Veiksmīga pieteikuma un darba intervijas pamata priekšnosacījumi vairumam darba meklētāju ir zināmi, taču atsevišķi aspekti atšķiras, ja karjeru nolemts saistīt ar darbu starptautiskā uzņēmumā. Iespēja pilnveidot gūtās zināšanas un attīstīt Latvijā sākto karjeru uzņēmuma filiālēs ārzemēs vilina daudzus. Kā pārliecināt darba devēju par savu nolūku nopietnību? Pieredzē dalās starptautiskā biznesa procesu ārpakalpojumu sniedzēja Runway Latvia vadītājs Fredis Bikovs.

 

Būtiska starptautisku uzņēmumu priekšrocība ir rotācija jeb iespēja darbiniekiem piedāvāt darba iespējas arī uzņēmuma filiālēs ārvalstīs. “Protams, doma par iespēju uzsākt darba attiecības Latvijā, lai pēc laika savus spēkus izmēģinātu, piemēram, Malagā, īpaši vilina jauniešus. Iespēja ceļot un izbaudīt citādu darba vidi viena uzņēmuma ietvaros dažādās pasaules malās bieži vien ir darba intervijas apmeklējuma motivācija, taču pārrunās ar potenciālo darba devēju sava izvēle ir jāpamato ar spēcīgākiem argumentiem,” skaidro Runway Latvia vadītājs.

 

 

No Norvēģijas līdz Spānijai – kā izvēlēties galamērķi?  

“Es labprāt dotos jebkur” – frāze, kuru starptautiskiem uzņēmumiem kā darba devējiem nākas dzirdēt gana bieži, jautājot par vēlmēm karjeru attīstīt arī ārpus Latvijas. Vai tas liecina par pieteikuma iesniedzēja atvērtību un spēju pielāgoties? Iespējams – ja vien mēs nerunātu par darba meklējumiem.

 

“Mest monētu, lai izlemtu, uz kuru valsti vēlies doties atvaļinājumā, ir interesants piedzīvojums, taču, ja ir vēlme gūt panākumus darba meklējumos, šis nebūs piemērotākais pamatojums atbildei darba intervijā,” norāda Fredis Bikovs. Viņš stāsta, ka, domājot par darba attiecībām, kas tuvākā vai tālākā nākotnē piedāvā strādāt arī uzņēmuma filiālēs citās valstīs, svarīgi izvēlēties konkrētu reģionu vai valsti, vai vislabākajā gadījumā – pilsētu, kurā ir pamatota vēlme turpināt profesionālo karjeru.

 

Kā stāsta Fredis Bikovs, valodas zināšanas bieži vien ir izvēles stūrakmens, taču sasaiste ar vietu ir ļoti individuāla. Piemēram, nereti darba meklētāji kā vēlamo valsti norāda vietu, kur studiju apmaiņas programmas ietvaros pavadījuši mācību gadu, vai pilsētu, kurā uzkavējušies darba projekta ietvaros.

 

“Lai personāla atlases speciālists nopietni apsvērtu pretendenta kandidatūru, darba meklētājam jāspēj paskaidrot savu interesi un motivāciju strādāt konkrētajā uzņēmumā vai nozarē kopumā. Tāpat darba devējam, kurš ir gatavs ieguldīt laiku un finanses jaunā darbinieka apmācībā, ir svarīgi dzirdēt kandidāta ilgtermiņa mērķus un to, kā konkrētais amats un iespējas praktizēt ārvalstīs iederas kandidāta karjeras plānos. Vissvarīgākā ir kandidāta motivācija – degsme un vēlme attīstīties,” skaidro Runway Latvia vadītājs Fredis Bikovs.

 

 

Degsme, motivācija un pareizā attieksme – vērtības, kuras ir svarīgākas par priekšzināšanām 

Darba vidē, sevišķi starptautiskā, angļu valodas zināšanas no darba devēja skatu punkta ir pašsaprotama prasme. Runway Latvia norāda, ka šobrīd angļu valodas prasmes vairs netiek uzskatītas par būtisku pievienoto vērtību, bet gan priekšnoteikumu. Lai izceltos kandidātu vidū ar valodas prasmēm, nepieciešamas trešās vai pat ceturtās svešvalodas zināšanas. Tajā pašā laikā darba devēji apzinās, ka darba tirgū ir jūtams darbinieku trūkums, kuri pārzinātu, piemēram, skandināvu valodas vai otrādi – zina norvēģu valodu, taču iztrūkst iepriekšējas darba pieredzes. Tas ir veicinājis darba devēju pretimnākšanu un piedāvājumu svešvalodas vai konkrētajai darba pozīcijai nepieciešamās prasmes apgūt, uzsākot darba attiecības.

 

“Mums kā darba devējam jaunietis ar, piemēram, skandināvu valodas zināšanām, kura personība un degsme mācīties liecina par potenciāli labu, uz izaugsmi virzītu darbinieku – arī tad, ja specifisku, amatam nepieciešamo zināšanu nav vai tās ir vājas, ir liela vērtība. Piemēram –  ja kandidātam nav iepriekšējas pieredzes, bet bez angļu vai krievu valodas ir arī zviedru vai norvēģu valodas zināšanas, uzņēmumā piedāvājam apgūt nepieciešamās amata prasmes vai uzlabot valodas līmeni apmācību programmā Runway akadēmija. Pēdējo sešu gadu laikā norvēģu valodas kursu ietvaros, kas ir viens no Runway akadēmijas virzieniem, esam apmācījuši vairāk nekā 100 jauno darbinieku. Arī mums kā darba devējam tas palīdz nodrošināt, ka visi mūsu darbinieki ir augsti kvalificēti un ar izcilām valodas prasmēm,” pieredzē dalās Fredis Bikovs.

 

Lai uzsāktu karjeru starptautiskā uzņēmumā, starptautiska pieredze kopumā nav nepieciešama. Taču, izvēloties starp diviem kandidātiem ar svešvalodas zināšanām, priekšrocības ir tam, kurš valodu praktizējis starp cilvēkiem, kuriem tā ir dzimtā valoda, piemēram, apmaiņas programmā studiju ietvaros.

 

Darba devējs visvairāk novērtē personību, cilvēka vērtības, motivāciju un vēlmi mācīties, kas nereti spēlē daudz lielāku lomu nekā akadēmiskās zināšanas. “Mūsdienās liela daļa uzņēmumu specializējas ļoti specifiskā jomā, līdz ar to tieša iepriekšējā pieredze nereti nav iespējama. Uzņēmumi arvien vairāk praktizē iespēju izveidot savus darbiniekus, tādēļ arī jauniešiem bez iepriekšējas pieredzes ir iespējas veidot karjeru starptautiskā uzņēmumā, taču ar priekšnoteikumu, ka viņi prot svešvalodas un ir gatavi mācīties, uzlabot valodas prasmes,” stāsta Runway Latvia vadītājs.   

 

 

Kļūdas: no Ctrl+C – Ctrl+V pieteikuma vēstulē līdz neapmeklētas darba intervijas sekām

Pirms pieteikuma sagatavošanas un intervijas apmeklēšanas ir jāizpilda mājasdarbs un jāiepazīstas ar informāciju par uzņēmumu, jāizvērtē sava atbilstība kandidatūrai. Kā liecina Runway Latvia pieredze, reizēm cilvēki atnāk uz interviju un tikai tad saprot, uz kādu kompāniju vai amatu ir pieteikušies pretendēt.

 

Papildus tam, ka pieteikumā kategoriski aizliegts pieļaut valodas kļūdas, tam jābūt atbilstoši noformētam un sagatavotam darba sludinājumā norādītajā valodā. Visbiežāk vēlamā valoda ir norādīta,  pretējā gadījumā – CV un motivācijas vēstule jāsagatavo valodā, kurā rakstīts darba sludinājums. Motivācijas vēstule ir kandidāta nolīgtais stāstnieks – tieši pieteikums darba devējam rada priekšstatu par potenciālo darbinieku.

 

Lai gan motivācijas vēstules pamatu var sagatavot, lai pieteiktos vairākās darba vietās, katrs pieteikums rūpīgi jāpiemēro konkrētai vakancei un uzņēmumam. “Dažkārt kandidāti pat aizmirst nomainīt uzņēmuma nosaukumu, kuram darba pieteikums adresēts. Ctrl+C – Ctrl+V nav pieeja, kas garantē panākumus. Vēl joprojām saskaramies ar pieteikumiem, kuri ir acīmredzami vispārīgi, neatspoguļojot kandidāta piemērotību darba pozīcijai. Motivācijas vēstulei jābūt detalizētai,  taču tajā pašā laikā lakoniskai un konkrētai,” norāda Fredis Bikovs, piebilstot, ka kandidāti bieži vien aizmirst aprakstīt pašu galveno – motivāciju pieteikties šim darbam, tā vietā akcentējot vien personības iezīmes, bez konkrētiem piemēriem no profesionālās vai izglītības iestāžu apmaiņas programmās gūtās pieredzes, kas atspoguļotu minētās īpašības.

 

Svarīgi pieminēt prasmes, kas uzskaitītas darba aprakstā, nevis garu zināšanu un rakstura īpašību sarakstu, kuras šajā gadījumā ir maznozīmīgas. Tāpat, rakstot motivācijas vēstuli un CV, Runway Latvia vadītājs iesaka izvairīties no nozīmi zaudējušām, populārām frāzēm (ilgtspējīga domāšana, sinerģija u.tml.). Lai gan sākotnēji šķiet, ka tā tiek prezentēta kompetence, uzkrītošs vai nepiemērots vārdu lietojums panāks pretēju efektu.

 

Domājot par darba pieteikumu un intervijas apmeklējumu, jāaizdomājas par to, ka rīcība šodien atstāj sekas un iespaidu arī uz rītdienu, kas būtiski var ierobežot karjeras iespējas nākotnē. “Ja gadās kavēt vai kādu iemeslu dēļ nav iespējams ierasties uz norunāto interviju, svarīgi piezvanīt un informēt potenciālo darba devēju. Ir gadījumi, kad darbinieks neatnāk uz pirmo darba dienu bez paskaidrojumiem, arī šādā situācijā būtu jāinformē darba devējs, minot iemeslus. Dzīvē gadās dažādi un cilvēki ir saprotoši, ja vien tiek ievērotas elementāras pieklājības un savstarpējas cieņas normas. It sevišķi, domājot starptautiskas karjeras kontekstā, bez paskaidrojuma neapmeklēta norunātā intervija vai pirmā darba diena var ierobežot karjeras iespējas – ne tikai nozares un valsts ietvaros, bet arī starptautiski. Kompānijās vienmēr ir vienota informācijas apmaiņa un darbinieku reģistrs, pat ja ir saņemts tikai CV,” skaidro Runway Latvia vadītājs Fredis Bikovs.

Iepriekšējais rakstsKā putekļusūcēju maksimālās jaudas samazinājums mainīs patērētāju ikdienu?
Nākamais rakstsKas jāzina, mājoklī uzstādot dūmu detektoru