Ūdenskritumi nepārprotami ir dabas brīnumi! Aplūko, kurus 10 no tiem tev noteikti vajadzētu aplūkot klātienē, lai izjustu ūdens stihijas patieso spēku!

VIKTORIJAS ŪDENSKRITUMS

victoria_falls

Foto:Trekearth.com

Ūdensgāze, kurā ūdens krīt ļoti šaurā un dziļā ieplakā, veidojot šļakatas un miglu – paceļoties līdz pat 400 m augstumam un paveroties skatam pat no 50 km attāluma – atrodas Zambezi upē Āfrikas dienviddaļā – uz Zambijas un Zimbabves valstu robežām. Šī neticami krāšņā dabas rota ir ~ 1708 m plata un tās augstums mainās no 80 m labajā krastā līdz pat 108 m –  centrālajā daļā.

 

 

Vārdu tam par godu karalienei Viktorijai 1855. gadā devis skotu pētnieks, ceļotājs un ārsts Deivids Livingstons – pirmais eiropietis, kurš to ieraudzījis. Vietējie iedzīvotāji to pazīst kā Mosi – oa – Tunya jeb dārdošie dūmi.

 

 

Lietus sezonas laikā pa Viktorijas ūdenskritumu vienas minūtes laikā lejup gāžas ~ 500 miljoni l ūdens.  

 

 

Tas ir īpaši ievērojams ar to, ka ir pasaulē vienīgais, kurš ir vairāk nekā 100 m augsts un vairāk nekā kilometru plats.

 

 

Šis ūdenskritums ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma objektu sarakstā.

olmeden-once-gormeniz-gereken-20-yer-victoria-falls-zimbabwe-1024x683

Foto:1ms.net

 

IGVASU (IGUAZU) ŪDENSKRITUMS

iguazu_falls_puerto_iguazu_misiones_argentina

Foto:Globeimages.com

Tas ir 2,7 km plats – 270 atsevišķu, nelielu, vidēji 60 m augstu ūdenskritumu komplekss Igvasu upē uz Brazīlijas un Argentīnas robežas. Abās šajās valstīs iekļauts Igvasu nacionālālajos parkos, kas abi iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma objektu sarakstā. 

 

 

Lielākais no Igvasu kompleksa ūdenskritumiem ir Garanta del Diablo – 150 m plats un 700 m garš U veida pārrāvums, kas atzīmē Brazīlijas un Argentīnas robežu.

 

 

~ 900 m no kopējā kompleksa platības aizņem dažādas salas.

iguazu-falls (1)

Foto:Brazilwallpapers10.net

 

ANHELA ŪDENSKRITUMS

Angel-Falls

Foto:Worldtravelhome.com

Anhela ūdenskritums ir pasaulē lielākā ūdensgāze, kuras kopējais augstums ir 979 m, tas ir 107 m plats un atrodas Venecuēlas tropiskajos mežos Gvajānas plakankalnē. Anhels krīt no Aujantepuja kalna un atrodas Kanaimas nacionālajā parkā, kas ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

 

 

Tas nodēvēts par godu ASV aviatoram, kurš 1935. gadā atklāja to, pārlidojot pāri ūdengāzei. Vietējie to dēvē par Kerepakupai-merú – dziļākās vietas ūdenskritums.

 

 

Pārsteidzoši, ka upi , kuru veido Anhela ūdenskrituma ūdeņi, sauc gan par Kerepu, gan Gauju! Latvijas upes vārdā to nodēvēja Venecuēlā dzīvojošais latviešu pētnieks Aleksandrs Laime, kurš ir pirmais zināmais cilvēks vēsturē, kurš līdz tam nonācis ar kājām.

angel fall 0

Foto:The-blue-arrow.blogspot.com

 

KAIETEUR ŪDENSKRITUMS

Kaieteur_waterfalls_Guyana_2

Foto:Hitfull.com

Tas atrodas Gajānā, Kaieteur nacionālā parka teritorijā uz Potoro upes. Ūdenskritums ir ~ 226 m augsts. Tas piesaista daudzus ekstrēmā tūrisma piekritējus, jo atrodas tuksnešaina apgabala vidū – prom no pilsētas dzīves ierastajām ērtībām!  

Kaieteur9

Foto:Traveligted.com

 

NIAGĀRAS ŪDENSKRITUMS

Niagara Falls 2

Foto:Freshadda.com

Iespējams, tieši šī ir pasaulē vispopulārākā ūdensgāze. Patiesībā tā ir ūdenskritumu grupa Niagāras upē uz ASV un Kanādas robežas, ko veido trīs ūdenskritumi – Amerikāņu (American Falls), Pakava (Horseshoe Falls) – zināms arī kā Kanādiešu ūdenskritums un Līgavas Plīvura (Bridal Veil Falls) ūdenskritums.

 

 

Viens no krāšņākajiem dabas objektiem ir  ~ 50 m augsts un ap 1500 m plats un neapšaubāmi ir viens no populārākajiem tūristu gala mērķiem, kā arī enerģijas ieguves avotiem.

 

 

Zinātnieki min, ka Niagāras ūdenskritums sāka veidoties pēdējā ledus laikmeta laikā ~ pirms 12 000 – 10 000 gadiem.

 

 

Pirmais eiropietis, kurš aprakstījis šo dabas krāšņumu bija francūzis Samuels de Šamplēns, tas notika ~ 1603. gadā. Tomēr par to vai viņš tiešām bija pirmais, domas dalās.

 

 

1699. gadā tika publicēs pirmais Niagāras ūdenskrituma zīmējums.

 

 

Ūdenskritums ik gadu atkāpjas pat par trim metriem, jo zem dolomīta esošie slāņi sastāv no mīkstākiem iežiem.

94430-050-D0FC51CD

Foto:Kids.britanica.com

 Niagara_Falls_Night

Foto:Globeholidays.net

 

GULFOSS jeb ZELTA ŪDENSKRITUMS

96260_Gullfoss-Golden-Falls-Iceland-Wallpapers_1600x1177

Foto:Travelet.com

Tas atrodas Islandes dienvidu daļā, netālu no Reikjavikas uz Hvita (baltās) upes. Gulfosa ūdenskrituma kopējais augstums ir 32 m, pirmā kaskāde ir 11 m augsta, otrā – 21 m.

 

 

Zelta ūdenskritums neapšaubāmi ir viens no gleznainākajiem pasaulē un īpašu to padara tieši neatkārtojamā forma, ūdenim plūstot pa bazalta iežos veidotu kanjonu, kas pēc zinātnieku domām radies jokulhlaupā notikuma jeb pēkšņā ledāja izvirdumā rezultātā.

b2f4629cfc

Foto:Liveinternet.ru

 

PLITVICES ŪDENSKRITUMI

Plitvice-Waterfalls-8-Widescreen-HD

Foto:Designerstours.com

Tie ir 140 savstarpēji savienoti ūdenskritumi, kas atrodas Plitvices ezeru nacionālajā parkā, Horvātijā, kas iekļauts UNESCOpasaules dabas mantojuma sarakstā. Lai gan šīs ūdensgāzes nevar lepoties ar pamatīgiem augstumiem, visapkārt paveras teju apdullinošs krāšņums, ūdenim mainoties no debeszila līdz pat piesātināti tirkīza tonim – pateicoties unikālajam minerālvielu un mikroorganismu sastāvam tajā.

plitvice-waterfalls

Foto:Evimagery.com

 

JOSEMITI (Yosemite) ŪDENSKRITUMS

free-yosemite-upper-falls_527372

Foto:Webtaj.com

Ūdenskritums, ko ieskauj klintis un sekvoju mežs atrodas ASV, Kalifornijā – Josemitu nacionālajā parkā uz Josemitu (Josemite Creek) strauta.

 

 

Šis ūdenskritums ir viens no augstākajiem pasaulē un visaugstākais Ziemeļamerikā, ~ 739 m. Tā augšējā kaskāde sasniedz 436 metrus.

 

 

Daļu no gada ūdenskritums var būt sauss.

Yosemite_Falls_0909

Foto:Travlang.com

 

SATERLENDAS ŪDENSKRITUMS

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Foto:Wordtoptop.com

Šis – vēl viens ūdens spēka apliecinājums atrodas Jaunzēlandē, Dienvidu salā – Fjordlendas nacionālajā parkā un ir tā krāšņākā rota.

 

 

Saterlendas ūdenskritums traucas lejup no ~ 580 m augstuma, veidojot trīs apbrīnojami skaistas kaskādes.

 

 

Ūdenskritums nodēvēts par godu tā atklājējam Donaldam Saterlendam (Donald Sutherland), kas notika 1880. gadā.

 

 

Sutherland-Falls-14-HD-Wallpaper

Foto:Clickdon1.blogspot.com

 

NOHKALIKAI ŪDENSKRITUMS

Nohkalikai-Falls

Foto:Easyvivek.wirdpress.com

Ūdenskritums, ko rada tikai 2 km gara upe un, kura straumi veido spēcīgie lieti, atrodas Indijā. 335 m augstais ūdenskritums krīt no Čerapundži plato.

Nohkalikai_1184_zpseb7dfa23

Foto:Travelwithneelima.com

 

Vai esi kādu no šiem redzējusi dzīvē?

Iepriekšējais raksts5 izplatītākie flirta stili: kurš ir tavējais?
Nākamais rakstsKā palīdzēt sev, ja svētkos ēsts un dzerts par daudz?