Kopumā piecu mēnešu laikā kopš Krievijas kara Ukrainā sākšanās, Latvijā konstatēto likumpārkāpumu intensitāte nav vērtējama kā pieaugoša un saglabājas mēreni līdzīgs notikumu raksturs, informē Valsts policija.

Kā līdz šim, visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar militārās agresijas atbalstošu attieksmes demonstrēšanu, tostarp aizliegto simbolu atainošanu publiskā vidē, kā arī Ukrainas karogu zādzībām vai bojāšanu. Ik pa laikam tiek konstatēti arī gadījumi, kad fiziskas izpausmes vērstas pret Ukrainas valstspiederīgo automašīnām, tās bojājot vai apzīmējot. Tāpat fiksētas arī atsevišķas sadzīviska rakstura konfliktsituācijas starp personām, kuros figurē Ukrainas valstspiederīgie. Jāuzsver, ka kopumā skatoties, visu šo nodarījumu raksturs un intensitāte nav īpaši izceļama uz visa Latvijā reģistrēto notikumu fona un ir mēreni nemainīga.

Piecu mēnešu periodā Valsts policijā sākti kopumā 112 kriminālprocesi, vairāk nekā 250 administratīvā pārkāpuma procesi un ir aktīvas teju 190 resoriskās pārbaudes.

infografika ar statistiku

Šomēnes, jūlijā, reģistrētie notikumi saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā, kopumā parāda, ka dažāda veida likumpārkāpumi bijuši vērsti gan pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, gan pret Ukrainas karogiem, tomēr kā nemainīga saglabājas tendence, ka visbiežākie likumpārkāpumi saistāmi tieši ar agresorvalsts, militārās agresijas un totalitārā režīma slavinošu simbolu atainošanu vidē – uz infrastruktūras objektiem vai tos klaji demonstrējot pie apģērba vai transportlīdzekļos. Valsts policija fiksējusi vairākas personas, kas nēsājušas vai izvietojušas savā transportlīdzeklī georga lenti vai totalitārā režīma aizliegto simboliku – sirpi ar āmuru, arī konstatēts gadījums, kad vīrietis publiskā vietā skaļi izsaucis slavinājuma vārdus Krievijas prezidentam.

Jūlijā konstatēti arī nodarījumi, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu – kādai sievietei nozagts mobilais telefons, bet kādam vīrietim – velosipēdi, bez tam aizvien ir gadījumi, kad bojātas tiek tieši automašīnas ar Ukrainas valsts numurzīmēm. Piemēram, Rīgā jūlijā sākti vairāki kriminālprocesi, kuros šobrīd turpinās izmeklēšana un iespējamo vainīgo personu skaidrošana:

10. jūlijā Rīgā, Dzērvju ielā ap pulksten 13.30 konstatēts BMW markas transportlīdzeklis, kuram izsists loga stikls un nozagta stūre. Par notikušo sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 175. panta trešās daļas, par zādzību, ja tā izdarīta iekļūstot transportlīdzeklī.

Savukārt 14. jūlijā ap pulksten 11.35 Rīgā, Maskavas ielā, konstatēts, ka Ukrainas valsts piederīgā lietošanā esošai automašīnai Opel ir pārdurtas visas riepas. Par notikušo arī uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 185. panta pirmās daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu.

Tāpat ierosināts kriminālprocess par gadījumu, kad 17. jūlijā Jūrmalā, Meža prospektā, automašīnas īpašnieks konstatēja, ka viņa transportlīdzeklis Mercedes Benz ir apķēpāts ar melnu krāsu – aizkrāsota priekšējā numurzīme un uz vējstikla uzzīmēts Krievijas kara Ukrainā simbols “Z”.

Visiem augstākminētajiem nodarījumiem Valsts policija pievērš pastiprinātu uzmanību un attiecīgi veic informācijas pārbaudes un izmeklēšanu, vienlaikus vērtējot vai notikumos ir saskatāmas naida nozieguma pazīmes.

Tāpat pēdējo mēnešu laikā novērota sabiedrības viļņošanās jautājumos, kas skar nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu, kā arī savstarpējo attieksmi starp dažādām sabiedrības grupām. Atsevišķas konfliktsituācijas arī guvušas plašu rezonansi sabiedriskajā telpā, kas pirmšķietami rada sajūtu, ka šāda veida konflikti saasinās, tomēr Valsts policijas ieskatā nevaram pēc šiem gadījumiem kopējo situāciju raksturot ar pieaugošu tendenci. Dažādu veidu konfliktsituācijas ir bijušas vienmēr un visbiežāk tieši kaimiņu starpā, kas lielākoties sākotnēji izcēlušies par kādiem citiem sadzīviska rakstura jautājumiem, bet papildus kontekstu piešķir nacionalitātes vai valodas lietojuma dēļ. Jebkurā gadījumā katras šādas situācijas tiek rūpīgi izskatītas, pieņemot atbilstošus procesuālos lēmumus, tostarp rūpīgi vērtējot vai konkrētajos gadījumos ir saskatāmas naidā motivētas pazīmes – Valsts policija jau iepriekš paudusi nulles toleranci tostarp nacionalitātes vai rasu naidā motivētiem noziedzīgiem nodarījumiem un ir stingra savā nostājā. Šajā saistībā aicinām arī iedzīvotājus nepakļauties dažādām provokācijām, saglabāt mieru un ziņot policijai, ja saskaras ar likumpārkāpumiem.

Valsts policija uzsver, ka rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret Ukrainas bēgļiem vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, zvanot 110.

Valsts policija regulāri veido informācijas apkopojumus, kā arī sniedz jaunāko informāciju par būtiskākajiem notikumiem saistībā ar Krievijas karu Ukrainā un tā radīto kara ēnu Latvijā – notikumiem, kas skar Ukrainas valstspiederīgos. Aicinām sekot līdzi informācijai Valsts policijas oficiālajās vietnēs, tostarp sociālo tīklu kontos – Twitter un Facebook.

Sabiedrība

Parādās jaunas ziņas par laiku, kāds mūs varētu sagaidīt augusta turpinājumā

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...

Daugavpilī par Ukrainas karogu zādzību un automašīnu bojāšanu aizturēti vairāki agresora atbalstītāji

  Saistībā ar Krievijas uzsākto karu Ukrainā Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes amatpersonas šī gada jūlijā...

Renārs Kaupers nosvinējis vienkārši neaizmirstamu vārda dienu – FOTO

  30. jūlija vakarā ar ovācijām aizvadīts grupas “Prāta Vētra” koncerts Valmierā. Uz Renāra Kaupera vārda...
flickr.com

Diemžēl augusts sācies ar ļoti skumjām ziņām

  Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 29.jūlija plkst. 6.30 līdz 1.augusta plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Apdrošinātājs atklāj, kuras markas auto Latvijā zog visbiežāk

  Apdrošināšanas kompānijas Gjensidige Latvija pieejamie dati liecina, ka 2022. gada pirmajā pusgadā reģistrēti uz pusi...
www.splitshire.com

Izskan nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par laika apstākļiem pirmdien. Tas...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. augusts

  Iespējams, pirmajā dienas pusē tu mazliet pārvērtēsi savas spējas. Var gadīties, ka būsi pārlieku optimistisks...

Horoskopa zīmes, kurām AUGUSTS būs īpaši labvēlīgs

  Aplūko, kuras šī gada augusta dienas tev solās būt veiksmīgas, bet kuras ne tik ļoti.   Ja...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. augusts

  Lielākā aktivitāte būs dienas pirmajā pusē. Tev būs pietiekami daudz enerģijas, lai strādātu pie savu...

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 1.-7. augusts

  Šajā nedēļā nemanot pienācis augusts! Ielūkosimies, ko zvaigznes mums paredzējušas vasaras pēdējā mēneša pirmajās dienās!   Auns Cik...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 31. jūlijs

  Kopumā šī solās būt pozitīva diena, pat nav īsti svarīgi, kam šodien pievērsīsies. Tava sirds...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. jūlijs

  Šis būs veiksmīgs periods labi pārdomātām darbībām. Tavi lēmumi un rīcība lielākoties būs balstīti uz...

Mājai un Dārzam

Parādās jaunas ziņas par laiku, kāds mūs varētu sagaidīt augusta turpinājumā

  Pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas puses savā interneta blogā stāsta par...
www.splitshire.com

Izskan nopietns brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzelteno brīdinājumu par laika apstākļiem pirmdien. Tas...

Augusts sāksies ar nepatīkamu laiku; zināms, kad gaidāms karstums

  Pirmdien Latviju no dienvidiem šķērsos ciklons, kas nesīs apmākušos un lietainu laiku, centrālajos un austrumu...