Mēs saviem mīluļiem vēlam labāko, taču dažkārt, vēloties palutināt četrkājaino draugu, patiesībā varam netīši apdraudēt viņa dzīvību. Uzzini, kas ir tie bīstamie produkti, kas jāizslēdz no suņa ēdienkartes!
SĪPOLI un ĶIPLOKI
Cilvēku ēdienkartē tik ierastie garšaugi ir jātur tālāk no suņa ēdamtrauka. Šie dārzeņi, kas ēdienam piešķir lielisku garšu un aromātu, mājdzīvniekam var izraisīt dažādas veselības problēmas. Visbīstamākie tie ir termiski neapstrādāti, taču arī citu ēdienu sastāvā var kaitēt. Šajos sīpolu dzimtas dārzeņos esošie – dažādie ķīmiskie savienojumi var sunim izraisīt toksikozi. Simptomi parādās pat 3 – 4 dienas pēc to uzņemšanas, suns šķitīs miegains, noguris un viņa urīns būs oranžā vai tumši sarkanā krāsā.
ŠOKOLĀDE
Šis našķis var šķist īsts gardums ne tikai cilvēkam, bet arī sunim, BET izrādās, ka tajā esošais kofeīns un teobromīns jeb rūgts alkaloīds, kas tiek iegūts no kakaokoka var būt dzīvniekiem nāvējošs. Jo tumšāka ir šokolāde, jo bīstamāka tā ir mūsu mīluļiem! Ja suns norīs šo gardumu, viņam var rasties vemšana, sāpes un kairinājums vēdera dobumā. Ja šokolāde lietota lielos daudzums – krampji un pat nāve.
AVOKADO
Gandrīz visas šī koka daļas ir dzīvniekiem toksiskas, tai skaitā pats auglis. Lai saindētos, sunim būtu jāapēd diezgan daudz avokado, tomēr mīkstumā un mizā esošie toksīni nav vienīgā problēma. Bīstams ir augļa kauliņš, kas var radīt nosmakšanas risku. Ja suns to norīs, kauls var izraisīt zarnu nosprostojumu.
PRODUKTI AR KSILITOLU
Ksilitols ir dabisks saldinātājs, kas sastopams dažādos augļos un dārzeņos – puķkāpostos, plūmēs, zemenēs, avenēs, tāpat to atradīsi jebkurā bez cukura produktā. Ja to apēd suns, viņa cukura līmenis asinīs strauji krītas. Ksilitols var izrausīt krampjus un apdullumu. Ja šī viela tiks uzņemta lielā daudzumā, viena no nopietnākajām problēmām, kas var attīstīties ir aknu mazspēja.
VISTA
Mājputnu gaļa ir bīstama sunim ne tāpēc, ka satur toksīnus, bet tieši kaulu dēļ. Sunim sagraužot, tie sašķeļas un var aizsprostot zarnas un kuņģi vai pat radīt bīstamus savainojumus. Jēlas vistas kauli ir sunim droši, bet termiski apstrādātā – kļūst par teju nāvējošiem ieročiem. Ja suns ēd tos, rūpīgi pavēro viņu. Ja pamani vismazākā diskomforta pazīmes, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta. Bieži kaula fragmenti iziet dabiski bez kādām traumējošām sekām, bet piesardzība noteikti ir nepieciešama.
SAPELĒJUSI PĀRTIKA
Iespējams, kādam tas šķiet visai ierasti – atdot četrkājainajam mīlulim pārtikas produktu, kas nav tik svaigs, lai ēstu pats, jo suns to nobaudīs – neraugoties ne uz ko. Diemžēl, šādi rīkojoties, vari izraisīt savam mīlulim dažādas veselības problēmas. Daži pelējumi, kas veidojas uz pārtikas satur tremorgenic mikotoksīnus, kas var izraisīt tremoru jeb patvaļīgas ķermeņa vai tā daļu svārstības, kas smagākos gadījumos var pārvērsties krampjos un citās nopietnās un suņa dzīvību apdraudošās sekās, ja neārstē pat nāvē. Nedod šādu pārtiku savam četrkājainajam draugam un neatstāt to atkritumos, kur suns var viegli piekļūt.
KUKURŪZAS VĀLĪTE
Tā var šķist nekaitīga lieta, ko dot sunim košļāt, bet faktiski var izrādīties pat letāla. Kukurūzas vālītes gabaliņi var izraisīt tavam mīlulim zarnu trakta darbības traucējumus, kas var radīt nopietnas komplikācijas un apdraudējumus viņa veselībai.
PIENA PRODUKTI
Daudziem suņiem līdzīgi kā viņu saimniekiem – cilvēkiem, ir laktozes nepanesība! Lai gan tas nav bīstami, tomēr radīs nepatīkamu pašsajūtu, izraisot vēdera uzpūšanos, gāzes un caureju. Ja vēlies palutināt savu mīluli, pacienā ar nelielu devu siera vai bezatauku jogurta, jo šajos piena produktos laktozes ir krietni mazāk.
JĒLS LASIS
Dot sunim termiski neapstrādātu lasi nebūt nav laba doma, jo tas var izraisīt – Salmon Poisoning Disease jeb SPD, – saindēšanās slimību, ko veicina šajā zivī esošie parazīti un tā līdzinās parvovīrusam jeb ļoti lipīgai vīrusu slimībai, kas izpaužas kā mājdzīvnieka vemšana, caureja, apetītes un svara zudums, retākos gadījumos – sirdsdarbības problēmas. Visbiežākie simptomi, ja suns būs sasirdzis ar SPD ir augsta temperatūra aptuveni nedēļu pēc zivs ēšanas, kam seko vemšana un asiņaina, dzeltena caureja. Ja netiek uzsākta savlaicīga ārstēšana, šī slimība var būt sunim letāla.
AKNAS
Ja pacienāsi savu četrkājaino draugu ar pavisam nelielu šī produkta daudzumu, nekas slikts nenotiks, taču ar tām nedrīkst aizrauties, ja vēlies, lai suns būtu vesels. Tā kā aknas var saturēt lielu A vitamīna daudzumu, tās var kļūt sunim toksiskas. Pārmērīgs šī vitamīna daudzums dzīvnieka organismā var stimulēt kaulu deformēšanos, ekstremitāšu stīvumu, letarģiju, apetītes trūkumu un retākos gadījumos pat nāvi.
Rūpēsimies par mūsu četrkājainajiem – labākajiem draugiem!