Aizsargājot un saudzējot reto un īpaši aizsargājamo ūdensaugu Dortmaņa lobēliju, Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam noteikts sezonāls uzturēšanās aizliegums. Ezera krastā ir atļauts pastaigāties, uzturēties un sauļoties, bet iebrišana ūdenī, peldēšanās vai pārvietošanās ar laivu un citiem peldlīdzekļiem ir noteikumu pārkāpums, par ko piemērojams naudassods. Noteikumu ievērošanu uzraudzīs Dabas aizsardzības pārvaldes (pārvalde) valsts vides inspektori un Ādažu novada pašvaldības policijas darbinieki, regulāri apsekojot ezera teritoriju. Šajā Latvijas ezerā turpmākās 10 nedēļas liegts peldēt un pārvietoties ar laivu

Sezonas lieguma laikā cilvēkiem aizvien ir pieejamas alternatīvas ūdenstilpes tuvākajā apkārtnē – netālu esošā Rīgas jūras līča piekraste, līdzās esošais Lilastes ezers, Dzirnezers, Pulksteņezers, Kadagas ezers, Garezeri, Lielais un Mazais Baltezers, kā arī Gauja.

Lai atgādinātu par lieguma laiku, ezera teritorijā ir izvietoti stendi un informatīvās zīmes. Tāpat arī pārbaužu laikā atpūtnieki tiek informēti par lieguma laiku un mērķi un alternatīvajām atpūtas iespējām. Pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas aizsardzības daļas vadītājs Kārlis Lapiņš: “Šis liegums tika izveidots pirms teju 20 gadiem. Ik vasaru uzraugot noteikumu ievērošanu, redzams, ka sabiedrība izprot un lielākoties ievēro noteikumus ezera un Dortmaņa lobēlijas saglabāšanai. Pērn pārvaldes valsts vides inspektori lielākoties izteikuši mutiskus brīdinājumus, naudassodu izrakstot vien dažiem peldētājiem.”

Dortmaņa lobēlija ir īpaši aizsargājams ūdensaugs, kas sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā un virs ūdens paceļ 40 – 70 cm garu stublāju, kas uzzied ar baltiem ziediem un nobriedina sēklas virs ūdens. Augs pārsvarā sastopams ezera piekrastē, kā rezultātā to audzes var tikt izbradātas, tomēr vislielākais drauds šim trauslajam augam ir ezera ūdens piesārņošana ar biogēniem (sviedri, urīns, sauļošanās un roku krēmi u.c.), kuru pieplūde ūdenstilpēs lielākoties notiek lielā peldētāju skaita dēļ.

Pēdējo 100 gadu laikā ūdens piesārņojuma un ezeru aizaugšanas dēļ Dortmaņa lobēlija ir izzudusi jau vairāk nekā 20 Latvijas ezeros. Ummja ezers ir unikāls lobēliju-ezereņu ezers Latvijas un arī Baltijas mērogā. Tas ir viens no nedaudzajiem Latvijā vēl atlikušajiem oligotrofajiem jeb dzidra ūdens ezeriem, kurā sastopama vienīgā lobēliju dzimtas suga Latvijā – Dortmaņa lobēlija. Taču arī Ummja dzidrība 100 gadu laikā samazinājusies, 2017. gadā tā bijusi trīs metri, lai gan 1906. gadā seši metri.

Lai Ummja ezerā saglabātu Dortmaņa lobēliju, jau kopš 2006. gada spēkā ir Ministru kabineta noteikumi “Dabas parka “Piejūra” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”, kas aizliedz atrasties Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam. Aizlieguma neievērošanas gadījumā piemērojams sods no 30 līdz 1000 euro.

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X , Threads

Iepriekšējais rakstsIzplatīts nopietns brīdinājums par laiku piektdienas vakarā un naktī
Nākamais rakstsKā izskatās šova “Caur ērkšķiem uz…” topošās sezonas dalībnieces? – FOTO