Skarbi, bet fakts – sirds slimības ir galvenais nāves cēlonis lielākajā daļā pasaules valstu, tāpēc ir ļoti svarīgi rūpēties par tās veselību. Uzzini, kas ir visbūtiskākais, ko ievērojot, palīdzēsi savai sirdij būt veselai.

 

Guli 7 – 8 stundas

Cilvēki, kuri guļ sešas vai mazāk stundas, naktīs ilgi ir nomodā, krietni vien vairāk riskē saslimt ar dažādām sirds slimībām nekā tie, kuri guļ pietiekami. Miegs palīdz regulēt insulīna darbību. Miega trūkums līdz ar to apgrūtina tā darbību palielinās cukura līmenis asinīs, rodas svara pieaugums. Arī pastāvīgs nogurums ir rādītājs (arī pēc piecelšanās, kad šķietami esi izgulējusies), ka tev vajadzētu apmeklēt savu ārstu.

 

Rūpējies par sava ķermeņa svaru

Tavs vidukļa apkārtmērs var būt lielisks rādītājs tavai sirds veselībai. Sievietēm, kuru vidukļa apkārtmērs ir lielāks par 101 cm un vīriešiem, kuriem tas ir lielāks par 114 cm, ir lielāks risks saslimt ar sirds slimībām. Dažādi pētījumi liecina, ka zaudējot aptuveni 10 – 15% no savas kopējās masas, iespējams ievērojami uzlabot savas sirds veselību. 25 – 55 minūtes aerobikas vismaz četras reizes nedēļā palīdzēs stiprināt sirdi, turklāt samazinās holesterīna līmeni asinīs un augstu asinsspiedienu. Turklāt, ja to kombinēsi ar veselīgu uzturu, būsi ieguvēja.

 

Smejies

Kā izrādās – arī smiekli ir labas zāles sirds veselībai, jo tie atslābina artērijas. Ķermenis reaģē uz smiekliem, samazinot stresa hormonu (kortizola) līmeni. Tas savukārt samazina asinsspiedienu un palīdz stiprināt imunitāti un, protams, uzlabo garastāvokli. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri sirgst ar depresiju, ir pat divas reizes lielāka iespēja sasirgt ar kādu sirds kaiti nekā tiem, kuri uztur optimistisku garu.

 

Sarkanvīns un alus?

Gan jau arī iepriekš esi dzirdējusi, ka glāze sarkanvīna dienā var palīdzēt uzlabot sirds veselību, jo tā bagātīgais antioksidantu saturs palīdz aizsargāt sirdi un asinsvadus, pazeminot holesterīna līmeni. Taču izrādās, var palīdzēt arī alus, jo tas satur lielu devu B6 vitamīna. Taču – vienmēr ir jāuzmanās, jo ar alkoholu nedrīkst pārspīlēt, nedrīkst palielināt ieteicamās diennakts devas. Un vēl kāds padoms – ja līdz šim tu alkoholu nelietoji nemaz vai darīji to ārkārtīgi reti, nesāc to tagad, uzskatot, ka tādējādi palīdzēsi savai sirdis. Vien atceries, ka glāze sarkanvīna vai alus (ne vairāk!), ko kādreiz izdzer – kaitējumu tev nenodarīs. 

 

Lai būtu pārliecināta par savas sirds veselību, noskaidro savas ģimenes veselības vēsturi

Būšana lietas kursā par savas ģimenes veselības vēsturi, arī ir viena no svarīgākajām lietām ceļā uz veselu sirdi. Ne velti mediķi mēdz uzdot jautājumu: “Vai jūsu ģimenē kāds slimojis ar sirds slimībām?” Ja kādam tuvam radiniekam ir bijuši sirdsdarbības traucējumi, tavs risks saslimt ar ko līdzīgu palielinās. Tādēļ nekad neko neslēp no sava ārsta! 

 

Aktīva seksuālā dzīve

Dažādos pētījumos pierādīts, ka regulāra seksuālā aktivitāte samazina asinsspiedienu. Ja intīmajai dzīvei nodosies vismaz divas reizes nedēļā, samazināsi risku saslimt ar sirds slimībām. Šis punkts jo īpaši attiecas uz vīriešiem. 

 

Pievērs uzmanību krākšanai

Neignorē to, ja tu krāc, jo arī tas var liecināt par iespējamo risku sirds saslimšanai. Miega apnoja ir hroniska slimība, kas apgrūtina elpošanu gulēšanas laikā, nereti izraisot krākšanu. Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, ir lielākas iespējas saslimt ar to. Neārstēta miega apnoja palielina paaugstināta asinsspiediena un sirds slimību iespējamību. 

 

Samazini sāls patēriņu

Sāls ir viena no būtiskākajām uztura sastāvdaļām, lai gan parasti par to runā maz. Augsts nātrija līmenis paaugstina asinsspiedienu un uzliek sirdij papildus slodzi, kas rezultātā noved pie sirds slimībām. Īpaši uzmanīgi pret sāls patēriņu jāizturas, ja esi vecumā sākot no 55 gadiem. Un, ja esi liela sāļu ēdienu cienītāja, tad zini – no sāls atradināties patiesībā ir ļoti viegli, vienkārši tas ir jāuzsāk ar patiesu vēlmi palīdzēt savai sirdij!

 

Lai tev laba veselība!

Iepriekšējais rakstsJaunākie atklājumi vēža ārstēšanas jomā
Nākamais rakstsĒdami ziedi? Jā! Turklāt – gardi un veselīgi!