Nav noslēpums, ka vistas gaļa satur daudzas un dažādas mūsu organismam vērtīgas uzturvielas, tostarp tā ir viens no vislabākajiem olbaltumvielu avotiem. Putnu gaļas ražotāja “Tallegg” eksperti apkopojuši informāciju, no kuras var uzzināt vairāk par olbaltumvielu ietekmi uz cilvēka organismu un to, kādi pārtikas produkti tās satur visvairāk.
Saskaņā ar pareiza uztura ieteikumiem aptuveni 10–20 % no organismam nepieciešamās enerģijas jāuzņem tieši no olbaltumvielām. To, cik daudz olbaltumvielu dienas laikā nepieciešams, var viegli aprēķināt – vienam ķermeņa svara kilogramam atbilst viens grams olbaltumvielu. Piemēram, ja cilvēka svars ir 60 kilogramu, tad dienā viņam nepieciešams uzņemt 60 gramu olbaltumvielu.
Olbaltumvielas organismā veic daudz svarīgu funkciju – tās rada sāta sajūtu, palīdz uzturēt optimālu ķermeņa svaru, stiprināt skeletu un imūnsistēmu, kā arī palīdz organismam atjaunoties pēc treniņa (olbaltumvielām bagātu pārtiku ieteicams uzņemt aptuveni vienu stundu pēc fiziskas piepūles). Īpaša uzmanība pietiekama olbaltumvielu daudzuma uzņemšanai būtu jāpievērš vecākiem cilvēkiem, sportistiem, grūtniecēm un sievietēm, kuras baro ar krūti, kā arī svara vērotājiem.
Jāņem vērā, ka viens grams augu olbaltumvielu nav vienlīdzīgs vienam gramam dzīvnieku olbaltumvielu, jo to aminoskābju sastāvs atšķiras. Pilnvērtīgākas ir dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas – olu, piena, siera un gaļas olbaltumvielas. Salīdzinot olbaltumvielu saturu dažādos pārtikas produktos, augstākos olbaltumvielu rādītājus uzrāda tieši vistas gaļa (tabulā redzamie rādītāji attiecināti uz ceptiem produktiem):
Vistas fileja | Lasis | Rieksti | Ola | Mājas siers | Tofu | |
Olbaltumvielas(g/100 g) | 30 | 20 | 16 | 12 | 10 | 8 |
Būtiski arī zināt, ka, cepot gaļu, no tās izdalās ūdens un palielinās olbaltumvielu īpatsvars. Augu olbaltumvielu gadījumā notiek pretējais – dārzeņi gatavošanas procesā uzsūc ūdeni, un ēdienā samazinās olbaltumvielu īpatsvars.
Vistas gaļā ir daudz kvalitatīvu olbaltumvielu
Vistas gaļa ir lielisks olbaltumvielu avots ne tikai to daudzuma, bet arī olbaltumvielu kvalitātes dēļ – vistas gaļa satur pilnvērtīgās olbaltumvielas, līdz ar to arī visas cilvēka organismam nepieciešamās neaizvietojamās aminoskābes. Neaizvietojamās aminoskābes ir tās, kuras cilvēka organisms pats neražo vai ražo ļoti maz, tādēļ to uzņemšana no pārtikas ir viennozīmīgi nepieciešama. To deficīts organismā var izraisīt nopietnas sekas, tostarp veicināt dažādu slimību rašanos un progresēšanu.
Vistas gaļa – olbaltumvielu avots ar zemu tauku saturu
Ja cilvēkam nepieciešamas pilnvērtīgas olbaltumvielas ar zemu tauku saturu, tad vistas gaļa būs pareizā izvēle. Salīdzinājumā ar, piemēram, riekstiem vai lasi vistas gaļa satur daudz mazāk tauku. Vistas filejā bez ādas ir tikai aptuveni 2 % tauku, kamēr riekstos tauku saturs ir aptuveni 60 % un laša filejā – 15 %. Labs veids, kā padarīt vistas gaļas maltīti vēl liesāku, būs pirms gatavošanas noņemt tai ādu, kā arī cepšanu taukos aizvietot ar tvaicēšanu vai vārīšanu.
Olbaltumvielas jāuzņem katru dienu
Tā kā ķermenis neveido olbaltumvielu rezervi, tās jāuzņem katru dienu, vēlams – katrā ēdienreizē (ideāli, ja olbaltumvielām bagāti produkti veido ceturtdaļu porcijas). Tas īpaši būtiski ir svara vērotājiem, jo, uzņemot pārāk maz olbaltumvielu, svars samazinās uz muskuļu masas rēķina. Savukārt, ja pārtikā ir pārāk daudz olbaltumvielu, tad organisms enerģijas gūšanai tauku vietā izmanto olbaltumvielu sadalīšanās ceļā izveidojušās aminoskābes, kā rezultātā uzkrājas tauki.