Mūsu organisms ir sarežģīts mehānisms. Uzzini, 16 pārsteidzošus faktus par to!
Mēles raksts
Foto:Trilax.com
Vai zināji, ka cilvēka mēle (tās raksts), gluži tāpat kā pirkstu nospiedumi katram cilvēkam ir individuāls un neatkārtojams, nešaubīgi spēj atklāt tavu identitāti?
Ādas plēksnes
Foto:Dealzone.co.za
Ne tikai mājdzīvniekiem no apmatojuma izdalās ādas plēksnītes – cilvēks ik stundu izplata aptuveni 600 tūkstošu to, gandrīz 681 g gada laikā, savukārt, vidēji līdz 70 gadu vecumam: 47 kg un 627,20 g.
Kaulu skaits
Foto: Health.howstuffworks.com
Pieaugušajiem ir mazāk kaulu nekā bērnam. Piedzimstot mazulim to ir 350, bet pieaugot tie saaug un galu galā ir tikai 206.
Jauns kuņģis
Foto:Articles.timesofindia.indiatimes.com
Vai zināji, ka kuņģa gļotāda atjaunojas katras 3 – 4 dienas? Ja tas nenotiktu, spēcīgā kuņģa skābe, kas sadala ēdienu, sagremotu arī kuņģi.
Smaržu atmiņa
Foto:Articles.timesofindia.indiatimes.com
Mūsu deguns nav tikpat jutīgs, piemēram, kā suņiem, tomēr spējam atcerēties 50000 dažādu aromātu!
Zarnu garums
Foto:Articles.timesofindia.indiatimes.com
Tievā zarna ir aptuveni četras reizes vidēja pieaugušā cilvēka garumā (6 – 7 m).
Baktērijas
Foto:Presstv.com
Katru mūsu ādas kvadrātcollu (6,5416 cm²) klāj 32 miljoni baktēriju, par laimi – lielākā daļa no tām ir nekaitīgas.
Kāju svīšana
Foto:Toenail-care.com
Tā ir bieži sastopama problēma un nav jau brīnums, jo uz mūsu pēdām ir aptuveni 500 tūkstoši sviedru dziedzeru, kas izdala vairāk nekā puslitru sviedru diennakts laikā.
Šķaudīšanas ātrums
Foto:Articles.timesofindia.indiatimes.com
Zināji, ka brīdī, kad nošķaudies, gaiss var pārvietoties ar 100 km/h vai pat ātrāk?
Asins ceļš
Foto:Healthcentrics.net
Tām pa mūsu organismu ir jāceļo tāls ceļš, jo cilvēka ķermenī ir aptuveni 96560 km gari asinsvadi. Čakli strādājošā sirds, caur minētajiem asinsvadiem izsūknē ~ 9092 litrus asiņu ik dienas.
Siekalu daudzums
Foto:Bluediamondpoolstn.com
Mūža laikā vidusmēra cilvēks saražo aptuveni 23659 litrus siekalu – pilnīgi pietiekami, lai piepildītu pat divus baseinus.
Krākšanas skaļums
Foto:Jogawestheimer.com
Pēc 60 gadu sasniegšanas 60% vīriešu un 40% sieviešu miegā krāc, taču skaņa šī procesa laikā var atšķirties. Vidēji tie ir 60 decibeli – normālas sarunas skaļumā, taču daži krācot sasniedz 80 decibelus, kas ir pielīdzināms pneimatiskā āmura skaņai, kad tas urbj betonu. Savukārt, 85 decibeli jau tiek uzskatīti par cilvēka ausīm bīstamiem – traumējošiem.
Matu krāsa nosaka to skaitu
Foto:Twohairstails.com
Parasti gaišmatēm, proti – dabiskām blondīnēm mēdz būt vairāk matu. To krāsa palīdz noteikt, cik blīvs ir galvas apmatojums. Vidēji cilvēkam ir 100 tūkstoši matu folikulu, katrs no tiem mūža laikā spēj saražot 20 individuālus matus. Salīdzinoši – gaišu matu īpašniekiem ir vidēji 146 tūkstoši folikulu, melnu – 110 tūkstoši, brūnu – 100 tūkstoši, savukārt, ruda galvas apmatojuma īpašniekiem vismazāk – 86 tūkstoši.
Nagu augšana
Foto:Beautifulwithbrains.com
Nevienam nav noslēpums, ka roku nagi ataug ātrāk nekā kāju. Viens no būtiskākajiem iemesliem tam ir, ka nagi, kuri tiek vairāknodarbināti, ataug ātrāk. Tas notiek arī veiklāk uz tās rokas, ar kuru raksti, kā arī uz visgarākā pirksta. Vidēji mēneša laikā nagu garums palielinās par 0,25 cm.
Galvas svars
Foto:Articles.timesofindia.indiatimes.com
Nav nekāds brīnums, ka mazuļiem ir grūti noturēt savu galvu, jo piedzimstot tā ir ¼ daļa no viņu auguma, savukārt, pieaugot – tikai 1/8 daļa.
Vajadzība pēc miega
Foto:Exsaminer.com
Ja tu apgalvo, ka mirsi, ja neizgulēsies – šie vārdi patiesībā jāuztver visai burtiski. Cilvēka organisms spēj iztikt bez ēdiena pat nedēļas, bet 11 dienas ir maksimālais laiks, ko spējam bez gulēšanas, pēc tām – dusēsim mūžīgi.
Vai zini vēl kādu līdzīgu faktu?