Y hromosomas izzušanas rezultātā var rasties jaunas cilvēku sugas. Tas nav distopiskas zinātniskās fantastikas filmas sižets (lai gan tas būtu labs), bet gan patiesa zinātniska teorija. Y hromosomas izzūd. Kas notiks ar vīriešiem?

Skolā visi uzzināja, ka X un Y gēni nosaka dzimumu. Sievietēm ir XX hromosomu pāris, bet vīriešiem XY. Vienkārši.

Bet tas, ko jūs, iespējams, nemācījāties, ir tas, ka Y hromosoma ir daudz mazāka, tajā ir aptuveni 55 gēni, salīdzinot ar aptuveni 900 gēniem X hromosomā.

Tā nav problēma, tā veic ļoti svarīgu uzdevumu – “ieslēgt” vīrieša attīstību dzemdē. Visi embriji ir tehniski sievietes līdz apmēram 12 nedēļām, kad Y hromosomā sāk darboties gēns un sākas vīriešu attīstība (tādēļ vīriešiem ir krūtsgali).

Tomēr šķiet, ka Y hromosomas ne vienmēr bijusi tik mazas, un tā ir problēma. Tās sarūk, un zinātnieki uztraucas, ka tās varētu izzust pavisam.

Viena no viņām, profesore Dženija Greivsa, “caur pīļknābja objektīvu” paskaidroja, kāpēc.

“Pīļknābī XY pāris ir tikai parasta hromosoma ar diviem vienādiem locekļiem,” viņa sacīja, “The Conversation”. “Tas liek domāt, ka zīdītājs X un Y bija parasts hromosomu pāris pirms neilga laika.

“Savukārt tas nozīmē, ka Y hromosoma ir zaudējusi no 900 līdz 55 aktīvos gēnus 166 miljonu gadu laikā, kā laikā cilvēki un pīļknābji ir attīstījušies atsevišķi. Tas ir aptuveni piecu gēnu zudums uz miljonu gadu. Šādā ātrumā pēdējie 55 gēni pazudīs 11 miljonu gadu laikā.

Labi, tā var neizklausīties pēc nenovēršamas eksistenciālas krīzes, taču citi apgalvo, ka Y hromosomas dzīves ilgums varētu būt no dažiem tūkstošiem gadu līdz bezgalībai.

Ja tuvāk pirmajam, mēs varētu nonākt nepatikšanās.

Tomēr cilvēki nav vienīgā suga, kas saskārusies ar Y hromosomas krīzi. Ne viena, bet divas grauzēju dzimtas ir zaudējušas savu, un tās ir sastopamas arī šodien.

Divas kurmju sugas Austrumeiropā ir pirmās, un, lai gan zinātnieki zina, ka tām ir ļoti īpaši gēni, viņi nezina, kas nosaka katra šī dzīvnieka dzimumu.

Par laimi, viņiem ir paveicies ar dzeloņžurkām, kas atrastas vairākās Japānas salās.

Lai gan lielākā daļa žurku Y hromosomas gēnu ir pārvietoti citur, bija vajadzīgs zināms laiks, lai noskaidrotu, kas tās aizstājis.

Taču pēc žurku genoma sekvencēšanas viņi atklāja niecīgu atšķirību 3. hromosomā (lielākā daļa satur burtus, nevis ciparus), kas bija visiem tēviņiem un nevienai mātītei. Noslēpums atrisināts.

Y hromosomas izzūd. Kas notiks ar vīriešiem?

Tātad, ko tas nozīmē cilvēkiem?

Mēs zinām, ka “dzimšana no svētā gara” jeb partenoģenēze nekad nenotiks. Lai vairotos, cilvēkiem ir nepieciešama gan sievietes olšūna, gan vīrišķā sperma — viena bez otras vienkārši nedarbojas.

Tas nozīmē, ka atrast sugas, kas ir attīstījušās, lai funkcionētu bez Y hromosomas, ir lieliskas ziņas.

Atklājums atbalsta alternatīvu iespēju – ka cilvēki var attīstīt jaunu dzimumu noteicošu gēnu. Bet tas joprojām var nebūt tik vienkārši.

Jauna dzimuma noteikšanas gēna evolūcija ir saistīta ar riskiem. Ko darīt, ja dažādās pasaules daļās attīstās vairāk nekā viena jauna sistēma?

Dzimuma gēnu “karš” var novest pie jaunu sugu atdalīšanas, kas ir tieši tas, kas noticis ar kurmjiem un žurkām.

Tātad, ja kāds apmeklētu Zemi 11 miljonu gadu laikā, viņš varētu neatrast nevienu cilvēku vai vairākas dažādas cilvēku sugas, kuras nošķir dažādas dzimuma noteikšanas sistēmas.

Tas, vai tas varētu notikt globalizācijas un starptautisko ceļojumu laikmetā, vēl ir redzams – dažas cilvēku populācijas ir patiesi izolētas.

Un atkal, kas zina, kā pasaule izskatīsies pat pēc dažiem tūkstošiem gadu, nerunājot par miljoniem.

Bet jebkurā gadījumā ir labi iedomāties, ka AI vismaz līdz tam laikam mūs nebūs iznīcinājis.

Y hromosomas izzūd. Kas notiks ar vīriešiem?

Seko mums arī soctīklos: FacebookInstagram,  X 

Iepriekšējais rakstsMadonna nākusi klajā ar šokējošu paziņojumu
Nākamais rakstsHoroskopa zīmes, kurām MARTS solās būt īpaši labvēlīgs