Katra pāra attiecībās pienāk brīdis, kad plānoti vai gluži otrādi – negaidīti – viņu pasaulē ienāk bērniņš. Tas, cik sagatavoti esam dzīves nozīmīgākajam posmam, atkarīgs ne tikai no vecuma vai ienākumu līmeņa. Faktori, kas to ietekmē, ir daudz komplicētāki, taču skaidrs ir viens: bērna sagaidīšanai jābūt gaidītai, savukārt vecākiem – drosmīgiem uzņemties rūpes par kopīgo atvasi. Kā zināt, vai esat gatavi kļūt par vecākiem? 

 

Izvērtējiet savas attiecības – vai tās ir stabilas?

Bērna piedzimšana neatgriezeniski maina kā vīrieša, tā sievietes dzīves ceļu. Tieši tādēļ pirmais priekšnoteikums ir stabilas, koptas un ciešas attiecības, kuru pamatā ir mīlestība, atbalsts, sadarbība un vienam otra balstīšana ikvienā situācijā. Salts aprēķins šoreiz nederēs, jo uz tā būvētās attiecības kūst tikpat viegli kā ledus pavasarī. Neviens nevar paredzēt, kas notiks pēc pieciem, desmit vai piecpadsmit gadiem, taču ilgtermiņa stabilitāte ir pirmais solis uz laimīgu ģimenes dzīvi.

 

Padomā, vai vēlme pēc bērniņa nav Tavu savtīgo interešu nolūkā!

Lai cik nepieņemami tas izklausītos, mūsu iekšējā pasaule reizēm var izspēlēt jokus ar apziņu, tiecoties pēc kāda, kas konkrētajā brīdī šķietami pietrūkst. Šeit iespējams atsaukties uz iepriekšējo argumentu, proti, stabilām attiecībām, kurās abi iegūst un saņem mīlestību no viens otra. Ja sievietei vai vīrietim attiecībās trūkst mīļuma, kāda, par ko rūpēties, kam veltīt uzmanību, bērns nedrīkst tikt uzskatīts par aizvietotāju vecāka iekšējam emocionālajam balansam. Tāpat mazuļa ienākšana šajā saulē nevar būt par pamatu pāra satuvināšanai, piespiedu laulībām, mantojuma darījumiem, citiem vārdiem sakot – lai atrisinātu noteiktu problēmu attiecībās un ārpus tām.

 

Vai esat gatavi mainīties bērna interešu labā?

Šajā gadījumā pēdējās cigaretes izsmēķēšana un trakulīgo ballīšu mešana pie malas nebūs vienīgās pārmaiņas, ar ko jārēķinās pēc bērna piedzimšanas. Pāri bieži vien aizmirst padomāt arī par tālāku nākotni, kas būs jānodrošina savai atvasei. Reizēm var nākties atteikties no jaunākā iPhone telefona modeļa vai sen kārotā ceļojuma iegādes, jo bērnam vajadzēs sagādāt nepieciešamās skolas lietas, apģērbu, atbalstīt viņu aktivitātēs un interesēs, veidojoties par personību. Turklāt svarīgāk par visu pārējo – bērnam nepieciešam jūsu abu uzmanība un neizsmeļama mīlestība, ko neviena materiāla lieta uz pasaules nespēs aizvietot. Tas nozīmē arī regularitāti un sava veida rutīnu, pie kā jāpierod. Atceries, ka mazā ķipara intereses būs nozīmīgākas par visu citu.

 

Papildus izdevumi – rēķinies ar to!

Lai cik nepatīkami būtu domāt par bērna uzturēšana izmaksām, patiesībai jāskatās acīs. Uzņēmējiem jaunie vecāki ir vesela mērķauditorija, kuras virzienā izvērst savu produkciju un mārketingu. Turklāt, ja Tu domā, ka mazuļa uzturēšana ir pats dārgākais dzīves posms, rūgti maldies. Bērnam ir jāsniedz finansiālā atbildība līdz pat brīdim, kad viņš pats sāk nostabilizēties un just dzīves pamatu zem savām kājām. Protams, motivēšana kļūt patstāvīgam nāk tikai par labu, taču jūs nevarat cerēt un rēķināties, ka pēc 18 gadu vecuma mājas ligzdiņa paliks tukša un atvase pati sevi pilnībā uzturēs, tādēļ negaidiet to, ko bērns nespēj izpildīt. Tā notiek tikai pasakās un absurdā valsts likumdošanā.

Vai zināt, kā pareizi rūpēties par bērnu?

Mazuļi nav iepakotas lelles plastmasas kārbiņās ar lietošanas instrukciju. Tā ir dzīvība no jums pašiem, kura nodota jūsu gadīgajās rokās. Ja Tev vai otrajai pusītei ģimenē ir mazāki brāļi, māsas vai citi radi, rūpēšanās iemaņas par bērnu visticamāk nebūs nekas svešs. Taču kādam, kurš bērnu nav pat turējis rokā, tas noteikti būs papildu izaicinājums gan fiziskajā, gan garīgajā ziņā. Mūsdienās sagatavoties bērniņa piedzimšanai var dažādās jauno vecāku grupās, kursos, protams, arī smelties pamācības no jūsu vecākiem, vecvecākiem vai draugiem. Galvenais – neesat pārsteigti, ka mazulis prasīs no jums varenu pacietību un sagatavotības līmenī.

 

Galu galā, to, vai būsiet gatavi, radīs laiks tajā brīdī, kad sāksies īstās bērniņa gaidības – un tas noteikti notiks! Lai izdodas būt par lieliskiem vecākiem!

Iepriekšējais rakstsDZIMŠANAS DATUMS: No kā tev dzīvē ir jāuzmanās?
Nākamais rakstsHoroskops: tava mīlestības prognoze nedēļas nogalei. 14.-16. novembris