Saldumi rada narkotikām līdzīgu atkarību! Vīrusi var padarīt mūs korpulentākus! Uzzini, šos un daudzus citus zinātniski pierādītus faktus par lieko svaru.

ĢENĒTIKAI IR NOZĪME!

Zinātnieki ilgstošā izpētes procesā ir atklājuši tā saucamo resnuma jeb tukluma gēnu. Tāpat, analizējot cilvēka genomu, lai meklētu marķierus, kas palielina 2. tipa cukura diabēta attīstību, arī atklāja tā klātesamību. Pētnieki secināja, ka cilvēkiem, ar divām gēnu kopijā ir par 40 % lielāka iespējamība slimot ar diabētu, kā arī par 60 % lielāka varbūtība aptaukoties. Savukārt, tie, kuriem ir tikai viena gēna kopija, mēdz svērt daudz vairāk. Izrādās, ka vismaz 16 % pasaules iedzīvotāju ir divas šī gēna kopijas, savukārt, pusei – viena. Šobrīd zinātnieki pieņem, ka ir vairāki resnuma gēni un katrs no tiem nodrošina lieko centimetru palielināšanos kādā no organisma vietām.

 

DAŽIEM INDIVĪDIEM IR VAIRĀK TAUKU ŠŪNU

Zinātnieki ir izpētījuši, ka dažiem cilvēkiem ir pat divas reizes vairāk šo šūnu nekā pārējiem. Šādā gadījumā – pat, ja zaudēsi dažus kilogramus, tauku šūnas paliks nemainīgas un tajās tāpat būs vairāk tauku nekā citu indivīdu organismā. Tās rodas bērnībā un šķiet, ka pārstāj veidoties pusaudžu gados. Tiem, kuriem ir šāda tendence, tas, visticamāk, producējas aptuveni 2 gadu vecumā. Šūnu pieauguma temps var būt ātrāks pat, ja vecāki samazina mazuļa uzņemto kaloriju daudzumu.

 

TU VARI MAINĪT SAVU VIELMAIŅU

Skandināvu pētnieku grupa analizēja, kas notiek šūnu līmenī, kad cilvēks pieņemas svarā. Tika aplūkoti dvīņi: viens korpulents, bet otrs – slaids. Atklājās, ka tauku šūnas apaļākā organismā izcieš vielmaiņas pārmaiņas, padarot grūtāku tauku sadedzināšanas procesu. Zinātnieki noskaidroja, ka tikai 5 lieko kilogramu uzņemšana jau var palēlināt vielmaiņu un radīt apburto loku – jo vairāk lieko kilogramu tev būs, jo grūtāk būs tos zaudēt. Kā nokļūt atpakaļ uz pareizā ceļa? Atslēga ir regulārās fiziskās aktivitātēs!

rsz_close-up-of-a-woman-eating-a-large-piece-of-cake-871005
Foto:Monthlyfitness.com

 

 

STRESS = LIEKIE KILOGRAMI

Daudziem nav nekāds pārsteigums, ka stresa apstākļi bieži rada vēlmi pēc ogļhidrātiem bagātām uzkodām, kas, savukārt, nomierina satraukuma hormonus. Tie turklāt stimulē tauku nogulsnēšanos. Uzveic stresu un tas būs pirmais solis arī uz lieko kilogramu un centimetru zudumu!

 

MAMMAS GRŪTNIECĪBA IZŠĶIR TAVU LIKTENI

Ja sieviete grūtniecības laikā ir smēķējusi, tas palielina risku, ka bērns piedzims ar nepietiekamu svaru, savukārt, alkohola lietošana – var bojāt augļa smadzenes, tad kāpēc gan lai neveselīgs grūtnieces uzturs neradītu līdzīgus postījumus? Zinātniski pierādījumi liecina, ka saldu un treknu ēdienu uzņemšana pat pirms esi piedzimis, stimulē to pašu – nākotnē. Pētnieki apliecina, ka sievietēm ar lieko svaru ir augstāks glikozes un brīvo taukskābju līmenis ap dzemdi, nekā tām, kuras ir slaidas. Šīs molekulas izraisa proteīnu atbrīvošanos, kas izjauc spēju kontrolēt apetīti un maina vielmaiņas sistēmu – augļa smadzenēs, to attīstības laikā. Tā iemesla dēļa, ka brāļiem un māsām ir tik līdzīgi ģenētiskie profili, pētnieki saistīja viņu svara atšķirības ar izmaiņām dzemdes vidē. Viela pārdomām!

 

Foto:Drgullo.com
Foto:Drgullo.com

 

GULI VAIRĀK = ZAUDĒ SVARU VAIRĀK

Ir zinātniski pierādīts, ka tie, kuri guļ mazāk nekā 7 stundas, nesadedzina papildus uzņemtās kalorijas, palielinot iespējamību – iedzīvoties liekajā svarā. Čikāgas universitātes pētnieki norādījuši, ka miega bads izjauc mūsu hormonu līdzsvaru, izraisot gan sāta sajūtu regulējošā leptīna, gan ghrelīna, kas kontrolē izsalkumu – samazināšanos. Tā rezultātā mēs domājam, ka esam izsalkuši un ēdm, pat ja tā nemaz nav.

Kāds no miega izpētes pētījumiem ir pierādījis, ka cilvēku grupa, kuras pārstāvji gulēja par 80 minūtēm mazāk, uzņēma vidēji par 549 papildus kalorijām ik dienas, bez pietiekamām fiziskajām aktivitātēm, ievērojami palielinot svaru. Turklāt cilvēki, kuri cieš no miega režīma traucējumiem, parasti ne tikai uzņem vairāk kaloriju, bet arī iegādājas sātīgāku, treknāku pārtiku.

 

KĀDS IR TAVA PARTNERA SVARS?!

Pētījumi liecina, ka svara pieaugums vai zudums ģimenē var būt lipīgs. Jaunanglijas medicīnas žurnāla veiktā izpētē atklāts, ka, ja partneris ir aptaukojies, otram ir par 37 % lielāka iespējamība līdzīgi iedzīvoties liekajos kilogramos.

 

Foto:Nadlanu.com
Foto:Nadlanu.com

 

VĪRUSI APTAUKOŠANĀS  IEMESLS?

Adenovīruss, kas izdalās no organisma ar aizdegunes gļotām, krēpām, konjunktivīta izdalījumiem un fekālijām ir atbildīgs par daudzām saslimšanām, no augšējo elpošanas ceļu saslimšanām līdz pat kuņģa – zarnu trakta problēmām, tomēr tam ir arī saikne ar tauku uzkrāšanos mūsu organismā. Zinātnieki ir atklājuši, ka tas šķietami palielina tauku šūnu skaitu organismā, kā arī tauku saturu tajās.

 

CEPUMI IZRAISA ATKARĪBU

Kaut arī pārtika neizraisa līdzīgu atkarību kā narkotiskās vielas un/vai alkohols, zinātnieki pēdējo gadu laikā ir atklājuši dažas pārdabiskas līdzības. Izpētot cilvēku iecienītākos pārtikas produktus un to lietošanas izraisītās reakcijas konkrētās smadzeņu daļās, pamanīta atkarība, kas ļoti līdzinās nespējai atteikties no narkotiskajām vielām. Tas var būt saistīts ar hormona dopamīna izdalīšanos, kas saistīts ar motivāciju un prieku. Ja aptaukojies cilvēks saņem mazāk šīs vielas receptoru, viņš var izjust nepieciešamību pēc vairāk pārtikas, lai atkal saņemtu patīkamās sajūtas.

 

Foto:Sayidaty.net
Foto:Sayidaty.net

 

AUSU INFEKCIJAS VAR SABOJĀT GARŠAS KĀRPIŅAS

Floridas universitātes garšas laboratorijas pētnieki vairākus gadus centās noskaidrot, kāpēc cilvēki, kuri neizjūt tik intensīvu ēdiena garšu, visticamāk, ir tendēti uz korpulenci. Zinātnieki argumentē, ka tas, iespējams, ir tāpēc, ka ausu infekcijas var sabojāt garšas nervus, kas vijas caur vidusausi. 6584 respondentu atbilžu analizēšana ļāva pētniekiem izdarīt secinājumus, ka tie, kuriem ir vairāk nekā 35 gadi un bijušas vairākkārtējas ausu infekcijas, ir gandrīz divas reizes pakļautāki liekā svara veidošanai nekā pārējie. Tāpat noskaidrojās, ka tiem, kuriem agrāk bijušas ausu infekcijas, vairāk mīl saldu un taukainu ēdienu.

 

ANTIOKSIDANTIEM ARĪ – ANTI TAUKU IEDARBĪBA

Brīvie radikāļi tiek vainoti ne tikai pie tā, ka liek mums izskatīties vecākām, bet arī – padarot mūs korpulentākas. Izrādās, ka šīs oksidējošās molekulas bojā šūnas, kas pasaka mums, ka esam paēdušas. Brīvie radikāļi parādās brīdī, kad mēs ēdam, bet ir īpaši dominējoši, kad kāri mielojamies ar konfektēm, čipsiem un citiem ogļhidrātiem. Ar katru gadu šie sāta sajūtas signalizētāji nolietojas un kļūst vājāki, padarot apetīti un, iespējams, vidukļa apkārtmēru lielāku. Labākais veids, kā cīnīties ar to? Izslēdz no savas ēdienkartes ātrās uzkodas, mainot ierastos ēšanas paradumus pret krāsainiem, antioksidantiem bagātiem augļiem un dārzeņiem. 

 

Sagaidīsim vasaru labākā, veselīgākā formā!

Iepriekšējais rakstsNo smiekliem līdz asarām: absurdāko tiesas procesu TOP5
Nākamais rakstsEfektīvi paņēmieni acu noguruma mazināšanai