fly-me-away

 

 

BrīvBrīdis.lv sadarbībā ar ceļotājiem draudzīgo tūroperatoru FlyMeAway.lv piedāvā lielisku iespēju – doties uz Portugāli. Taču šoreiz nevis laiskoties tās galvaspilsētas Lisabonas ērtībās, bet ļauties neaizmirstamam ceļojumam pa valsts ziemeļiem. Braucam iekarot neaprakstāmu skaistumu jau rudenī.

 

Portu ir pilsēta Portugālē. Valsts atrodas Pireneju pussalā un tās vienīgā kaimiņiene ir Spānija, ar ko Portugāle robežojas austrumos un ziemeļos. Savukārt no dienvidu un rietumu puses to ieskauj Atlantijas okeāns. Portugāles sastāvā ietilpst arī Azoru salas un Madeiras sala, taču valsts galvaspilsēta Lisabona var lepoties ar Eiropas rietumu galējo punktu – Rokas ragu.

 

Valsts nav milzīga, tā ir tikai aptuveni pusotru reizi lielāka par Latviju, taču tās kalnainā ainava un upju ielejas ziemeļos un plašie līdzenumi dienvidos, ne pavisam neatgādinās mūsu zemi. Valstī valda Vidusjūras klimatiskie apstākļi, kas visai strikti iedala Portugāli teju divās daļās – ziemeļos ir aukstāks un mitrāks ar gada vidējo gaisa temperatūru 12 – 13°C, bet dienvidos – siltāks un sausāks ar vidējo gada gaisa temperatūru 17 – 18°C.

 

Šoreiz dodamies vairāk uz Portugāles ziemeļiem – pilsētu Portu! Šo pilsētu nevar raksturot pāris vārdos, jo tajā ir tik daudz dažādu faktoru, kas padara to īpaši pievilcīgu. Viens no tiem noteikti ir pilsētas dažādā un daudzveidīgā arhitektūra, kā arī bagātīgais vēstures mantojums. Portu ir aizvien pieaugošas mākslinieciskās un kultūras izpausmes, un tās centrā dzīvība kūsāt kūsā dienu un nakti. Neaizmirstama ir arī Portu un visas Portugāles virtuve, gardais vīns un patiesi sirsnīgie, viesmīlīgie cilvēki. Tas tev noteikti jāredz arī savām acīm, taču pagaidām – vedīsim tevi virtuālā ceļojumā, lai zini, kurp doties un ko noteikti aplūkot, kad nokļūsi Portu realitātē. Starp citu – to vari izdarīt jau valsts svētku brīvdienās – tūroperators FlyMeAway piedāvā doties ceļā 17. novembrī, lai pavadītu Portu četras neaizmirstami lieliskas dienas!

 

Turklāt, ja izvēlēsies doties arī FlyMeAway sagatavotajās ekskursijās, tu redzēsi neatkārtojami skaistas vietas un objektus. Lai saprastu, ka to tiešām vērts redzēt savām acīm, piedāvājam nelielu ieskatu tajā, ko jau novembrī varēsi vērot, atrodoties Portugālē jau šī gada nogalē: 17. – 20. novembrī!

 

Portu pilsēta un vēsturiskais centrs

PORTU

Šajā pilsētā tu burtiski ienirsi vēstures aicinājumā. Līdzi ar Portu vēsturiskā centra monumentālo un ainavisko bagātību, kur dažādi pilsētas arhitektūras risinājumi atspoguļo viduslaiku gadus, kas pakāpeniski aizved līdz mūsdienām, Portu kopš 1996. gada iekļauta Pasaules mantojuma sarakstā. Noteikti aplūko Svētā Franciska baznīcu, kas ir, varētu teikt, visizcilākais Portu piemineklis. Tas ir izcils ar savu neatkārtojamo baroka stila iekšējo apdari, gotiskajiem rožu logiem un neaprakstāmi skaistiem koka darinājumiem. Tajā aplūkojami pat dažādi grezni un iespaidīgi elementi, kas datēti ar 13. gadsimtu.

1

Ja esi ieradies Portu, pavisam noteikti ir jāvelta laiks arī nesteidzīgai pastaigai pa Ribeiru – tā ir upes mala, kas izveidota teju kā promenāde kuģu piestātnē gar pašu Douras upes krastu. Tur redzēsi ne vien krāšņas mājas, kas uzbūvētas viena pie otras, radot pavisam citu iespaidu un vizuālo baudījumu, bet arī varēsi aizmirsties, ielūkojoties plašajā suvenīru veikalu un kafejnīcu klāstā, kas tur atrodas.

ribeira-portu-3

Turpat blakus atrodas arī Lusia I tilts, kas ir iespaidīgs ar savām metāla arkām un to, ka tas izbūvēts divos stāvos. 172 metrus garās tilta arkas (385 m kopējais garums), vedot pāri Douras upei, savieno Portu ar Vila Nova de Gaia pilsētu. Būvniecību pabeidzot (1886), tas bija garākais šāda veida tilts pasaulē. Tilta autors ir slavenā Parīzes Eifeļa torņa arhitekta Gustava Eifeļa kompanjons netālu esošā Maria Pia jeb Donnas Marijas tilta būvniecībā – Teofīls Seirigs.

luisa-i-tilts-4

Nevar nepieminēt arī iespaidīgo “Lello un Irmao” grāmatnīcu, kas atrodas pie Portu universitātes. Tas ir viens no vecākajiem grāmatu veikaliem visā Portugālē un tiek novērtēts visā plašajā pasaulē, ierindojoties slavenajos “Lonely Planet” un “The Guardian” pasaules labāko grāmatnīcu topu augšgalos. Tā atvērta kopš 1906. gada un bijusi arī kā mājvieta dažādiem māksliniekiem, iedvesma slaveniem autoriem un vieta svarīgām sanāksmēm, pasākumiem, izrādēm un, protams, izsenis miera oāze tiem, kuri aizrāvušies ar literatūru. Mūsdienās grāmatnīcu apmeklē tūkstošiem cilvēku no visas pasaules, lai ne tikai iegādātos kādu grāmatu, bet visnotaļ aizraujošā atmosfērā aplūkotu šo neogotisko divdesmitā gadsimta sākuma dārgakmeni. Turklāt ir vēl kāds būtisks aspekts – izrādās, šo grāmatnīcu apmeklējusi arī slavenā Harija Potera grāmatu sērijas autore Dž.K. Roulinga, kad Portu pasniegusi cilvēkiem angļu valodu. Un viņa ne vien bijusi bieža viešņa šajā neatkārtojamajā veikalā, bet arī guvusi tajā iedvesmu dažādām niansēm savām grāmatām.

914fe5cf3c37215268133f09bc8b86be-d7m3j5q

Tāpat arī vienkārša pastaiga pa Portu ielām neatstās tevi vienaldzīgu. Velti laiku, lai aplūkotu to, ko ikdienā tepat, mūsu zemītē, neredzēsi.

 

 

Gimaraeša

gimaraes111

Gimaraeša ir slavena visā Portugālē, jo tā ir valsts pirmā karaļa Afonso Henrikes dzimtene, kā arī tā bija Portugāles Karalistes pirmā galvaspilsēta pēc tās dibināšanas viduslaikos. Līdz ar tās diženo vēsturisko nozīmi, tā tiek uzskatīta par valsts šūpuli un pamatoti iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Te noteikti jāaplūko slavenā Gimaraešas pils, kas tiek datēta pavisam senā pagātnē – 10. gadsimtā. Sākotnēji pils tika būvēta kā cietoksnis, lai aizsargātu pilsētniekus no Marokāņiem un Normandiešiem. Tieši šī tiek uzskatīta par karaļa Afonso dzimšanas vietu.

gimaraesas-pils

Blakus pilij atrodas Pils Svētā Miķeļa kapela, kas tāpat kā tā celta ap 10. gadsimtu – grāfienes Mumadonas Dias laikā. Tiek uzskatīts, ka tieši šajā baznīcā ticis kristīts karalis Afonso.

sv.mikela-kapela

Turpat blakus atrodas vēl viens apskates vērts objekts – Braganzas hercogu pils, kas pazīstama arī ar nosaukumu “Grāfu pils”. šī iespaidīgā ēka celta 15. gadsimtā un mūsdienās tā ir mājvieta iespaidīgām 17. un 18. gadsimta mēbeļu, paklāju, porcelāna un dažādu portretu kolekcijām. Noteikti nepalaid garām, rūpīgi izpēti Svinību zāli, Galveno zāli un Ieroču zāli, kas ir vienas no vispiepildītākajām un pārsteidzošākajām telpām visā pilī.

grafu-pils

Ja reiz esi mērojis ceļu uz Gimaraešu, velti laiku arī tās vēsturiskā centra apskatei. Pievērs uzmanību Svētā Franciska baznīcai un Santos Passos baznīcai – abas atrodas centrā, pavisam netālu viena no otras. Franciska baznīca tika uzcelta 16. un atjaunota 18. gadsimtā, kā rezultātā tur aplūkojams lielisks gotikas un renesanses arhitektūras sajaukuma. Savukārt Santos Passos baznīca var lepoties ar krāšņu baroka iezīmju pārpilnību.

FotorCreated1

Tāpat noteikti var ļauties mirklim un gūt vienreizējas, neaprakstāmas sajūtas, pastaigājoties pa šaurajām ieliņām un vērojot dažādas vēsturiskās ēkas, kam teju katrai ir citāda, ļoti izteiksmīga, sarežģīta apdare. Tver mirkli, kamēr esi Gimaraešā!

 

 

Braga

braga

Lai gan viena no vecākajām valstī, tomēr ļoti “dzīva” pilsēta. Tā burtiski mudž no jauniešiem, kuri tur dzīvo, jo studē kādā no apkārtnē esošajām universitātēm. Izveidota vairāk nekā pirms 2000 gadu, tās sākotnējais nosaukums “Bracara Augusta” liecina, ka tā ir Romas Impērijas dibinātāja Augusta izveidota; tā atradās uz viena no romiešu galvenajiem ceļiem Ibērijas pussalā, jo tā bija impērijas administratīvā vieta. Vēlāk tā kļuva par Romas provinces Gallaecia (mūsdienu Galīsija) galvaspilsētu, imperatora Karakalla pārvaldībā. Bragas eparhija (pareizticīgās baznīcas administratīvajā iedalījumā: draudžu apgabals, teritorija, ko pārvalda bīskaps) ir vecākā visā Portugālē. Braga līdz pat šai dienai ir viens no valsts galvenajiem reliģiskajiem centriem.

Bragas katedrāle ir vecākā valstī. Tā tikusi uzcelta 12. gadsimtā un tur ir apbedīti Portugāles pirmā karaļa Afonso Henrikes vecāki. Tā tiek dēvēta arī par “Dārgumu katedrāli” vai “Garīgās mākslas muzeju”. Tajā aplūkojamas piecas kolekcijas: dārgumu, kokgriezumu, skulptūru, keramikas flīžu gleznojumu un zvanu.

bragas-katedrale

Ja esi Bragā, arī te ir vērts vienkārši doties pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru, lai aplūkotu baznīcas, mājas, vēsturiskās ēkas, piemēram, rātsnamu, teātra ēku.

Pavisam netālu no Bragas atrodas iespaidīgā Bom Jesus do Monte baznīca. Šī svētnīca ir ievērojama ar savām monumentālajām baroka kāpnēm, kas stiepjas 116 metru garumā. Cilvēki ticēja un patiesībā aizvien tic, ka, baznīca, kas atrodas augstāk, ir daudz tuvāk Dievam. Daudzās strūklakas, kas izvietotas uz kāpnēm simbolizē attīrīšanos, pirms ieiešanas baznīcā, ceļu uz grēku piedošanu. Baznīca uzcelta laika posmā no 1784. – 1834. gadam, un tā bija pirmā neoklasikas stilā celtā baznīca Portugālē. 2015. gadā pāvests Francisks paaugstināja baznīcas statusu, sniedzot tai tiesības tikt sauktai par baziliku.

03

Senākos laikos neticīgajiem un tiem, kuri grēkojuši, lika pa kāpnēm līdz baznīcai uzkāpt uz ceļiem. Tad tika uzskatīts, ka viņi ir pietiekami padarījuši, lai būtu pelnījuši ticības pieņemšanu un grēku piedošanu.

 

 

Viana du Koštelu

viana

Kalnu ieskauta, pilsēta atrodas pie Limas upes ietekas okeānā. Tā ir slavena ar savu neaizmirstamo arhitektūru, kas atspoguļo gan  gotikas un renesanses iezīmes, gan arī mūsdienīgi modernu dizainu. Santa Lučia kalna pakājē varēsi gūt iespaidus, dodoties pastaigā pa šaurajām, līkumotajām ieliņām, lai redzētu pilsētas daudzveidību un ļautos tās šarmam. Neskaitāmie ģerboņi, baznīcas, klosteri un strūklakas – to dažādība un daudzveidība.

Viens no galvenajiem apskates objektiem šajā pilsētā viennozīmīgi būs “Svētās Jēzus sirds bazilika” (saukta arī par Santa Lučia katedrāli), kas uzcelta 1898. gadā. No tās paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu, upi un okeānu. Neaizmirstami!

viana-basil

 

 

Douru ieleja

vale-douro

Ja reiz esi ieradies Portugālē, nepalaid garām iespēju aplūkot slaveno Douru ieleju. Tā ir kā maģiskas durvis uz skaistumu, ko spēj piedāvāt daba, tās ainavas. Gadsimtiem ilgi Douru ielejā, kas ir pirmā pasaulē oficiāli izveidotais vīna reģions, cilvēki strādājuši, lai attīstītu ne tikai vīna darīšanu, bet arī izveidotu un iekoptu pastkartīšu cienīgas ainavas. Stāvie terašveida vīna dārzi, kas izveidoti kalnos gar Douru upes krastiem un greznās vīna darītavas granīta krauju virsotnēs. Upe un tai apkārt esošie vīnogulāji ar skaisti iekoptajiem stāviem būs kaut kas īpaši eksotisks. Iespaidīga ir arī Casa de Mateus muiža un tās dārzi, ko arī būs iespējams aplūkot, izvēloties FlyMeAway piedāvāto ekskursiju pa Douru ieleju. Muižas granīta “spārni” ir mājvieta ķērpjiem, kuri dzīvīgi izkliedējušies grezno skaistās kāpnes un statujas. Visapkārt muižai ir pasakaini dārzi, kas sastāv no dažādiem dzīvžogiem, statujām un dzīvžogu tuneļiem, kuros ir patīkami patverties karstās dienās.

mateus03 d55a356b08539c584220213ca0f97dd7

 

 

Kuimbra

coimbra-city

Pilsēta atrodas aptuveni pusceļā no Portu uz Lisabonu. Tā ir īpaši slavena ar savu universitāti – vecāko visā valstī un fantastiskajām baznīcām, klosteriem, bagātīgo kultūras dzīvi. Te atradīsi arī daudz un dažādus skaistus veikaliņus, skaistumkopšanas salonus, kafejnīcas un restorānus. Pilsētas centrs ir sadalīts divos kvartālos – Loert Town un Upper Town. Tās vēsturiskais centrs izskatās kā ar ēkām apaudzis kalns – un tas būs pavisam citu iespaidu radītājs. Te aplūkojami arī daudz un dažādi parki, kas liecina par agrāko karalisko ietekmi.

Viens no iespaidīgākajiem noteikti ir Busaku Nacionālais parks, kas tiek saukts arī par Mežu parku. Tas ir 105 hektāru plats, aptuveni 5 km diametrā un tiek uzskatīts par vienu no Portugāles nacionālajiem dārgumiem. Darbam tajā piesaistīti botāniķi no visas Eiropas. Pirmie, kuri uzsāka darbu pie šī iespaidīgā parka, bija benediktiešu mūki 6. gadsimtā. Gadsimtu gaitā mūkiem un valsts mežziņiem ir izdevies parkā iestādīt aptuveni 400 dažādu šķirņu portugāļu koku, krūmu un puķu, bet importēt vēl aptuveni 300 dažādu sugu pat no Meksikas, Čīles, Japānas un daudzām citām vietām visā pasaulē. Parka teritorijā atrodas arī Busaku pils, kas pārvērsta par ekskluzīvu viesnīcu un restorānu.

foret-bucaco

Ar to gan nebūt nebeidzas aizraujošais ceļojums pa Kuimbru. Noteikti tevi neatstās vienaldzīgu pati universitāte, Santa Kruzas klosteris, abas – vecā un jaunā katedrāle un citas līdzās esošās celtnes. Šī būs vieta, kur atvilkt elpu no ikdienas steigas un palūkoties reizē gan tagadnē, gan vēsturē un, iespējams,  arī nākotnē.

 

Uzburta skaista aina, vai ne? To visu un vēl daudz ko citu ir iespējams aplūkot arī klātienē, tādēļ aplūko, kādu izdevīgi piedāvājumu ceļojumam uz Portu tev sagatavojos tūroperators FlyMeAway.lv.

 

Vēlies doties šajā lieliskajā braucieā? Aplūko cenas un iegādājies biļetes ŠEIT!

Iepriekšējais rakstsVistas gaļa – labākais olbaltumvielu avots
Nākamais rakstsNEDĒĻAS PLĀNS: labvēlīgās dienas tavam skaistumam un labsajūtai 22. – 28. augusts