Materiālajiem līdzekļiem neapšaubāmi ir nozīmīga loma mūsu dzīvē un ir būtiski jau no mazotnes savām atvasēm iemācīt pamata lietas, kas palīdzēs viņiem reiz pašiem rīkoties ar saviem finansu līdzekļiem.

 

Vecums: 3 – 5 gadi

 

Svarīgākā atziņa: Tev var nākties pagaidīt, līdz varēsi iegādāties to, ko vēlies! 

Speciālisti norāda, ka nereti to ir grūti apzināties un iemācīties dažādās vecuma grupās, tomēr spēja atlikt iepriecinājumu vai censties to paredzēt, ļoti palīdzēs tad, kad bērns būs pieaudzis.  Bērniem šajā vecumā ir nepieciešams apzināties, ja viņi patiešām kaut ko vēlas, ir jāpagaida, iespējams, jātaupa uz kādiem citiem izdevumiem un/vai jāapzinās, ka ir jāsakrāj summa, kas vēl pietrūkst.

 

Darbības un vingrinājumi:

logoStāvot rindā, piemēram, uz šūpolēm vai uzklausot nemitīgus jautājumus par to, kad pienāks atvases dzimšanas diena, stāsti, cik nozīmīga ir šāda nogaidīšana un pacietība arī materiālajos jautājumos.

logoIzveidojiet trīs krājkases – ietaupījumiem, izdevumiem  un naudai, ar ko dalīties ar citiem.  Katru reizi, kad tavs bērns saņem naudu, centieties kopīgi sadalīt šo summu, izrunājot katru no šiem gadījumiem, kam tas būs tieši paredzēts.

logoVai tavam bērnam ir kāda konkrēta iecere, kam paredzēts tērēt materiālos līdzekļus? Katru reizi, kad viņš ievieto naudu krājkasē vai šajā iepriekš sagatavotajā traukā – ietaupījumiem, aprunājies ar viņu par to, cik daudz naudas viņam vēl ir nepieciešams, lai sasniegtu savu mērķi. Kad viņš plāno to sasniegs? Pārrunājiet vai ir iespējams samazināt šo laiku, piemēram, ietaupot vēl vairāk.

 

 

Vecums: 6 – 10 gadi

 

Svarīgākā atziņa: Tev ir skaidri jāizlemj, kam un kā tērēt savus līdzekļus!

Šajā vecumā ir būtiski izskaidrot savai atvasei, ka materiālie līdzekļi ir ierobežoti un ir svarīgi pieņemt gudrus lēmumus, jo, ja reiz bērns būs iztērējis savu naudu, tās vairs vienkārši nebūs.

 

Darbības un vingrinājumi:

logo Iesaisti savu atvasi dažu finansu lēmumu pieņemšanā. Piemēram, aprunājieties par dažādu produktu cenām, kāpēc izvēlaties iegādāties tieši konkrēto preci.

 

logoVeikalā iedod bērnam naudu un ļauj viņam izdarīt izvēli par to, piemēram, kādus augļus iegādāties, ņemot vērā konkrēto naudas summu un jūsu nepieciešamību.

 

logoKad iepērkaties, runā par to, kā pieņem savus finansu lēmumus. Piemēram: “Vai šis produkts ir tas, kas mums patiešām ir nepieciešams? Vai arī mēs varam to šobrīd nepirkt, ietaupot naudu kādai nepieciešamākai precei!’’

 

Lai veicas!

Iepriekšējais rakstsNEDĒĻAS PLĀNS: labvēlīgās dienas tavam skaistumam un labsajūtai 18. – 24. aprīlis
Nākamais raksts9 interesanti fakti par maizes lietošanu senatnē