Līdzsvars, draudzība, piedošana, nemiers. Parasti mēs emocionālo stāvokli parādām ar savu uzvedību, vārdiem un lēmumiem. Reizēm nopērkam kādu šokolādes tāfelīti, lai iepriecinātu un pateiktu paldies, saņemam pateicības rakstu par ieguldījumu darbā vai pieliekam laimīgu ģimenes kopbildi pie sienas. Zemteksts skaidrs. Taču to visu un vēl vairāk iespējams pateikt arī ar noteiktas šķirnes un krāsas zieda palīdzību. Ziedi nav radīti tikai skaistumam. To valodā iespējams pavēstīt to, kas vārdos var samežģīties. Ko īsti nozīmē saņemtā gerbera vai kaktusu kolekcija mājās? Vai dzīvam cilvēkam drīkst dāvināt neļķes? To un citu ziedu nozīme

Neļķes – no prieka līdz nostaļģijai

 

Neļķes sabiedrībā kritizē un mīl vienlaicīgi. Kāds teiks, ka šo ziedu pasniedz tikai bēres, cits – ka neļķu dāvināšana pieder pagājušajam gadsimtam. Patiesībā neļķes zieds ir klasisks piemērs tam, kā zieda krāsa nosaka tā dāvināšanas un saņemšanas mērķi. Neļķi var uzskatīt par impulsivitātes simbolu. Tas tika izmantos jau Senās Grieķijas ceremonijās, pielīdzinot to Dieva radītam ziedam. Dzeltenas neļķes nozīmē prieku, līksmību, dzīves baudīšanu, rozā – sirsnīgu pateicību tuvākajiem. Īpaši tas attiecas uz neļķes dāvināšanu Mātes dienā, apliecinot pateicību par visu sniegto. Paradoksāli, taču baltas neļķes nebūs greiza izvēle arī tik nepatīkamajos bēru pasākumos. Baltā krāsa šajā gadījumā saistās ar atmiņām un nostalģiju. Savukārt to sarkanām un svītroti baltām divkrāsu neļķēm jāuzmanās. Sarkanas neļķes simbolizē bezgaumību, bet svītroti baltas – atsacīšanos.

Mārtiņrozes – miers un maģija

 

Rudens meitas mārtiņrozes jeb krizantēmas pabijušas teju katras sievietes skaistākajā vāzē. Pateicoties pieticīgajai cenai, smaržai un krāsu variācijām, krizantēmas ir īstie ziedi, kas ienes harmonisku, mājīgu auru ikkatrā vietā. Galvenokārt tas izskaidrojams arī ar to simbolisko nozīmi. Dzeltenīgi zeltainas mārtiņrozes nozīmē priecīgu satraukumu, sajūsmu, gaidīšanas prieku, baltas – patiesību, sarkanas – dalīšanos, bet spilgti dzeltenas – slepeno pielūdzēju! Dažkārt krizantēma ir mūžības simbols, maģiskums, tās formai atgādinot zvaigznes dzimšanu nakts debesīs.

Gladiola – stiprajiem

 

Vai esi domājusi, kādēļ svinīgās ceremonijās uzvarētājiem nereti tiek pasniegta gladiola vai šo ziedu pušķis? Visticamāk simboliskās nozīmes dēļ. Pirmkārt, atslēgas vārds slēpjas pašā zieda nosaukumā. “Gladius” no latīņu valodas nozīmē “zobens”. Cīņa, gatavība, nepadošanās un galu galā gūtā uzvara raksturīga gladiolas leksiskajai nozīmei, kas radusies seno romiešu laikmetā. Gladiolas ziedi liecina par stipra rakstura cilvēku, spēcīgu personību un mērķtiecīgām ambīcijām. Paturi to prātā, izvēloties ziedus tādiem gadījumiem kā izlaidums, svinīga atklāšana vai sacensības.  

Gerbera un margrietiņa – priekpilnas vienkāršības māsas

 

 

Gerberas tikai dzimšanas dienās? To pašu varētu teikt par margrietiņām. Vienas aug siltumnīcās, otras pļavā, tomēr abus ziedus saista prieks, gaiša cerība un spēja priecāties par vienkāršiem sīkumiem, kas reizēm mums ir deguna galā. Margrietiņu bieži vien dēvē arī par nevainības, pozitīvas domāšanas un pacietības ziedu. Lūk, izskaidrojums, kādēļ filmu režisori iekļauj kadru ar jaunu meiteni pļavā, plēšot margrietiņas ziedlapiņas un sakot “mīl, nemīl”.

Pienene – zelta zivtiņa uz zemes

 

Kuram gan nav gadījies nopūst pieneņpūku un vērot, kā tā pazūd acu priekšā. Būdama maģiskā spēka, pieķeršanās, līdzjūtības, uzticības un laimes puķe, pienene ir ideāla tikko uzplaukušas mīlas vai ciešas draudzības apliecināšanai. Turklāt pienenes pūku nopūšana saistīta ar gadsimtiem ilgu paražu iedomāties vēlēšanos. Pienene ir pļavas mazā zelta zivtiņa. Izmanto tās spēku!

Kaktuss pacietībai

Skarbais kaktuss – gluži kā Arnolds Švarcnēgers kārtējā spriedzes kinolentē. Izrādās, ka kaktuss ir ne vien izturīgs apstākļu ziņā, bet arī īsts pacietības iemiesojums. Ja esi viena no kaktusu mīļotājām, tad noteikti zini, cik ilgs laiks nepieciešams, lai kaktuss aplaimotu Tevi ar uzplaukušu ziedu. Kaktusa dāvināšana nozīmē to, ka cilvēku labi pazīsti un esi gatavs būt ar viņu kopā jebkurā brīdī. To pašu tas liecina arī par kaktusu īpašniecēm. Pacietība ir viņu stiprā puse.

Astere – aizmirstā elegance

 

Šķietami vienkāršais zieds, kas skolotāju klēpjos gozējas 1.septembrī, slēpj dziļāku jēgu, nekā pirmajā brīdī varētu iedomāties. Asteres tāpat kā rozes simbolizē mīlestību. Vēsturiski asteres lika uz franču karavīru kapiem, vēloties, kaut liktenis būtu gājis citā virzienā. No grieķu un latīņu valodas astere nozīmē “zvaigzne”, piedēvējot tai pat dziedinošas īpašības. Arī asteres tiek asociētas ar pacietību, smalkjūtību un reizēm arī ardievām, vēstot ko vairāk, nekā tikai vasaras beigas.

 

Kuras nozīmes zieds ir Tev vistuvākais?

Iepriekšējais rakstsAtgriežoties mājās pēc ciemošanās, rīdzinieks piedzīvo milzīgu pārsteigumu
Nākamais rakstsIzplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās