Karalienes Elizabetes II pēdējā atdusas vieta ir atzīmēta ar vienkāršu plāksni, kas viņu uz mūžību savieno ar viņas dievināto vīru un vecākiem.

96 gadus vecā karaliene pirmdienas, 19. septembra, vakarā tika apbedīta aizkustinošā privātā ceremonijā Vindzoras karaļa Džordža VI piemiņas kapelā.

Tur uz kapakmens, kas ir grīdā esoša plāksne, jau iepriekš bija uzrakstīti karalienes vecāku vārdi ar zelta burtiem uz melna Beļģijas marmora.

Dienu vēlāk Bekingemas pils atklāja, ka naktī pēc apbedīšanas tika uzstādīta jauna plāksne ar mirušās karalienes, viņas vīra un vecāku vārdiem, kā arī viņu dzimšanas un nāves datumiem.

Tika uzrakstīts: Džordžs VI 1895-1952, Elizabete 1900-2002, Elizabete II 1926-2022, Filips 1921-2021.

Starp abiem pāriem ir Bikšu lentas ordenis, kas ir valsts vecākā un dižciltīgākā bruņniecības ordeņa – Prievīšu ordeņa zīme – augstākais apbalvojums Apvienotajā karalistē. Visi četri bija ordeņa locekļi, un Svētā Džordža kapela, kurā atrodas piemiņas kapela, nu ir viņu garīgā mājvieta.

Pazemīgajā akmens piebūvē, ko var aplūkot caur metāla vārtiem Svētā Džordža kapelā, ir arī mirušās karalienes māsas Mārgaretas pelni.

Karalienes pēdējo atdusas vietu sabiedrība varēs apskatīt no nākamās nedēļas, taču par šo privilēģiju būs jāmaksā. Kapela, kas pašlaik ir slēgta karalisko sēru laikā, apmeklētājiem atkal tiks atvērta ceturtdien, 29. septembrī, kā daļa no vispārējās ekskursijas pa Vindzoras pili, maksājot līdz 28,50 GBP (~33 Eur) pieaugušajiem un 15,50 (~18 Eur) bērniem.

Pils ir atvērta tikai piecas dienas nedēļā no ceturtdienas līdz pirmdienai, taču Svētā Džordža kapela ir slēgta publikai svētdienās, jo tā ir dzīva pielūgsmes vieta. Ekskursijas pa pilij vada Royal Collection Trust (RCT), reģistrēta labdarības organizācija un Karaliskās mājsaimniecības nodaļa

Ienākumi, kas gūti no uzņemšanas un citām komerciālām darbībām, tiek izmantoti Karaliskās kolekcijas uzturēšanai, kas ir viena no lielākajām un nozīmīgākajām mākslas kolekcijām pasaulē un viena no pēdējām lielajām Eiropas karaliskajām kolekcijām, kas palikusi neskarta.

Kolekcija, kurā ir tūkstošiem mākslas darbu un senlietu, nepieder karalim kā privātpersonai, bet tā ir suverēna uzticība viņa pēctečiem un tautai. Tās dārgumi ir izplatīti aptuveni 15 karaliskajās rezidencēs un bijušajās rezidencēs visā Apvienotajā Karalistē, no kurām lielākā daļa ir regulāri atvērtas sabiedrībai.

Pastāv arī bažas, ka Svētā Džordža kapelu varētu pārņemt sērotāji un interesenti no visas pasaules, jo īpaši tāpēc, ka ģimenes memoriāls ir tik mazs un apmeklētāji tajā var ielūkoties tikai caur maziem metāla vārtiem. Ņemot vērā, cik gara rinda veidojās, lai apskatītu Vestminsteras zālē guļošo karalieni, Vindzoras darbiniekiem varētu nākties tikt galā ar garām gaidīšanas rindām un sastrēgumiem.

RCT pārstāvis tomēr uzsvēra, ka katru dienu tiek pārdots tikai ierobežots pils biļešu skaits 15 minūšu laikā.

Dievkalpojuma beigās Svētā Džordža kapelā ar liftu karalienes zārks tika nolaists karaliskajā Velvē, lai vēlāk to pārvietotu uz atdusas vietu karaļa Džordža VI piemiņas kapelā

Džordžs VI nomira 1952. gada februārī tikai 56 gadu vecumā – brīdis, ko karaliene vienmēr atzīmēja privāti savā Sandringemas īpašumā. Viņas māte nomira 101 gada vecumā 2002. gada martā. Karaliene iepriekšējā mēnesī bija zaudējusi savu māsu princesi Mārgaretu, kurai tobrīd bija 71 gads.

Karaļa Džordža zārks sākotnēji tika novietots Karaliskajā velvē. Bet, tā kā viņa vēlme bija atdusēties savā kapelā kopā ar savu mīļoto sievu, piemiņas kapelu, kas nes viņa vārdu, viņa vecākā meita uzcēla 1969. gadā.

Viņu atdusas vietu iezīmēja melns kapakmens – plāksne ar uzrakstiem King George VI 1895-1952 un Elizabeth 1900-2002 ar zelta burtiem. Margaretas pīšļi sākotnēji tika novietoti Karaliskajā velvē, bet pēc dažām nedēļām, kad nomira karalienes māte, tika pārvietoti pie vecākiem.

Pēc vēsturiskajām valsts bērēm Londonā un nodošanas ceremonijas Vindzorā pirmdien, 19. septembrī, mirušās karalienes zārks tika nolaists glabātavā, bet vēlāk tika pārvietots kopā ar prinča Filipa zārku, kurš nomira pagājušā gada aprīlī 99 gadu vecumā.

Viņu mirstīgās atliekas tika apglabātas mazajā ģimenes memoriālajā piebūvē, kas uzcelta Svētā Džordža kapelas ziemeļu pusē. Viņu zārki tika viegli nolaisti 18 pēdu augstumā, lai atrastos viens virs otra, balstoties uz metāla rāmi, 10 x 14 pēdu (~3×4 metru) kamerā.

Sabiedrība

Kuram tiks iespaidīgā naudas summa no šova “Dejo ar zvaigzni”?

  Šo svētdien, 4. decembrī, gaidāms TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” fināls. Par uzvaru un galveno...

Jaunas ziņas par populāro režisoru Intaru Rešetinu

  Latvijas Leļļu teātris izsludinājis februāra repertuāru un uzsācis biļešu pārdošanu teātra kasē Rīgas Latviešu biedrības...

Tirgotājs “Maxima” pirms svētkiem nāk klajā ar jauku ziņu

  Sākoties Ziemassvētku gaidīšanas laikam, “Maxima Latvija” izveidojusi grandiozu rotaļu lāci, kas sagaidīs ģimenes un bērnus...

Kurš brauks uz Eirovīziju Liverpūlē? Noslēgusies dziesmu pieteikšana Latvijas Televīzijas konkursam “Supernova”

  1. decembrī noslēdzās pieteikšanās Latvijas Televīzijas (LTV) dziesmu konkursam “Supernova” – kopā šogad iesniegta 121...

Magones cīņa ar nelūgtiem viesiem beidzas pavisam nelāgi

  “Avotiņu” mājas pakšos iemitinājušās žurkas, kuras STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigzne Magone cer iznīdēt...

Kiviči piedzīvo nepatīkamu atklājumu bērnu preču veikalā

  STV šova "Slavenības. Bez filtra" zvaigznes Kiviču pāris plāno kristīt savu meitiņu, taču izaicinājumu sagādā...

Horoskopi un Testi

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. decembris

  Zvaigznes šodien brīdina – neieslīgsti rutīnā, īpaši, ja ikdienā esi enerģiska un dinamiska personība. Elpo...
Foto:Mindymetivier.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 2. decembris

  Šī diena sniegs pozitīvas tendences tavas personības attīstībā, mudinot nebūt pārāk piesardzīgiem un baudīt dzīvi...
Foto:Flickr.com/Tambako The Jaguar/CC

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 1. decembris

  Šodien var nākties sastapties ar situācijām, kas šķitīs pavisam neparastas. Jūties brīvi, izsakot savas domas,...

Horoskopa zīmes, kurām DECEMBRIS solās būt īpaši labvēlīgs

  Uzzini, kuras dienas šomēnes zvaigznēs tev ir ierakstītas pozitīvās krāsās, bet kuras iezīmē, ka jābūt...
Foto:Wallpapers.mi9.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 30. novembris

  Novembra pēdējā diena nebūs tā reize, kad varēsi atļauties lidināties 10 centimetrus virs zemes un...
Foto:Wallpaperbeta.com

Tavs horoskops veiksmīgai dienai – 29. novembris

  Šo dienu raksturos optimistiska attieksme. Vari drosmīgi uzņemties lietas, kas vienmēr šķitušas neērtas. Nešaubies par...

Mājai un Dārzam

Vai saglabāsies “mīnusi” un kad uzsnigs? Izskan jaunas prognozes brīvdienām un nākamajai nedēļai

Šajā nedēļā dominēja anticiklona ietekme, līdz ar to nokrišņu bija maz. Arī tuvākajās dienās gaidāms...

Sinoptiķis Bricis atklāj, cik ilgi decembrī varētu saglabāties sals; prognozē turpmāko

  Ziema vēl tikai nupat sākusies, bet brīvdienās sniega un apledojuma dēļ Latvijā notika daudz smagu...

Latvijai tuvojas vēl aukstākas gaisa masas – laika prognoze 7 dienām!

  Šajā nedēļā laiks būs lielākoties mākoņains, brīžiem arī snigs un sniega sega kļūs vēl par...