Uzzini, kādas profilaktiskas darbības jāveic, lai nodrošinātu ausu veselību un labu dzirdi visa gada garumā. 

Vasaras sezonas noslēgumā, atskatoties uz labi pavadīto laiku, droši varam teikt, ka ir izbaudīti gan dažādi  kultūras un mūzikas pasākumi, gan ūdens prieki, kā arī daudzas citas izklaides. Lai arī par ausu veselību ir jārūpējas visu gadu, vasarā tās bieži vien tiek īpaši pakļautas dažādiem dzirdi negatīvi ietekmējošiem faktoriem, piemēram, skaļai mūzikai, ūdenim un citiem. Auss ir delikāts maņas orgāns, kura veselības nodrošināšana ir ļoti svarīga, lai saglabātu labu dzirdi un izvairītos no nepatīkamām, diskomfortu radošām problēmām, piemēram, ausu sāpēm. Kādas profilaktiskas darbības jāveic, lai nodrošinātu ausu veselību un labu dzirdi visa gada garumā, stāsta Premium Medical otorinolaringoloģe Ramona Markuse. 

 

Viens no galvenajiem nosacījumiem ausu veselībai un tīrībai, ir to higiēnas nodrošināšana. Ausis jātīra regulāri, bet maigi,  izmantojot mazu dvielīti vai salveti. Ausis nav ieteicams tīrīt ar smalkiem priekšmetiem, piemēram, ausu kociņiem, jo tie var bojāt ausu kanālus un bungādiņas. Ausu sēru nevajadzētu intensīvi censties izdabūt no auss, jo tas to aizsargā, mitrina un neļauj iekļūt baktērijām. Bet to arī nevajadzētu ignorēt pilnībā, jo ausu sēra uzkrāšanās var izraisīt ausu kanāla aizsprostojumu. Ausu veselību un higiēnu ietekmē arī klimats, tādēļ ir svarīgi, it īpaši apkures sezonā, nodrošināt, lai gan mājās, gan darbā ir pietiekams gaisa mitrums.

 

Svarīgi ir atcerēties, ja ir sajūta, ka auss ir aizkritusi, īpaši pēc peldes, ieteicams uzreiz konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai otorinolaringologu. Auss aizkrišana pēc peldes var izvērsties par ārējās auss iekaisumu, ko veicina ūdens sakrāšanās aiz bungādiņas sienas. Īpaša piesardzība ir jāievēro, ja plānojat doties ceļojumā ar lidmašīnu un ir piemeklējušas iesnas. Ausis ir cieši saistītas gan ar mutes, gan deguna dobumu, tādēļ šajā situācijā ieteicams lietot deguna pilienus, kas mazina aizlikumu, lai lidojuma laikā nesāktos ausu sāpes no paaugstinātā spiediena. Līdzīga uzmanība un piesardzība jāievēro, nodarbojoties ar niršanu. Pirms tam konsultējieties ar speciālistu, lai uzzinātu, kā pareizi nirt, lai spiediena maiņas ietekmē nerastos dzirdes problēmas.

 

 

Lai nebojātu dzirdi un netraumētu ausis, strādājot ļoti trokšņainā vidē, lietojiet ausu aizbāžņus vai austiņas, kas absorbē skaņu, līdz ar to netiks radīts kaitējumus dzirdei. Regulāra skaļas mūzikas klausīšanās austiņās arī negatīvi ietekmē dzirdi un var radīt ausu bojājumus. Ja mūziku klausieties pēc principa 60:60 (60% skaļums mūzikas atskaņotājā un 60 minūtes dienā), tad tas var nekaitēt dzirdei, bet tik un tā ir jāievēro piesardzība.  Aukstā laikā ausīm ir jānodrošina silta vide, tādēļ ieteicams nēsāt galvassegu, piemēram, cepuri vai lakatu, kas apsedz ausis.  Ja ir nācies saķert iesnas, īpaši alerģiskās, tās nepieciešams ārstēt, jo nemitīga šņaukāšanās negatīvi ietekmē ausu veselību un dzirdi.

 

Parasti dzirdes pasliktināšanos izraisa traumas, iesnas, kaitīgie darba apstākļi, auss sēnīte, sēra korķi, vīrusu infekcija, galvas smadzeņu asinsrites traucējumi, kā arī dzirdes nerva iekaisums. Ausu veselību ietekmē arī gripa un citas vīrusu infekcijas slimības, kuru rezultātā var rasties vidusauss iekaisums. Tāpat kā no gripas, tā arī no vidusauss iekaisuma izvairīties palīdz regulāra roku mazgāšana. Rūpējoties par vispārējo ķermeņa higiēnu un organisma veselību, ir svarīgi pievērst uzmanību arī ausu veselībai, lai aiztaupītu liekas problēmas un diskomfortu.

Iepriekšējais rakstsIzdevniecības ‘White Book’ vēstule sabiedrībai
Nākamais rakstsAtklāts pārsteidzošs SVARA ZAUDĒŠANAS veids