Ivars Kalniņš – aktiera faktūras, plastikas  un daudzpusības paraugs 2022. gada 9. aprīlī plkst. 14:00 viesosies Dundagas pilī, lai dalītos ar savu radošo pieredzi un līdzētu vākt ziedojumus Ukrainas atbalstam.

Ivara Kalniņa paaudze iezīmē jauna laikmeta sākumu latviešu teātrī un kinematogrāfā, kad režisora Arnolda Liniņa Dailes teātra kurss sāk praktizēt organiskās vai dabiskās aktiermeistarības tendenci. Tas nozīmē skatuves tēla darbību / dzīvi, kas balstīta iekšējā procesā. Tā neizslēdz iepriekšējam teātra periodam raksturīgo teatrālo izteiksmību, ja nepieciešams tēla pastiprinājums. Šis darbības teātris ļauj skatītājam sevi identificēt ar skatuves tēlu dzīvi. Te arī liela kino ietekme, kur skatītājs iekšējo aktiera meistarību lasa caur acīm, ķermeņa kustību vai aktiera esamības ritmu kadrā.

Ivars Kalniņš dzimis 1948. gadā Rīgā, 4 bērnu ģimenē. Pēc pamatskolas aizgājis strādāt – pie tēta par atslēdznieka palīgu. Vidusskolā mācījies pa vakariem – beidzis Rīgas Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskolu (1968). Māsas aicināts, aizgājis uz Rīgas Kinostudijas tautas kinoaktieru studiju. To Ivars Kalniņš absolvēja 1971. gadā. Tam sekoja Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijas (tagad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija) teātra fakultāte, ko viņš beidza 1974. gadā. Jau diplomdarba izrādē – Andreja Dripes «Pēdējā barjerā» viņš spēlēja galveno lomu (režisors Arnolds Liniņš). No 1972. līdz 2000. gadam bijis Dailes teātra aktieris. Arī pēc aiziešanas no Dailes turpina spēlēt teātri, filmēties un muzicēt.

«Dārgie draugi!  Mana karstākā, šī brīža vēlēšanās ir, lai visdrīzāk izbeigtos kara darbība Ukrainā. Tā ir zeme, kur dzīvo mani draugi un mani kolēģi. Es vairākkārt esmu sadarbojies ar Kijivas, Odesas un Jaltas kinostudijām. Jau 20 gadus esmu saistīts ar producentu grupu no Poltavas. Šī grupa iestudē teātra izrādes, organizē šo izrāžu viesizrādes visā pasaulē, organizē dažādu mākslinieku koncertdarbību. Arī pandēmijas laikā, kad tas kļuva iespējams, mēs uzstājāmies ukraiņu bēgļiem Vācijā, Austrijā, Šveicē un Kiprā. Šie bēgļi ir tā emigrācijas daļa, kas izveidojās pēc 2014. gada notikumiem. Būsim modri, turēsim acis un ausis vaļā! Lai mūsu sirdis vienmēr ir atvērtas līdzpārdzīvojumam un mīlestībai, lai esam gatavi vienmēr palīdzēt. Tad šajā labo jūtu pasaulē nogrims viss ļaunums un naids. Mēs uzvarēsim un dzīvosim skaistā, saticīgā, mīlestības pilnā pasaulē!» Tā raksta aktieris Ivars Kalniņš pirms gaidāmās tikšanās Dundagā, solot klātesošjiem atklāt arī kurš un kāpēc ir viņa mīļākais TV seriāls.

Dundagas pils ir vecākā un lielākā Ziemeļkurzemes pils, kas cieši saistīta ar baltvācu kultūras mantojumu. Tā celta līdzās Vanemas kuršu pilskalnam un kopš 1237. gada tika pierakstīta Rīgas bīskapijai, vēlāk – Rīgas domkapitulam un vairāk kā 200 gadus (līdz 1920. gada agrārreformai) tā piederēja muižnieku Ostenzakenu dzimtai, kas no šejienes pārvaldīja kā Ziemeļkurzemi, tā – Dienvidkurzemi. Pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumam 2021. gadā noslēdzās vērienīgi pils atjaunošanas darbi – tika atjaunota daļa pirmā un otrā stāva telpu.

Pasākumu organizē Talsu novada pašvaldības iestāde Dundagas Kultūras pils, kas darbojas vēsturiskajā Dundagas pilī.

Pasākuma apmeklējums ir par ziedojumu Ukrainas atbalstam. Pasākumā par papildus ziedojumu būs iespēja iegūt Ivara Kalniņa mūzikas ierakstus (CD un vinilplates).

Iepriekšējais rakstsNaktī uz sestdienu notikusi liela nelaime
Nākamais rakstsTavs horoskops veiksmīgai dienai – 3. aprīlis