Viens no lielākajiem vecāku biediem ir situācija, kad vajadzēs savu pirmsskolas vecuma bērnu vest pie zobārsta. Vecākiem ir gan bažas, gan dažādi jautājumi un neskaidrības šajā sakarā. Protams, viņi vēlas, lai šī pieredze būtu pozitīva. Kā to panākt?

 

Kā bērna vizītei pie zobārsta sagatavoties vecākiem, lai šī diena nesaistītos ar traumējošu pieredzi? Te būs daži padomi vecākiem. Tie apkopoti sadarbībā ar Dr. Apines zobārstniecības klīnikas speciālistiem.

 

#1 Nežēlo laiku laba bērnu zobārsta atrašanai

Iespējams, šis ir pats būtiskākais padoms, kas vecākiem vajadzīgs. Zobārstniecības, kur bērns tiks vests, izvēle ir ļoti svarīga. Tāpēc jāiegulda laiks un enerģija, lai izpētītu zobārstniecību piedāvājumu un iegūtu citu vecāku atsauksmes par pakalpojumu.

Vislabākā izvēle būs tāda iestāde, kur tiek nodrošināta tieši bērnu zobārstniecība. Kāpēc? Jo bērnu zobārstniecība ietver daudzus īpašus nosacījumus, tai ir cita specifika. Arī zobārsti, kuri specializējušies darbam tieši ar bērniem, būs spējīgi risināt jebkuru situāciju, kas var rasties bērna vizītes laikā.

Bērnu zobārstniecība ietver īpašu attieksmi pret mazo pacientu, prasmi ar viņu atbilstoši sarunāties, nomierināt, saprotamā veidā pastāstīt par notiekošo. Bērnu zobārstniecības kabinetā arī būs padomāts par patīkamu vidi, kas liks justies daudz komfortablāk.

Kurš vecāks gan negrib, lai zobārsts ar viņa bērnu runā laipni, nedusmojas, spēj sarunāt, iedrošināt un kļūt par draugu? Tas nav sapnis, bet realitāte, ko var piedāvāt mūsdienīgas klīnikas, kur pieejama bērnu zobārstniecība. Arī Dr. Apines Klīnikā pieejama bērnu zobārstniecība — uzzināt vairāk!

 

#2  Vispirms aizved bērnu pie zobu higiēnista

Pirms doties ar bērnu pie zobārsta, jādodas pie zobu higiēnista. Tas ne tikai atvieglos zobārsta darbu, jo no zobiņiem būs noņemts aplikums, bet arī emocionāli sagatavos bērnu vizītei zobārsta kabinetā. Zobu higiēnista kabinets ir līdzīgs zobārsta darba vietai, bērns var apskatīt instrumentus, pasēdēt krēslā. Ja būs bijusi vizīte pie zobu higiēnista, tad ir liela iespēja, ka pie zobārsta bērns daudz mazāk satrauksies, jo situācija un vide viņam jau būs pazīstama.

Jāatgādina, ka zobu higiēnists bērnam jāapmeklē 1-2 reizes gadā jau no pirmsskolas vecuma.

 

#3  Pie zobārsta jādodas regulāri — negaidi, kad bērnam sāpēs

Tā ir vecāku atbildība, lai bērns tiktu aizvests pie zobārsta vēl tad, ka viņam nav sūdzību par zobu stāvokli. Zobārsta vizītēm jābūt profilaktiskām un regulārām. Tad tās būs patīkamākas, īsākas un bez nopietnas ārstēšanas.

Ja par došanos pie zobārsta tiek domāts tikai tad, kad bērns jau sūdzas par sāpēm, tad ir steiga, stress, nav laika atrast labāko klīniku, jo jārisina akūta situācija. Un bērnam vienmēr būs daudz nepatīkamāk, ja jāārstē zobs, kas jau viņam rada sāpes.

 

#4  Pastāsti bērnam par vizīti, bet neaizraujies ar detaļām

Lai mazinātu bērna satraukumu, mājās var vienkāršā veidā pārrunāt to, kas notiks zobārsta kabinetā. Tomēr nevajadzētu aizrauties ar sarežģītiem vārdiem, medicīniskiem terminiem un “asiņainām” detaļām. Labāk situācijas aprakstu vienkāršot līdz bērna vecumam atbilstošam uztveres līmenim.

 

#5  Savi traumatisko pieredzi vecākiem jāatstāj pie sevis

Iepriekšējām paaudzēm raksturīga ne visai laba pieredze ar zobārstu savā bērnībā. Tie bija citi laiki, citas metodes un attieksme. Tagad medicīna un arī zobārstniecība ir pavisam citā līmenī. Tāpēc ir svarīgi savus mazos bērnus nebaidīt ar zobārstu un nestāstīt šausmu stāstus no savas bērnības. Baidīt bērnu ar zobārstu ir milzīga kļūda, kas var radīt negatīvas sekas visa mūža garumā. Bērnam var rasties trauma un bailes apmeklēt zobārstu. Vēlāk to ir ļoti grūti labot un izslēgt šo negatīvo pieredzi.

Iepriekšējais rakstsJa domā par hipotekāro kredītu, ņem vērā šos aspektus
Nākamais rakstsKā parūpēties par sejas ādu pavasarī