Ikvienam cilvēkam ir kāda “tabu” tēma, par kuru runā izvairīgi. Viena no šādām tēmām ir svīšana. Visi svīstam, tas ir normāli, taču runāt publiski par to izvairāmies.  Tomēr ir gadījumi, kad kārtīgi “iesvīstam”. Vai tā ir problēma?

 

Pēc Mindshare veiktā pētījuma datiem, puse Latvijas sieviešu un gandrīz tikpat (42%) vīriešu izjūt pastiprinātu svīšanu stresa situācijās. Kamēr dažiem tā nav nopietna problēma, citiem tā ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti.  Aukstas un slapjas rokas, nebeidzami sviedru traipi uz drēbēm, izvairīšanās no publiskām situācijām un vietām – tās ir vien dažas no problēmām, ko sagādā svīšana. Psihoterapeite Aina Poiša skaidro, kādi ir iemesli svīšanai, kā stress ietekmē svīšanu un ko ar to darīt.

 

Mindshare martā veiktajā pētījumā tika noskaidrots, ka vairums iedzīvotāju svīst fizisku aktivitāšu laikā (77%). Tā ir dabiska ķermeņa reakcija uz fizisku slodzi, kura laikā no organisma tiek izdalīti liekie toksīni. Tomēr ikdienā svīšanu izraisa ne tikai sportiskas aktivitātes. Gandrīz puse aptaujāto atzina, ka ikdienā pastiprināti svīst stresa situācijās (46%), kā arī steidzoties un/vai kavējot tikšanos, ko arī var uzskatīt par satraukuma situāciju (40%). Nākamais izplatītākais iemesls, kas izraisa svīšanu, ir publiskas uzstāšanās. Pēc Kantar TNS pētījuma datiem, 30% Latvijas iedzīvotāju ir norādījuši, ka jebkura publiska uzstāšanās viņos raisa vieglu satraukumu jeb lampu drudzi, savukārt 31% iedzīvotāju publiska uzstāšanās rada jau pamatīgu satraukumu.

 

“Katrs no mums reaģē dažādi stresa situācijās, un tieši svīšana ir viens no stresa izpausmes veidiem. Tā ir normāla ķermeņa reakcija. Katra cilvēka organisms darbojas citādāk, tādēļ atšķiras arī svīšanas process stresa situācijās. Kādam uztraucoties sviedri izdalās maz, savukārt cits ir vienkārši “slapjš” no sviedriem – svīst plaukstas, piere, paduses, pēdas, un uz apģērba parādās milzīgi sviedru traipi. Protams, ir gadījumi, kad svīšanu ir iespējams kontrolēt, trenējot savu prātu un ķermeni stresa situācijās, taču to izdarīt nav viegli un tas prasa laiku. Kad svīšana paliek pārlieku traucējoša un sāk kļūt par mokošu problēmu, tad ir nepieciešams griezties pie speciālista, kurš iesaka labākos risinājumus, kad citi līdzekļi vairāk nepalīdz,” skaidro psihoterapeite Aina Poiša.

 

Pētījuma dati liecina, ka jauni cilvēki vecumā no 15 līdz 29 gadiem, salīdzinoši vairāk kā cita vecuma respondenti, vislielāko svīšanu izjūt publiskas uzstāšanās laikā (29%), eksāmenu un pārbaudījumu laikā (14%), kā arī ejot uz randiņiem (9%). Psihoterapeite Aina Poiša to pamato ar pieredzes trūkumu dažādās dzīves situācijās. Gados jauni cilvēki strādā pie sava paštēla veidošanas, viņiem ir svarīgi sasniegt to pilnību, ko ir iecerējuši. Jauniešiem biežāk kā pieaugušajiem dažādas situācijas ir jaunums, no kuras veidojas arī sava veida pieredze. Nestandarta situācijas spēj viņus izsist no līdzsvara, jo realitāte neatbilst tam, kam viņi bija gatavojušies.

 

Taču tāpat kā jaunieši, arī pieaugušie svīst dažādās stresa situācijās. Katram no mums ir savas metodes, kā cīnīties ar svīšanu. Pētījums liecina, ka lielākā daļa respondentu (40%) lieto spēcīgus dezodorantus, antiperspirantus, katrs ceturtais (26%) izvairās no sintētisku apģērbu valkāšanas, savukārt 19% izvēlas vairākas reizes dienā mazgāties. Bieži vien cilvēki ģērbjas tikai melnā, nevelk nost žaketi vai pat nēsā līdzi maiņas apģērbu. Tie, kuri svīst pārmērīgi, apzinās savu problēmu un izjūt diskomfortu citu cilvēku klātbūtnē, daudzi jūtas ierobežoti un nomākti. Rezultātā viņi izvairās apmeklēt dažādas publiskas vietas, jo svīšana kļūst tik traucējoša, ka ietekmē dzīves kvalitāti, neļaujot dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

 

“Cilvēki bieži vien ir ļoti negatīvi noskaņoti – ja viņiem ir problēmas, tas nozīmē, ka tur neko nevar mainīt. Svīšana ir viena no šādām problēmām, kas rada nepilnvērtības sajūtu – ja man tā ir, tad man tā bija un būs, un tur neko nevar mainīt. Visiem cilvēkiem ir kādas savas vājības, un ir svarīgi tās apzināties un pateikt par tām kādam skaļi, ja tās kļūst traucējošas. Ja neesi apmierināts ar to, kā ir tagad, tad ir nepieciešama motivācija un gribasspēks kaut ko mainīt. Pastāv divi risinājumi: vai nu jāmazina savas problēmas saviem līdzekļiem, vai nepieciešams meklēt psihologa vai psihoterapeita palīdzība, lai saprastu – ko darīt. Svīšana un pārmērīga svīšana ir gluži kā alkoholisms – nepieciešams apzināties, ka tā ir slimība, kura ir jāārstē. Galvenais ir nekautrēties atdzīt svīšanu kā nepilnību un pieņemt palīdzību. Ja mēs esam sasvīduši, jāsaprot, ka citiem tā smaka var traucēt. Kamēr neviens nav aizrādījis, tikmēr arī cilvēks to nesaprot un, bet, kad aizrāda, tad apvainojas. Taču pēc laika, kad viņš ir ticis galā ar šo problēmu, tad pateicas par palīdzību,” skaidro A. Poiša.  

 

Cilvēki, kuri ikdienā sastopas ar svīšanu, meklē iespējamos risinājumus, lai to mazinātu. Aina Poiša iesaka vispirms izvērtēt ikdienā lietoto uzturu, nodarboties vairāk ar fiziskām aktivitātēm un galvenokārt, domāt par savu higiēnu. Var mēģināt apmeklēt dažādas organisma tīrīšanas kūres – pirtis, saunas u.tml., lai no organisma tiktu izvadīti visi liekie toksīni. Taču dažreiz ar vienkāršiem risinājumiem netiek līdzēts, tādos gadījumos ir nepieciešams griezties pie ārsta. Izrunājot ar ārstu savu problēmu, viņš ieteiks piemērotāko risinājumu svīšanas novēršanai. Viens no tiem ir botulīna injekcijas, kas ir visilglaicīgākais un efektīvākais no visiem risinājumiem. Ar to palīdzību ir ātri un vienkārši iespējams novērst svīšanu ķermenim labvēlīgā veidā. Izvēloties piemērotāko risinājumu svīšanas novēršanā, ikviens var mainīt savas dzīves kvalitāti. Ja nebūs jāsatraucas par slapjiem sviedru traipiem uz apģērba, diskomfortu, kuru izjūtam paši un radām citiem, tad arī mazināsies stress pārējās situācijās.

Sabiedrība

Policija sākusi pārbaudi saistībā ar notikumiem Mārtiņa Rītiņa grāmatas prezentācijā – VIDEO

  Lai gan mājsēde ir beigusies, pulcēšanās ierobežojumi joprojām ir strikti. Valsts policija sākusi pārbaudi par...

“Nācās parādīt biļeti!” Vidzemniekam neizdodas nejauši iegūto milzu laimestu noslēpt no apkārtējiem

  Pieteikt Simtgades loterijas 100 000 eiro laimestu šonedēļ bija ieradies uzņēmējs no Vidzemes labākajos gados. Laimīgo biļeti viņš bija...

Pēc vakcīnas blaknēm cer uz kompensāciju. Maksimālā summa – 142 000 eiro. Karīnas stāsts

  Kā jebkurām citām zālēm, arī vakcīnām iespējamas blaknes. Un, lai tajos retajos gadījumos, kad blaknes...

Ceļi Latgalē tik drausmīgi, ka glābēji netiek dzēst ugunsgrēku – VIDEO

  "Ceļa stāvokļa dēļ VUGD un NMPD netiek līdz ugunsgrēka vietai Ludzas novadā, Kubulovā," vēsta paraksts...

Vēl 727 jauni Covid-19 gadījumi un 13 mirušie, tostarp četrdesmitgadnieks

  Sestdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 727 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

Nofilmēta smaga avārija uz ceļa Latvijā – VIDEO

  "Twitter" kontā "breaking.lv" publicēts kādas automašīnas video reģistratora piektdien uzņemts video uz šosejas Latvijā, kurā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai nedēļai: 6. – 12. decembris

  Klāt atkal jauna nedēļa un svētku gaidīšana turpinās. Nāc, aplūko, kā izkārtojušās zvaigznes un planētas...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 5. decembris

  Šodien solās būt daudz un dažādu izmaiņu teju ikviena cilvēka dzīvē. Visvairāk šīs pārmaiņas rosinās...
flckr.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 4. decembris

  Dienas pirmajā pusē esi aktīvs, nāc klajā ar savām iniciatīvām, vārdu sakot, izmanto savu pāri...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Lielāka iespēja saņemt un izteikt dažādus spēcīgus vārdus un komentārus, tāpēc pēc iespējas centies vairot...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena izrādīsies diezgan labvēlīga, lai komunicētu ar draugiem. Tuvības sajūta ar cilvēkiem kļūs aizvien...
Foto:Flickr.com/Lesley Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

   Ko zvaigznes tieši tev vēsta par decembra pirmo dienu?   Auns Ar visu sparu metīsies jaunos darbos un...

Mājai un Dārzam

Izplatīts brīdinājums par laiku tuvākajās stundās

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi izplatījuši dzeltenos brīdinājumus par laiku sestdien. 04.12.2021. no rīta...

Rīgā izsludināts sarkanais brīdinājums; sarežģīta situācija arī citviet

  Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi piektdien Rīgā izsludinājuši sarkano brīdinājumu, sarežģītai situācijai saglabājoties...

Pieci soļi, kā uzburt ziemassvētku sajūtu mājās

Ziemassvētki ir miera, prieka, ģimeniskas līdzās būšanas un tradīciju laiks. Lai arī šogad svinības būs...