Pavasarim tuvojoties, izteiktāka kļūst cilvēku vēlme sakopt vidi sev apkārt. Tīrīšana ir vērtīga iespēja iesaistīt bērnus, otro pusīti un vecvecākus kopīgās aktivitātēs, kas ļauj izkustēties svaigā gaisā, sakārtot telpas un arī attiecības ģimenē. Mazākajiem pavasara darbi var palīdzēt attīstīt patstāvību, uzskata Mazo ekspertu skolas un centra “Skalbes” psiholoģe Zane Avotiņa.

 

“Kopīgi darbi spēj saliedēt ģimeni, izšķirošs varētu būt vienīgi vecāku attieksmes jautājums – ar prieku un vieglumu vai ar piespiešanos un smagnēji?” mudina aizdomāties Z. Avotiņa. “Bērni ātri uztver vienkāršus darbus, piemēram, saliec klučus kastē, savāc žagarus buntē, noslauki galdu, nevis kompleksus uzdevumus – sakārto pagalmu vai sakop dārzu! Apdomā taktiku, kā uzrunāt sev tuvos. Kuri darbi būs vairāk saistoši dzīvesbiedram, kuri – bērnam vai vecvecākiem?”

 

Pavasara tīrīšana vai talka ir notikums, ko ikviens var padarīt par maziem svētkiem. Dārza vai pagalma trūkums nevar būt attaisnojums – ko darīt būs pat dzīvoklī un vienmēr var pievienoties arī draugiem. Z. Avotiņa ierosina septiņas metodes, kā lielajā pavasara tīrīšanā iesaistīt pēc iespējas vairāk ģimenes locekļu, neaizmirstot par pašiem mazākajiem.

 

Sastādi darbu sarakstu. Lūdz viedokli katram ģimenes loceklim – arī pašiem mazākajiem, jautājot, ko katrs labprāt paveiktu. Iesaistot bērnu darbos, veicināsi viņa patstāvību un iniciatīvu. Tādā veidā visi ģimenes locekļi jutīsies iesaistīti procesā un veiks darbus ar lielāku apņēmību. Psiholoģiski uz papīra uzrakstītais šķiet “ar lielāku svaru” nekā mutiski pateiktais.

 

 

Risini uzdevumus komandā. Kopā paveiktais spēj sagādāt prieku, turklāt pavasara tīrīšanas darbos strādāt komandā ir vieglāk nekā individuāli. Ļauj bērnam darboties – tā gan pašam, gan bērnam gandarījuma izjūta būs lielāka. Svarīgi izvēlēties vecumam atbilstošus darbus – mazākie spēs īslaicīgāk nodarboties ar kādu no vienkāršākiem uzdevumiem (notīrīt putekļus, sašķirot lietas, sagrābt lapas), skolas vecuma bērni tam varēs veltīt vairāk laika.

 

 

Tīri ar gaumi. Lai bērnam (un arī pieaugušajiem) uzkopšana būtu vienlīdz patīkama un interesanta, katrs var uzvilkt spilgtu priekšautu, košus cimdus un likt lietā krāsainas lupatiņas, birstes vai grābekļus. Jo trakulīgāk, jo jautrāk! Ļauj mazajam “sapucēt vecākus” un izvēlēties, ko pats vēlas vilkt.

 

 

Izvairies no ķīmijas! Lai talka saistītos ar patīkamu pieredzi, izvēlies bērniem (uz sev) nekaitīgus, dabiskus tīrīšanas līdzekļus.

 

 

Ieskandini talku ar mīļākajām dziesmām! Aicini bērnu izlemt, kuru dziesmu vai izpildītāju pavadībā darbosieties un atlasiet jautras fona dziesmas labam noskaņojumam.  Atbalsti un uzteic bērna izvēli – vai tas būtu Dona “Susuriņš”, Musiqq “Sekundes”, “Dino piedzīvojumu” vai “Lupatiņu” meldiņš.

 

 

Garage sales jeb tiec vaļā no lūžņiem! Vecās tehnikas izjaukšana, labošana un lietu kārtošana aizraus gan tēti, gan mazo. Vīrietim tā būs iespēja nodot zināšanas par tehniku un fiziku, kā arī bērnam uzticēt kādu azartisku un reizē atbildīgu darbiņu, piemēram, izjaukt detaļās kādu lampu vai sašķirot skrūvītes pēc lieluma. Salaboto tētis varēs atdot kaimiņam vai pārdot kādam, kam tas tiešām nepieciešamas.

 

 

Apbalvo sevi un palīgus! Pēc paveiktā visiem mazajiem un lielajiem darba rūķiem sagādā jauku pārsteigumu – pastaigu, izbraucienu, kino vai gardu maltīti.

 

 

Kā sabiedrībā zināmas mammas veic pavasara tīrīšanu un motivē savu ģimeni?

“Sāc ar sevi. Tīri pats, un bērni labprāt palīdzēs. Kopā viss sanāk ātrāk, un, ja vēl seko gardās, godam nopelnītās vakariņas, tad diena ir izdevusies. Bērniem patīk palīdzēt, un tas jāļauj! Nekas, ka šķīvis vecākiem pašiem jāpārmazgā, grīda jāpārslauka vai dobe jāpārrvē – padarītā darba izjūta un lepnums par sevi saglabāsies vēl ilgi un arī istaba netiek tik ātri savandīta,” pieredzē dalās Dagmāra Legante, Mazo ekspertu skolas mamma, aktrise, modele un fotogrāfe.

 

“Pavasara tīrīšanu veicam, tomēr ne vienā dienā. Sākam ar to, ka mājās izkrāmējam pavasara un vasaras drēbes – meitas parasti priecājas ieraudzīt vieglākus mēteļus un kurpītes. Tad braucam arī uz laukiem, kur stādām puķes, un meitenēm patīk sakopt dārzu. Logu un durvju mazgāšana ir vecāku pienākums, un mazās iesaistās putekļu tīrīšanā ar pūkainām putekļu birstītēm,”  pieredzē dalās dūla un Mazo ekspertu skolas mamma Katrīna Puriņa-Liberte. “Labākais ir tas, ka mēs pavadām laiku kopā. Ja esam laukos, tad laukā pavadītie brīži svaigā gaisā stiprina veselību. Savukārt mājas darbi bērniem iemāca sakārtot lietas sev apkārt un palīdz noskaņoties jaunai sezonai – plaucējam zariņus, gatavojamies Lieldienām un arī manai dzimšanas dienai pavasara sakumā.”

 

TV raidījumu un pasākumu vadītājai, kustības Babyroom pārstāvei, Mazo ekspertu skolas mammai Annai Rozītei rūp vides tīrība. Cilvēkam bieži šķiet, ka tas, ko izmet ārpus savas mājas vai kabatas, nevar vairs mums kaitēt, tomēr ar gaisa, ūdens, augsnes, pārtikas piesārņojumu tas var nonākt atpakaļ. “Mūsu mājas un daba ir cieši saistītas. Bērniem parasti stāstu – ja visu gadu nesārņosim, tad nebūs arī jātaisa talkas. Tas, protams, ir utopiski, taču ceru, ka cilvēki kādreiz varētu domāt ilgspējīgāk,” saka A. Rozīte. “Mazajiem patīk piedzīvojumi un leģendas. Tādēļ talku cenšos padarīt par pārgājienu, kura laikā pa ceļam lasām atrastos atkritumus un beigās kā pārsteigums vai balva ir pikniks vai “apslēpti dārgumi”. Citus savukārt varētu motivēt sāncensība – kurš vairāk gružus savāks? Lai cik dažādas nebūtu iesaistīšanas taktikas, būtiskākais ir stāstīt, kāpēc kaut ko darām un kamdēļ tas ir svarīgi – ne tikai mums pašiem, bet visai mūsu planētai. Tā pavasara tīrīšanai kā piedzīvojumam būs pievienotā vērtība.”

Sabiedrība

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

Darba nedēļas izskaņā laika apstākļus noteiks aktīvs ciklons, kas šķērsos Latviju. Daudzviet gaidāms stiprs sniegs,...

“Harijs ir ticis šausmīgi izmantots” – Tramps nespēj klusēt par Meganu Mārklu

Donalds Tramps ir apsūdzējis Saseksas hercogieni par “necieņu” pret karalieni un karalisko ģimeni. Plašā intervijā...

Vēl 712 jauni Covid-19 gadījumi un 19 mirušie, tostarp četrdesmitgadnieks

  Ceturtdien saņemtas ziņas, ka aizvadītajā diennaktī atklāti 712 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet miruši vēl...

“Es nebiju iedomājusies, ka tā būs…” Olgas izgājiens Kasparu padara traku

  Sportista un uzņēmēja Kaspara Kambalas sieva Olga šā gada noslēgumā pirmo reizi pilnībā kaila stājās...

Diemžēl ceturtdienas rīts pienācis ar skumjām ziņām

  Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 1. decembra plkst. 06.30 līdz 2. decembra plkst. 06.30, Valsts ugunsdzēsības un...

Žanis Magonei sagādājis jaunas nedienas, sieviete vēršas pēc palīdzības

  "STV" šova "Slavenības. Bez filtra" lielākas zvaigznes Magones vīram Žanim Šutovam ir aizliegums tuvoties gan...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Lielāka iespēja saņemt un izteikt dažādus spēcīgus vārdus un komentārus, tāpēc pēc iespējas centies vairot...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena izrādīsies diezgan labvēlīga, lai komunicētu ar draugiem. Tuvības sajūta ar cilvēkiem kļūs aizvien...
Foto:Flickr.com/Lesley Wilson/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

   Ko zvaigznes tieši tev vēsta par decembra pirmo dienu?   Auns Ar visu sparu metīsies jaunos darbos un...
Foto:Pexels.com/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Pirmā dienas  puse solās būt saspringta. Paaugstināsies neiecietība, katrs sīkums var izsist no līdzsvara. Otrajā...

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šai dienai nekal Napoleona plānus, bet uzstādi realizējamus mērķus. Ja kaut kas neizdodas, pie vainas...
Foto:Wallapapermani.eu

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 28. novembris

    Planētu mijiedarbība ir labvēlīga, lai demonstrētu savu šarmu un prasmes publiski. Sociālā saskarsme paies bez...

Mājai un Dārzam

Parādās jaunas ziņas par laiku brīvdienās un nākamnedēļ

Darba nedēļas izskaņā laika apstākļus noteiks aktīvs ciklons, kas šķērsos Latviju. Daudzviet gaidāms stiprs sniegs,...
Foto: Vilis Bukšs

Zināms, kāds laiks mūs sagaida DECEMBRĪ

  Latvijā pazīstamais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā interneta blogā prognozē decembra mēnesī gaidāmos...

LATVIJA PUTEŅA VARĀ: Notikuši vairāki negadījumi, valsti pārklāj sniega sega – VIDEO, FOTO

  Apkopojam video un foto materiālus, kas tapuši puteņa laikā pirmdien un naktī uz otrdienu -...