Iepirkšanās internetā iegūst arvien lielāku popularitāti patērētāju vidū, jo tas ir ērti un ātri. Diemžēl šī tendence piesaista arī kibernoziedznieku uzmanību, kuri vēlas apzagt vai apkrāpt neuzmanīgus pirkt gribētājus. Lai arī pilnīgi izslēgt datu piesavināšanās risku nevar, ir vairāki piesardzības pasākumi, lai iepirkšanās internetā būtu maksimāli droša.

 

 

Pievērs uzmanību tam, kur Tu atrodies

Pateicoties bezvadu interneta savienojumiem, iepirkšanos ir iespējams veikt praktiski jebkurā vietā. Daudzi cilvēki, atrodoties ārpus mājas, izvēlas netērēt savus mobilos datus, tā vietā izmantojot bezmaksas interneta piekļuves punktus uz ielas, veikalos un kafejnīcās, tomēr der atcerēties, ka šādās publiskās vietās norēķinus un pirkumus ir jāveic piesardzīgi. Ja savā ierīcē pamani bezmaksas interneta pieslēguma iespēju, piemēram, “kafejnica_Free_Wifi”, nesteidzies pieņemt, ka tas ir drošs kafejnīcas tīkls.

Realitātē iespējams, ka šādu bezmaksas piekļuves punktu ir izveidojis datu zaglis, kurš turpat netālu sēž un, pieslēdzoties šādam savienojumam, ļaundaris nonāk datu plūsmas starpnieka lomā. Ja šajā brīdī tiek veidots jauns pircēja konts, pieteikts naudas kredīts internetā, ievadīti bankas kartes numuri, paroles vai cita sensitīva informācija, pastāv reāls risks, ka šī informācija tiks nozagta. Lai no tā izvairītos, iepirkšanos labāk veic caur savu personīgo pieslēgumu mājās, izmanto sava interneta operatora pakalpojumus telefonā vai, ja izmanto publisko piekļuves punktu, pārliecinies, ka tas ir drošs.

 

 

Iepazīsties ar interneta veikalu, pirms iepērcies

Šobrīd tik populārais naudas kredīts internetā pieejams pie daudziem kredītdevējiem un to piedāvājumi ir ļoti līdzīgi, tomēr, kad runa ir par naudu, cilvēki visbiežāk izvēlas pazīstamus un pārbaudītus pakalpojuma sniedzējus. Līdzīgi ir ar interneta veikaliem – ja prece, kuru meklē, nav specifiska, pēc iespējas izmanto tikai tos interneta veikalus, kas ir atpazīstami. Ja tomēr preci vēlies iegādāties kādā lapā pirmo reizi, vienmēr pirms pirkuma izdarīšanas uzzini ko vairāk par šo lapu. Atceries, ka mūsdienās praktiski jebkurš var salīdzinoši viegli izveidot savu mājaslapu, kur tirgot preces vai nodarboties ar nelikumīgām darbībām. Par krāpniecisku iepirkšanās vietu var signalizēt šādas pazīmes:

  • nav norādīta pārdevēja adrese un telefona numurs;
  • mājaslapa izskatās nekvalitatīvi izveidota;
  • vietnes tekstā ir daudz drukas kļūdu un teksts ir neloģiski strukturēts;
  • vietnē parādās daudz pop-up reklāmu;
  • preces cena ir ievērojami zemāka nekā citos zināmos interneta veikalos;
  • tirgotājs neizmanto drošu norēķinu sistēmu, kurā tiek pieņemtas kredītkartes un debetkartes vai iespēja maksāt, preci saņemot; tā vietā tiek prasīti tikai tiešie maksājumi no bankas, pārskaitījumi vai nenosakāmi maksājumu veidi.

 

Ja atverot iepirkšanās veikala mājaslapu viss izskatās labi, nesteidzies ar pirkuma izdarīšanu – pat ja pārdevējs nevēlas nozagt Tavus datus, viņš var būt negodīgs. Vienmēr pārbaudi uzņēmuma reputāciju, ievadot tā nosaukumu Google meklētājā – bieži vien cilvēki, kuri apkrāpti, būs par to brīdinājuši citus.

 

 

Iepērcies drošās interneta vietnēs

Kā var zināt, vai interneta lapa ir droša? Drošas tīmekļa vietnes savu un Tavu datu aizsardzībai izmanto šifrēšanas tehnoloģijas, kas nodrošina to, ka, sūtot informāciju pārdevējam, informācija tiek šifrēta, tādējādi nodrošinot, ka neviens, kas šos datus pārtvēris, tos nevar ļaunprātīgi izmantot. Par drošu tīmekļvietni liecina šādas pazīmes:

  • pirms interneta adreses parādās burti “https://”, nevis tikai “http”. “S” burts nozīmē secure jeb drošs un tas norāda uz lapas autentiskumu, ko ir verificējušas par drošību atbildīgās institūcijas;
  • pārlūkprogrammas logā vienā vai otrā pusē redzams iekaramās atslēgas simbols, kas parādās brīdī, kad notiek šifrēšana. Uzspiežot uz atslēgas, ir iespējams iegūt informāciju par lapas drošības sertifikātu.

 

 

Priekšnosacījumi un ieteikumi drošiem pirkumiem

  • Pirms pērc no kāda interneta veikala, iepazīsties ar citu lietotāju atsauksmēm par precēm, servisu un viņu kopējo iepirkšanās pieredzi. Tāpat kā naudas kredīts internetā visbiežāk tiek ņemts, balstoties uz citu aizņēmēju atsauksmēm, arī veikala klientu viedoklis un atsauksmes ir viens no visdrošākajiem rādītājiem, kā atrast uzticamu pārdevēju;
  • Ievadot interneta veikala adresi, pārliecinies, vai neesi pieļāvis kādu kļūdu, izlaidis kādu burtu vai ciparu – interneta krāpnieki bieži slēpjas aiz populāriem veikaliem un zīmoliem līdzīgiem nosaukumiem;
  • Never vaļā aizdomīgus linkus, kuri it kā ved pie neticami labām atlaidēm un piedāvājumiem. Ja kaut kas ir pārāk labs, lai būtu patiesība, tā ļoti iespējams arī ir;
  • Katram interneta veikalam izmanto citu paroli! Neizmanto vienu un to pašu paroli vairākās mājaslapās, sevišķi interneta veikalos, jo, ja tiks uzlauzts viens konts, ļaundaris varēs tikt klāt arī pārējām vietnēm;
  • Izveido atsevišķu papildu kontu speciāli pirkumiem internetā ar ierobežotu līdzekļu apjomu tajā! Ja ļaundari piekļūs Taviem konta datiem, vismaz Tavs pamatkonts būs drošībā un zaudējumi būs mazāki.

 

Foto: Shutterstock.com

Droša nauda drošiem pirkumiem

Ja esi atradis drošu interneta veikalu, bet Tavam neatliekamajam pirkumam nepietiek naudas, kredīts internetā no ViaSMS ir drošs, ērts un ātrs kredīts internetā ar izdevīgiem nosacījumiem naudas saņemšanai. Naudas kredīts internetā, tāpat kā iepirkšanās, ir darījums ar naudu, tāpēc visi iepriekšminētie drošības nosacījumi attiecas arī uz aizdevuma pieteikuma procesu. Ienāc un pārliecinies, ka kredīts internetā no ViaSMS būs piemērotākais aizdevums ātriem un drošiem pirkumiem! Taču atceries, ka kredīts internetā ir saistības, tāpēc vienmēr aizņemies atbildīgi un izvērtē savas iespējas atmaksāt aizdevumu!

Iepriekšējais rakstsMagicdream – viss labākais no pirmajām dzīves dienām
Nākamais rakstsKaulainā paņēmusi daudzus… Šos slavenos latviešus mēs zaudējām 2017. gadā.