Uzzini, kas ir tās nianses, kas kavē mūsu pārticību…
Kas vispār ir bagātība?
Vairums cilvēku bagātību nepielīdzina savrupmājai vai milzīgai jahtai. Amerikā nesen veiktā pētījumā no visiem aptaujātajiem tikai nieka 7 procentiem bagātība asociējās ar materiālām vērtībām, kā mašīna, māja vai jahta. 33 % aptaujāto domā, ka būt bagātam nozīmē, ka cilvēkam ir pietiekami daudz naudas, lai viņš mierīgi varētu dzīvot līdz nākamajai algai. 26% respondentu uzskata, ka cilvēks ir bagāts tad, ja viņam ir tik daudz naudas, lai viņš varētu nestrādāt. Tomēr ir arī daži cilvēki, kuri uzskata, ka bagātība mērāma konkrētā naudas daudzumā. Tikai 17% aptaujāto atzina, ka par bagātu uzskata tādu cilvēku, kuram pieder 1 miljons $ vai vairāk, un 11% cilvēku atklāja, ka, ja viņi gadā pelnītu sešciparu skaitli, tad uzskatītu sevi par bagātiem. Iespējams, tas ir tāpēc, ka turība reti kad saistās ar materiālām vērtībām, bet vairāk ar to, ko cilvēki paši par sevi domā.
Lai nu kā būtu, finanšu eksperti apgalvo, ka tu nekad nebūsi bagāts, ja kādu no turpmāk minētajām niansēm vari attiecināt uz sevi:
Tu tērē vairāk nekā nopelni: Ja tev piemīt neremdināma vēlme tērēt pāri saviem līdzekļiem, tu tāds noteikti neesi viens! Ir pierādīts, ka vairāk nekā puse cilvēku, kuriem piemīt šāds ieradums, naudas iztrūkumu kompensē, izmantojot savus iekrājumus, savukārt, 22% cilvēku izmanto kredītkartes. Naudas ikmēneša izšķērdēšana tevi neaizvedīs pie bagātības. Sāc sekot līdzi tam, kā un kur tieši tava nauda katru mēnesi tiek iztērēta. Pievērs uzmanību, kur iespējams to darīt mazāk un izveido reālu budžetu, no kā ir jāsamaksā rēķini, no kā, ir iespējams, atvēlēt naudu vecumdienām vai izveido fondu ārkārtas gadījumiem.
Nepietiekama ietaupīšana: Laipni aicināts bariņā! Ietaupījumiem ir jābūt prioritātei, ja vēlies kļūt bagāts. Sāc ar ārkārtas gadījumu fonda izveidošanu. Kad šajā kontā jau būs prāva naudas summiņa, varēsi nelielu tās daļu novirzīt citiem mērķiem, kā, piemēram, mājas iegādei, vai samaksai par augstskolu vai jebkam citam, kas tev ir aktuāls un būtisks.
Tev ir pārāk daudz parādu: Daži no tiem ir finansiālu panākumu vēstneši, piemēram, īpašuma iegāde vai biznesa izveidošana. Kredītkartes ar augstu procentu likmi nav šajā sarakstā. Atmaksā šo karšu summas, sākot ar tām, kuru procentu likmes ir visaugstākās. Ko dod, ja tev naudasmakā ir prāva naudas summa, taču patiesībā tā visa un, iespējams, vēl vairāk ir jāatdod? Kas paliek pāri?
Tev nav konkrēta plāna: Bez noteikta, skaidri definēta plāna, kļūt bagātam liksies nepiepildāms sapnis. Kaut vai tikai šī iemesla dēļ, tu atradīsi aizvien jaunas atrunas, lai izšķiestu naudu tā vietā, lai ietaupītu. Izveidot finansu plānu varētu šķist garlaicīgi, bet tā tam nav jābūt un tu pie tā vari pierast.
Tev nav fonda ārkārtas gadījumiem: Eksperti apgalvo, ka ir nepieciešams uzkrāt vismaz sešu mēnešu ienākumus ārkārtas gadījumiem. Dzīve ir viltīga, un, ja nebūsi sagatavojies, tā parastu situāciju var pārvērst par katastrofu.
Tu esi sācis pārāk vēlu: Laiks nestāv uz vietas. Tāpat kā nodarboties ar sportu ikdienas, arī ar iekrāšanu visgrūtākais ir sākt to darīt. Pat ja tev ir parādi, mazi ienākumi, vai daudz izdevumu, tu vari kaut ko ietaupīt, pat, ja tas ir nedaudz.
Tu drīzāk sūdzies nekā kaut ko dari: “Es nepelnu pietiekami”, “Dzīve ir pārāk dārga”, “Tas ir bezcerīgi! Es nekad netikšu vaļā no parādiem”. Vai esi teicis kaut ko no šī? Ir grūti atbrīvoties no veciem ieradumiem, tomēr, kamēr tu nesāksi kaut ko mainīt, nekas arī nemainīsies. Beidz sūdzēties un atrunāties. Tā vietā uzņemies atbildību par saviem neproduktīvajiem ieradumiem un domā par to, kā tos mainīt, un tad – rīkojies!
Tu dzīvo šodienai un nedomā par rītdienu: Kļūt nopietnam un domāt par vecumdienām un citām būtiskām lietām noteikti nav jautri. Tomēr ir jākļūst nopietnam un par to jādomā. Problēma ir tā, ka impulsīva un nepārdomāta tērēšanās noved pie parādiem un punkts. Izdari sev milzīgu pakalpojumu: aizmirsti par pērc tagad, domā – vēlākattieksmi, to nomainot pret: ietaupi tagad, kļūsti bagāts – vēlāk domu gājienu.
Tu liec visas olas vienā grozā: Tev varētu paveikties, ja visu naudu ieguldīsi vienuviet. Tāpāt kā tev varētu paveikties, ja laimēsi loterijā. Bet tā nav pareizā stratēģija. Nav ieteicams visu naudu ieguldīt vienuviet, jo tā tu pārlieku riskē. Tev vajadzētu investēt dažādās vietās ar dažādu riska pakāpi.
Tu vēlies viegli dzīvi: Tu varētu būt viens no tiem cilvēkiem, kas tic, ka kaut kas – kaut kā notiks un paglābs tevi, tad kāpēc gan pūlēties iekrāt un atbrīvoties no parādiem? Varbūt tev paveiksies un atradīsi fantastisku darbu, varbūt saņemsi milzīgu algas paaugstinājumu, mantosi bagātību, laimēsi loterijā vai vēl notiks sazin’ kas! Bet, ja tu tiešām gribi kļūt bagāts, tu nevari gaidīt sazin’ ko. Jā, dzīvē viss mainās. Neviens nezina, kas tiešām notiks vai nenotiks, tāpēc koncentrējies uz to, ko vari kontrolēt šodien. Maini savu domāšanu un paglāb sevi pats, jo neviens cits vai nekas cits to tavā vieta, visticamāk, nedarīs.