Pretēji tam, ko daudzi uzskata, futbols nav tikai sporta veids. Tas ir kultūras fenomens, kas vieno cilvēkus no visām sabiedrības grupām. Ja paskatās uz dažiem no vecākajiem futbola klubiem pasaules vēsturē – Šefīldas F.C., Arsenal, “Tottenham” futbolisti, Madrides “Real” un daudzi citi – jūs sapratīsiet, ka viņu panākumu pamatā ir fani. Šajā bloga ierakstā mēs pētīsim fanu nozīmi un viņu ietekmi uz komandām, kuras viņi atbalsta. Ne no kultūras viedokļa, bet gan vairāk no viņu ietekmes uz jebkuru futbola komandu, kuru viņi atbalsta.

Kāpēc futbola fani ir svarīgi komandai?

Džoks Steins reiz teica: “Futbols bez līdzjutējiem ir nekas. Tā var būt vislieliskākā spēle pasaulē, bet, ja nav cilvēku, kas to skatās, tā kļūst par neko. Līdzjutēji ir šīs spēles iztikas avots.”

Pārdomājot šos vārdus, jūs sapratīsiet, ko viņš domāja. Nekas nav labāks par tiešraidē piedzīvotu sporta spēli, un tas, ka līdzjutēji piepilda stadionu spēles dienā, ir ļoti svarīgs jebkura veiksmīga kluba aspekts. COVID-19 laikmetā, kad slēgtās spēles bija ierasta parādība, daudzi augstākās raudzes klubi centās atkārtot panākumus, ko tie bija guvuši gadu gaitā, jo stadionos trūka līdzjutēju.

Lai gan līdzjutēji stadionā sniedz morālu atbalstu, ir daudz citu iemeslu, kāpēc viņi ir svarīgi savām futbola komandām. Lūk, daži veidi, kā līdzjutēji veicina kluba panākumus.

Līdzjutēji rada pozitīvu atmosfēru spēles dienā

Acīmredzamākā līdzjutēju ietekme uz futbolu ir pozitīvas atmosfēras radīšana spēles dienā. Protams, ne visi futbola klubi var teikt, ka tā ir taisnība, taču, ja paskatās uz tādiem klubiem kā Liverpool, Borussia Dortmund, Galatasaray, Boca Juniors, Red Star Belgrade un Bayern Munich, redzams, ka šo komandu sniegums ir ārkārtīgi labs, pateicoties mājinieku atbalstam.

Šajos stadionos ir vairāk nekā 40 000 sēdvietu, un, kad biļetes ir izpārdotas, uzmundrinājumi, skandējumi, aplausi un bungas rada enerģisku un dzīvīgu atmosfēru. Tas var ne tikai iebiedēt pretiniekus, bet arī palīdzēt spēlētājiem spēles laikā atdot visu sevi.

Spēlētāju motivēšana

Ja vēlaties redzēt, kā līdzjutēju piepildīta vide ietekmē spēlētāju morāli, aplūkojiet UEFA Čempionu līgas spēli starp “Liverpool” un “Barcelona”, kas notika 2019. gada 7. maijā. Nākot uz šo spēli, “Barcelona” bija 3 vārtu pārsvars, un visi uzskatīja, ka “Liverpool” nekādā gadījumā nevarēs atspēlēt deficītu. Visiem par pārsteigumu “Liverpool” 90 minūtēs uzvarēja ar 4:0 un šajā laikā saglabāja tīru rezultātu.

Pēcspēles intervijā Klops atzina, ka viens no iemesliem, kāpēc viņi spēja tā, kā viņi spēlēja, bija skatītāji.

“Mēs zinām, ka šis klubs ir atmosfēras, emociju, vēlmes un futbola kvalitātes sajaukums. Mēs zinām, ka, nogriežot vienu, tas nedarbojas. Es to esmu teicis jau iepriekš. Ja man ir jāapraksta šis klubs, tad tā ir liela sirds, un šovakar tā acīmredzot bija kā traka, dauzījās kā traka. To varēja dzirdēt un, iespējams, just visā pasaulē.”

Liverpūles līdzjutēji tajā vakarā bija sajūsmā, uzmundrinot savus spēlētājus par katru izdarīto gājienu. Viena rezultatīva piespēle, un visi sāka neprātīgi klaigāt un gavilēt. Puslaika vidū gaisā skanēja Gerry and the Pacemakers dziesma “You’ll Never Walk Alone”. Tas bija atmiņu pilns vakars, un tas viss, pateicoties līdzjutējiem.

Ietekmīgi pretinieki

Līdzjutēju ietekme uz futbolu attiecas ne tikai uz mājinieku spēlētājiem, bet arī uz pretiniekiem. Piemēram, pavisam nesen, kad “Arsenal” savā laukumā spēlēja ar “Chelsea” (2023. gada 3. maijā). Līdzjutēji sagādāja Pjēram Emerikam Aubamejangam grūtas brīžus, apsaukājot viņu ikreiz, kad viņš pieskārās vai pavirzījās pret bumbu. Tas bija tik slikti, ka savulaik leģendāro gaboniešu uzbrucēju nācās nomainīt jau puslaikā, kad 45 minūtēs viņš veica tikai deviņus pieskārienus.

No šī piemēra var secināt, ka līdzjutēju gavilēšana demoralizēja spēlētāju, sniedzot saviem spēlētājiem psiholoģisku pārsvaru. To pašu varēja novērot, kad tādi spēlētāji kā Robins van Persijs pārgāja uz Manchester United. Viņam vienmēr bija grūti spēlēt “Emirates” stadionā, un viņš gandrīz nemaz nespēlēja kā parasti.

Komandas gara veidošana

Līdzjutējiem ir būtiska nozīme arī komandas gara veidošanā, jo tie rada piederības un vienotības sajūtu. Spēcīga fanu bāze ir svarīga, lai radītu kopības sajūtu treneru, spēlētāju, atbalsta personāla un līdzjutēju vidū. Tas var ievērojami palīdzēt atbalstīt komandas, kas cenšas atrast savu formu. Daži treneri pat aicina līdzjutējus ierasties un vērot spēlētāju treniņus, cerot, ka tas uzlabos viņu morāli, ko var atkārtot arī spēles dienā.

Radīt klubam ieņēmumus

Līdzjutēji ir svarīgi ne tikai pozitīvas atmosfēras veidošanā. Viņi ir svarīgi arī tad, kad runa ir par ieņēmumu gūšanu attiecīgajiem klubiem. Atribūtika, biļešu pārdošana un sponsorēšanas darījumi ir tikai daži piemēri, kā fani palīdz ģenerēt biļešu cenas saviem līdzjutējiem.

Kopsavilkumā

Līdzjutēju lomu futbolā ir grūti noniecināt. No spēlētāju motivēšanas un ietekmes uz pretiniekiem līdz pozitīvas vides radīšanai un ieņēmumu gūšanai – līdzjutēju atbalsts, ko viņi sniedz sportam, būtiski ietekmē komandas panākumus. Futbols ir kultūras fenomens, kas saista dažādu kultūru, rasu un politisko piederību cilvēkus. Šī fenomena centrā ir līdzjutēji. Bez atbalsta, ko viņi sniedz klubam, futbols nebūtu tāds pats.

 

Iepriekšējais rakstsSkaistuma karaliene Kubasova nākusi klajā ar paziņojumu
Nākamais rakstsBērni savā starpā strīdas un kaujas. Kad iejaukties?