Kurš gan nepiekritīs, ka orhideja ir viens no krāšņākajiem telpaugiem, kas priecē mūs ar savu cēlumu un eleganci. 33 fakti, kas tev ir jāzina par ORHIDEJĀM un to kopšanu.

Speciālisti norāda, ka no plašās orhideju dzimtas mūsu mājvietās vislabāk jutīsies tieši falenopsis. Ir zināms, ka tā hibrīdi ir Eiropā un Ziemeļamerikā visizplatītākās dzīvokļos audzējamās orhidejas.

Falenopša jeb Phalaenopsis nosaukums cēlies no latīņu vārdiem Phal – naktstauriņš un opsis – izskats. Par to, ka mēs šo orhideju dzimtas telpaugu dēvējam tieši šādi, mums jāpateicas vācu – holandiešu izcelsmes botāniķim Karlam Ludvigam fon Blūmem, kurš saskatīja, ka šis augs tik ļoti atgādina lidojošo zīdspārni. Angliski falenopsi dēvē tieši par moth orchid – naktstauriņa orhideju.

Lielākā daļa šo orhideju pasaules veikalu plauktos atceļo no Ziemeļaustrālijas, Indijas, Indonēzijas, Filipīnām un citiem tropiskajiem apgabaliem.

Ir vairāk nekā 60 šo orhideju dzimtas augu sugu.

Lielākā daļa no falenopšu sugām ir maza vai vidēja izmēra, taču dažas no tām var būt pat diezgan lielas.

Tām vislabāk patīk augt podiņā ar vidēja izmēra priežu mizu mulču vai sfagnu sūnām.

Falenopsim ir būtiski nodrošināt siltu telpu: + 20…25*C, taču + 15 grādu temperatūra šim telpaugam jau ir KRITISKA!

33 fakti, kas tev ir jāzina par ORHIDEJĀM un to kopšanu
Photo by ALFONSO ALBERTO RAMÍREZ ALVAREZ on Unsplash

Ja dienas un nakts temperatūras starpība ir 5* C, tas, visticamāk, veicinās ziedkāta veidošanos, stimulējot šīs orhidejas augšanu.

Falenopsim nepatīk caurvējš!

To ir ieteicams pārstādīt ik pēc 2 – 3 gadiem, vislabāk pavasarī un periodā, kad tavs telpaugs ir pārstājis ziedēt.

Lai šis orhideju dzimtas telpaugs tavās mājās justos labi, būtisks nosacījums ir nodrošināt tam piemērotu apgaismojumu. Falenopsim  nepieciešama gaiša vieta, tāpēc liec to uz palodzes, vislabāk austrumu pusē, ieteicams loga tuvumā, taču pasargājot no tiešiem saules stariem.

Speciālisti norāda, ka šim telpaugam ļoti patīk atrasties vienā, konkrētā vietā, tāpēc, ja vien tas ir iespējams, nemaini falenopša atrašanās pozīciju.

Šī auga biezajām, porainajām saknēm nepieciešams vairāk gaisa, lai to nodrošinātu, poda sānos ieteicams izveidot vairākus caurumus.

Falenopsis ar gaisa saknēm, kam ir specifiska uzbūve, var uzņemt mitrumu no gaisa.

Labs veids kā noskaidrot vai šim telpaugam ir pietiekami vai pat pārāk daudz gaismas, ir rūpīgi aplūkot tā lapu krāsu. Speciālisti norāda, ka tai ir jābūt pietuvinātai auglīgas, veselīgas zāles tonim. Savukārt, pārmērīgs apgaismojums apdedzina falenopša lapas, padarot tās daudz gaišākas, dzeltenākas vai plankumainākas.  Ja pamani to, īpaši, ja tava telpauga lapām ir parādījusies sarkanīga nokrāsa, pārvieto falenopsi ēnainākā vietā un raugi, lai tas tiek pietiekami mitrināts.

Laika periodā no maija līdz septembrim īpaši uzraugi, lai fanelopsis neapdeg saulē! Ja nepieciešams, pasargā to no tiešiem saules stariem laika periodā no 10:00 līdz 16:00, nodrošinot vieglu apēnojumu.

Photo by White.Rainforest ™︎ ∙ 易雨白林. on Unsplash

Falenopsi vislabāk laistīt reizi nedēļā ar lietus vai nostādinātu krāna ūdeni, kas ir par dažiem grādiem siltāks nekā gaisa temperatūra. Tam ir jābūt mīkstam. Cietu ūdeni ieteicams nedaudz padarīt skābāku ar citronskābes palīdzību – aptuveni ēdamkaroti uz 1 litru ūdens.  Speciālisti norāda, ka šim telpaugam pietiks ar aptuveni 100 ml ūdens vienā laistīšanas reizē.

Starp laistīšanas reizēm, substrātam ir teju pilnībā jāizžūst. Raugi, lai tas nav piemircis, kas var sekmēt falenopša sakņu pūšanu.

Uzmani, lai nekad to nepārlej, jo sausums tam ir mazāk kaitējošs nekā pārlieks mitrums. Šī telpauga saknes ar spurgaliņām labi uzņem ūdeni, taču, ja tās pārāk ilgi atrodas mitrumā, jo īpaši ilgstoši mērcētas ūdenī, tās var atmirt, kas sekmēs auga bojāeju. Ja falenopša lapas ir savītušas un tām trūkst spodruma, esi pieļāvis kļūdu! Ievēro mērenību, lai pārāk mazs ūdens daudzums nekavē šīs orhideju dzimtas telpauga attīstību un ziedēšanas procesu, veicinot sakņu izžūšanu, kā arī pārmērīga liešana nesekmē auga nāvi. Īpaši svarīgi pēc apliešanas uz paliktņa palikušo ūdeni pēc kāda laika noliet.

Ja pēc laistīšanas starp divām augšējām lapām palicis ūdens, noteikti nosusini to!

Ja pēc apliešanas uz auga lapām no kaļķainā ūdens palikuši balti plankumi, tas ir ne tikai estētiski neglīti, bet arī traucē falenopsim saņemt pietiekami daudz apgaismojuma.

Ja nolem falenopsi ar visu podu iegremdēt traukā ar ūdeni, nedari to biežāk nekā reizi nedēļā vai divās un neturi to ūdenī ilgāk par 5 – 10 minūtēm.

Šīs orhidejas veģetācijas periodā, kas ilgst no marta līdz oktobrim, laisti to biežāk.

Falenopsim patīk, ja aprasina tā lapas, taču ievēro, ka uz ziediem to darīt nedrīkst!

Ja telpauga saknes lien laukā no podiņa, neapgriez tās!

Uz noziedējušā auga ziedkāta pēc kāda laika var attīstīties jauni ziedpumpuri, tāpēc nenogriez to. Savukārt, ja tas ir nokaltis un nedzīvs, ir piemērotākais brīdis, lai no tā atbrīvotos. Tomēr, drīz pēc ziedēšanas beigām, vari nogriezt vēl dzīvu ziedkātu, kas ļaus augam veidot jaunas, spēcīgas lapas un saknes, padarot nākamo ziedēšanu daudz skaistāku.

Falenopsim nepieciešama regulāra mēslošana. Aktīvas augšanas laikā, kad attīstās auga lapas, saknes vai veidojas ziedi, katrā aplaistīšanas reizē ieteicams to pabarot ar papildus vielām. Vislabāk izvēlies speciālu līdzekli, kas paredzēts tieši orhidejām. Nemēslo šo telpaugu laikā, kad tas neaug.

Šis augs var uzziedēt jebkurā gadalaikā un šis process var ilgt no 1 – 12 mēnešiem. Ziedkāts visbiežāk izveidojas rudenī vai ziemā, kad temperatūras starpība dienas un nakts laikā ir lielāka un dienas ir īsākas.

Ja tavs falenopsis labi aug, ir veselīgs, taču ilgstoši nezied, visticamāk, vaina būs apgaismojuma trūkumā.

Photo by Samantha Fortney on Unsplash

Pamanot, ka šī telpauga augšējās lapas sāk dzeltēt un nokrist, tas var liecināt par augšanas centra puvi. Nekavējoties likvidē visas sapuvušās falenopša daļas, atstājot tikai veselās. Tomēr izvērtē situāciju, jo augšējo lapu dzeltēšana un nokrišana var būt arī visai dabisks process.

Konstatējot, ka pēkšņi mīkstas, savītušas kļūst visas falenopša lapas, visticamāk, ir sākusies sakņu puve. Lai to novērstu un izglābtu telpaugu, tas ir jāpārstāda.

Uz tava falenopša noziedējušā, dzīvā ziedkāta parādījies nevis ziedpumpurs, bet savāds izaugums ar lapām? Tas ir keiki  jeb jauns stādiņš, kas ir mātes auga kopija. Brīdī, kad tam būs izveidojušās vismaz 3 cm garas saknes, būs pienācis īstais laiks atdalīt to no pamatauga un iestādīt atsevišķā podā, kļūstot par pastāvīgu orhideju, kas turpinās priecēt tevi.

Par godu orhidejām ir nodēvēta vulkāniska sala Taivānas Klusā okeāna piekrastē. To sākotnēji pazina kā sarkano galvu jeb sarkangalvju salu, taču pēc tam, kad šajā reģionā tika attīstīta falenopšu audzēšana, tā tika pārdēvēta par orhideju salu, kas ir īstena tropisko ziedu paradīze.

Vai tavās mājās ir šāds telpaugs? Pastāsti par saviem īpašajiem orhideju kopšanas paradumiem!

 

Iepriekšējais rakstsIzplatītākās kļūdas pāru attiecībās un kā no tām izvairīties – stāsta seksologs
Nākamais rakstsAKTUĀLI: Ar dabiskām izejvielām krāsotas LIELDIENU OLAS