesmu arī Supernovai. Kā dzima doma par šo dziesmu un dalību šajā konkursā? Vai iesniedzat dziesmu pirmo reizi?

Tieši tā — esam pieteikušies Supernovai ar dziesmu “Fire”. Tā ir angļu valodas versija mūsu esošajam singlam “Liesma”, kas jau vairākas nedēļas dzīvojas pa SWH Top 20. Patiesībā, no sākuma tapa tieši angliskā versija un latviskā versija tikai pēc tam.

Supernovā piesakāmies pirmo reizi. Pēdējos gados nevarējām nepamanīt, ka šī platforma ir ievērojami izaugusi gan mērogā, gan kvalitātē, un saskatījām, ka “eirovīzijas standarts” dziesmas stila un satura ziņā nekad nav bijis tik brīvi plūstošs. Tāpēc arī iesniedzām dziesmu, kas ir absolūts “neformāts” — kontrastējošas dziesmu daļas, moderns, “nikns” basa tonis, ekspresīvs vokāls. Kāpēc lai mēs nebūtu nākamie uzvarētāji?

 

Kāda ir Tava ikdiena? Kāda izskatās Tava diena?

Es ikdienā strādāju tulkojumu birojā “LMI Translations” — sāku strādāt kā projektu vadītājs, bet nu jau esmu biznesa attīstības direktors. Manos uzdevumos ietilpst visdažādākie uzņēmuma attīstību veicinoši uzdevumi, bet mana galvenā rūpe ir padarīt mūsu darba procesus gudrākus, labākus, ātrākus un vienkāršākus. Kad darbi padarīti, atslēdzos no šīs pasaules un pievēršos muzikālajai — vai nu strādāju pie jaunas dziesmas mūzikas vai teksta mājas studijā vai arī braucu uz pie Marka uz DFE studiju, kur darbojamies kopā. Dienas ir piesātinātas!

 

Kas ir Tava lielākā motivācija? Kur rodi spēku brīžos, kad šķiet, ka visa ir par daudz?

Kaut kas manī sēž un dīda, un neļauj neko nedarīt radošajā sfērā. Nevaru iedomāties dzīvi, vienkārši esot un patērējot. Patiesībā pēdējais singls “Liesma” un arī angliskā, Supernovai pieteiktā “Fire” ir par to — tā ir kaut kāda alka izteikties, tikt pamanītam, atzītam. Bet tad, kad visi spēki ir izsmelti, atgriežos pie ģimenes — sievas, vecākiem un draugiem, kas visi ļoti atbalsta. Tas uzlādē baterijas no jauna. Dažkārt tikai jāatgādina sev, ka neesi pasaules naba un uzmanība un atbalsts jāsniedz arī pretī.

Ko Tu varētu novēlēt ikvienam cilvēkam (darīt, atcerēties , domāt vai tamlīdzīgi), lai diena būtu izdevusies?

Ja kaut ko vēlies, nesēdi un negaidi, ka kaut kas notiks pats no sevis. Ej, dari, mācies no veiksmēm un neveiksmēm. Ja kaut kas nāk viegli, tas droši vien arī nav nekas tik vērtīgs. Mākslas darbi rodas mokās, tā teikt.

 

Tieši to arī novēlam Tev, Reini – ej, dari, mācies no veiksmēm un neveiksmēm. Lai izdodas!

Iepriekšējais rakstsĀtrie kredīti un kreditori – uzzini, kā neapjukt plašajā piedāvājumā!
Nākamais rakstsEsi soli priekšā slimībai: 4 izmeklējumi, kas sievietēm jāveic regulāri