Bieži dzirdēts vārds Narciss. Bet vai patiesi mēs apzināmies, kas tas ir? Vai spējam atšķirt narcisu no cilvēka parastā? Iespējams, tieši Tavā dzīvē nekad nepienāks brīdis, kad kļūsi par narcisa upuri, bet būs labāk, ja tik un tā pratīsi viņu atpazīt.

Sena Grieķijas leģenda vēsta, ka reiz dzīvojis jauns vīrietis vārdā Narciss, un viņa daile bijusi tik neaprakstāmi liela, ka ikviens, kas viņu redzēja – iemīlējās. Sešpadsmit gadu vecumā Narciss bija salauzis neskaitāmi daudz siržu, jo visus mīlestības apliecinājumus un romantikas piedāvājumus viņš tika noraidījis. Reiz grieķu skaistulī iemīlējās kāda Nimfa, kas tika dēvēta par Atbalsi (Nymph Echo), taču Narciss viņu ignorēja, un meitenes sirds tika salauzta. Meitene tik ļoti pārdzīvoja, ka visu atlikušo mūžu dzīvoja vientuļa, slēpjoties kaut kur mežā, par viņu liecināja tikai viņas skandētās atbalsis, ko reizēm varēja dzirdēt cilvēkiem kaut ko skaļāk izkliedzot. Savukārt, Narciss saņēma sodu no grieķu taisnības un atmaksas dieva Nemēsa, kurš uzlika Narcisam lāstu, lai puisis iemīlētos pats savā ūdens atspulgā. Tā Narciss aizvadīja savu mūžu dziļās pārdomās, līdz nomira nelaimīgs, bet aizvien tīksminoties par savu atspulgu ūdenī. Pēc viņa nāves, dievi to pārvērta par puķi – narcisi.

 

Kas un kāpēc ir narciss?

Par narcisu tiek uzskatīts cilvēks (visbiežāk vīrietis, taču arī sievietes mēdz būt narcisi), kurš izturas egoistiski, domājot tikai par savu labumu, rūpējoties un raizējoties vienīgi par sevi. Šāda perona tīksminās par savu izskatu un augstu vērtē, ja citi domā, ka viņš ir skaists, veiksmīgs un apskaužams. Narciss domā, ka viņam ir milzīga nozīme ikviena cilvēka dzīvē. Protams, normas robežās šīs īpašības piemīt teju ikvienam no mums, taču narciss nespēj tās kontrolēt vai apvaldīt. Galējais narcisisms ir tad, ja cilvēks “iet pāri līķiem” sava labuma un/vai skaistuma dēļ, kļūst emocionāli izolēts, un nekas, izņemot paša likstas un raizes, nespēj viņā izraisīt līdzpārdzīvojumus.

Par narcisu nepiedzimst, par tādu kļūst! Iemesls tam visbiežāk ir kāda trauma, kas varētu būt radusies bērnībā. Psihologi to skaidro ar zaudējuma sāpēm un pieķeršanās atraidījumu. Sākumā šāda uzvedība kļūst par aizsargreakciju, aizsargbarjeru, kas tiek uzbūvēta, lai pasargātu sevi no apkārtesošo cilvēku ietekmes, jo šīs emocionālās traumas dēļ rodas uzskats, ka visi apkārtējie ir neuzticami, slikti, nevienam nevar uzticēties. Vēlāk, ja ar to necīnās, nemēģina pārvarēt, apslāpēt, tas pārvēršas par nekontrolējamu mīlestību pret sevi un egoismu, taču arī tā ir aizsardzības izolācijas barjera – viltus personība. Tiek radīta viltus identitāte, ko rādīt apkārtējiem, taču tā nepastāv iekšēji. Lielākajā daļā gadījumu, narcisi to apzinās, bet noliedz, taču pastāv pietiekami daudz gadījumu, kad cilvēks pats to neapzinās, un ir tik dziļi saistījušies ar sevis izveidoto viltus identitāti, ka tic, ka tas ir viņu raksturs un patiesā būtība. Šādas identitātes un īpašības mēdz būt ļoti dažādas – nav vienota kopuma, ka tieši šāds un ne savādāks izskatās narciss. Kopīgs ir tikai pamats – sevis mīlestība, prioritāte – ES!

Narciss nekad nevēlēsies stāstīt par lietām, kas skar viņu dziļākajā būtībā. Visticamāk, viņš ātri mainīs tēmu, vai atbildēs ar kādu joku, pretjautājumu, cerot, ka otrs aizmirsīs, ko vispār ir jautājis. Viņš prasmīgi spēj izmantot cilvēkus, kamēr tie ir viņam noderīgi. Kad viņam cilvēks vairs nav noderīgs, narciss par to aizmirst. Lai kā arī otrs censtos saglabāt draudzību vai attiecības ar viņu, tas nevainagojas ar panākumiem. Viņam neinteresē otra centieni vai vēlmes, viņš koncentrējas vienīgi uz sevi. Narciss ir cilvēks, kurš patiesībā slimo ar narcistiskiem personības traucējumiem.

 

Narcistiski personības traucējumi

Lai cilvēkam varētu piedēvēt narcistiskas personības traucējumus, viņam ir jāatbilst vismaz pieciem no šiem 9 simptomiem:

  1. Ir pārāk liela sevis pašslavināšana (piemēram, tiek pārspīlēti sasniegumi, talanti, spējas).
  2. Narciss ir pārņemts ar fantāzijām par neierobežotiem panākumiem, skaistumu un/vai iedeālo mīlestību.
  3. Uzskata, ka ir īpašs un unikāls, vēlas saistīties tikai ar ietekmīgiem cilvēkiem, alkst pēc statusa.
  4. Vēlas, lai citi viņu apbrīno, apskauž, dievina, mīl, grib patikt, bet ne visvisādi izpatikt.
  5. Ir ekspluatators un manipulators – lai sasniegtu sev vēlamo, izmanto jebkuru situāciju, jebkuru cilvēku.
  6. Pārāk augstu sevi vērtē, uzskatot, ka visiem būtu jāpakļaujas viņa vēlmēm, idejām un vajadzībām, asi reaģē, ja nesaņem gaidīto.
  7. Trūkst empātijas spēju, nevēlas dalīties jūtās ar citiem, nevēlas atzīt savas jūtas.
  8. Bieži ir skaudīgs un/vai uzskata, ka citi apskauž viņu.
  9. Regulāri izrāda augstprātīgu uzvedību un/vai attieksmi.

 

Zīmes, kas varētu liecināt, ka satiecies ar narcisu:

Viņš ir kādas muzikālas grupas dalībnieks (vienalga – profesionālas vai savam priekam), aktieris vai mākslinieks kādā citā jomā. Viņš profesionāli strādā, lai nopelnītu uzslavas un/vai aplausus. Taču tas nenozīmē, ka visi mūziķi vai aktieri ir narcisi. Tas attiecas uz tiem, kas tieši to pašu uzvedību turpina arī nokāpjot no skatuves.

Viņa vēlmes plešas ārpus reāliem rāmjiem, viņš uzskata, ka ir pelnījis bagātību, panākumus un viņam trūkst humora izjūtas par šo tēmu, viņš kļūst aizkaitināts, ja kāds par to ironizē.

Viņš vienmēr komentē to kā tu izskaties, izvēlas ko tev vilkt mugurā. Viņš grib tevī saskatīt savu atspulgu, lai citi caurtevi redzētu, cik skaists un veiksmīgs ir viņš pats.

Viņam ļoti svarīgi ir komplimenti, tāpēc gatavoties dienai viņš spēj, iespējams, ilgāk kā tu pati. Laiks, ko viņš pavada mazgājoties, ģērbjoties un stāvot pie spoguļa, viņam ir ļoti svarīgs un neatņemams.

Viņš var ierosināt nodarboties ar seksu, bet vienmēr domās par savu baudu, neskatoties uz to vai tu esi guvusi baudu, vai nē. Vai, piemēram, izrādīs vēlmi pēc orālā seksa, bet, kad viņam to sniegsi, pretī nesaņemsi neko, ja vien pati īpaši nepalūgsi.

Viņš spēj būt absolūti burvīgs, taču viņa nodomi ir savtīgi. Viņš ir jauks pret cilvēkiem, kuri var viņam kaut ko dot, bet, kad viņš saprot, ka vairs neko sev vēlamu vai tīkamu nevar iegūt, pamet un meklē jaunus “upurus”.

Kad tev ir grūti un tiešām ir nepieciešams viņa atbalsts, viņš pazūd. Būt vienkārši ar tevi nav viņa dabā.

Viņš ir augstprātīgs, salīdzinot sevi ar citiem vīriešiem.

Viņam patīk, ja par viņu tīksminās. Narcisam nesagādā problēmas publiska izģērbšanās, jo viņš dievina savu ķermeni. Visbiežāk sekss ir tikai mazsvarīga dzīves baudas deva, tāpēc nerēķinās un nedomā – ar ko, cik daudz, kur un vispār kāpēc to darīt.

Neatzīst cilvēkus, kuri ir “zemākstāvoši” par viņu – nekad neteiks: “Paldies!” viesmīlim, apsargam vai pārdevējai, nekad neuzaicinās pusdienās savu palīgu utt. Viņš bieži var sūdzēties par apkalpojošā personāla neveiklību vai pat stulbumu, par to, ka viņš ikdienā it visur saskaras ar vieniem vienīgiem idiotiem un neprašām.

 

Mūsu spēkos nav mainīt cilvēka dabu. To spēj tikai katrs pats un tikai tad, ja pats to patiesi vēlas. Ja atpazīsti narcisu, iespējams, tu spēj viņam sniegt atbalstu, palīdzību, bet, piedāvājot savu palīdzību, vari viņu zaudēt gan kā mīļoto, gan kā draugu. Taču vienu ir vērts apzināties – ar narcisu kopā ilgi nodzīvot nevar – agri vai vēlu viņš tevi sāpinās. Ja vēlies veidot attiecības ar narcisu, pastāv tikai viens veids – tev jāatrod veids kā palīdzēt viņam apzināties, kas viņš ir, un likt sajust vēlmi pašam to mainīt.

Iepriekšējais rakstsKā izpaužas alerģija pret dzīvniekiem?
Nākamais rakstsOlas = holesterīns. Mīts vai patiesība?