Aizvien biežāk dzirdami veiksmes stāsti par jauniem cilvēkiem, kuri dzīvi galvaspilsētā nomainījuši pret dzīvi reģionos – gan to centros, gan plaukstošās mazākās pilsētās. Mīts par Rīgu, kā vienīgo vietu, kur mācīties, attīstīt biznesu un baudīt kultūru, pamazām noveco, dodot vietu svaigām vēsmām. Aizdevējs Kimbi.lv aicina noskaidrot priekšrocībās, ko spēj piedāvāt dzīve kādā no mazpilsētām!
5 iemesli, kādēļ vērts apsvērt dzīvošanu ārpus Rīgas
Neatkarīgi no tā, vai plānojat ārpus Rīgas iegādāties brīvdienu māju, vai Jūsu darba specifika pieļauj pilnīgu dzīvesvietas maiņu (varbūt Jūs strādājat attālināti vai plānojat „izbraukāt” uz darbu Rīgā?), pārcelšanās piešķirs dzīvei jaunas krāsas.
Kimbi.lv ir apkopojis 5 iemeslus, kādēļ dzīve reģionos ir piemērota arī jauniem cilvēkiem:
1. Mierīga vide ģimenēs veidošanai vai piederības sajūtas rašanai
Lai gan galvaspilsētas dinamiskais ritms attiecīgam dzīves posmam ir visnotaļ piemērots, sākot domāt par ģimenes dibināšanu un stabilu „iesakņošanos”, ir vērts apsvērt arī mierīgāku vidi.
Dzīve ārpus lielpilsētas Jums sniegs iespēju:
- dzīvot lētāk. Gan transporta, gan īres izmaksas būs mazākas;
- ievērot rāmāku dzīves ritmu un samazināt stresu. Dzīve reģionos ir lēnāka un tuvāka dabai. Dodieties ik rīta skrējienā gar jūru Liepājā vai spirdzinošā pastaiga ar suni gar Valmieras stāvajiem krastiem – tas sniegs enerģiju visai dienai;
- atgriezties pie saknēm. Iespējams, Jūsu vecāki vai radinieki dzīvo mazpilsētā? Atgriešanās dzimtajos plašumos, ļaus būt tuvāk mīļajiem cilvēkiem, kā arī sniegt un saņemt atbalstu no viņiem;
- atrast kopienu. Nelielo pilsētu šarms slēpjas cilvēkos – iepazīstiet savus kaimiņus, aprunājieties ar piemājas veikala pārdevēju, veidojiet saikni ar apkārtējiem, lai gūtu ikvienam nepieciešamo piederības sajūtu un cilvēcisko kontaktu.
2. Savs zemes stūrītis
Piederības sajūtu konkrētai vietai sekmēs arī piemērota mājokļa iegāde vai īrēšana. Iespējams, sapnis par savu māju ir galvenais iemesls, kādēļ apsvērt pārcelšanos? Nekustamais īpašums, kas iegādāts ārpus Rīgas var būt:
- finansiāli izdevīgāks. Mājokļa iegāde izmaksās ievērojami lētāk;
- ar īpašu auru. Paplašinot meklējumu loku, iespējams atrast māju, kas izceļas uz citu fona. Tas var būt gan vēsturisks mūra nams ar savu īpašo stāstu, mājiņa meža ielokā pilnīgam mieram vai moderns dzīvoklis klusā rajonā;
- būvēts ainaviskā vietā. Īpašums ārpus pilsētas, piemēram, viesu nams vai veca muiža, ko iespējams restaurēt, var noderēt tūrisma attīstībai un papildu ienākumu gūšanai.
3. Brīva vieta inovatīviem biznesa risinājumiem
Reģionu attīstībā liela nozīme ir vietējam biznesam. Sociāli orientēts, atbildīgs bizness palīdzēs gan attīstīt infrastruktūru, gan veidot kopienas, uzlabojot vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. No galvaspilsētas līdzi paņemtās, inovatīvās idejas var rast atbalstu vietās, kur nepieciešamas jaunas vēsmas.
Plānojot uzņēmuma attīstību kādā no reģioniem, Jūs variet:
- rēķināties ar zemākām izmaksām – biroja telpu īre un uzturēšana būs zemāka, ļaujot finansiālos līdzekļus vairāk novirzīt biznesa ideju īstenošanai;
- saņemt atbalstu no lauku biznesa atbalsta programmām un Eiropas fondiem. Piemēram, LEADER programmas, kas palīdz īstenot projektus apkārtējās vides uzlabošanai;
- izveidot biznesu jaunā, interesantā nišā. Izpētiet, kurā jomā iespējami uzlabojumi un pielāgojiet savu biznesa ideju tai. Nedaudz pārfrāzējot amerikāņu teicienu: „Ja Jūs uzbūvēsiet, viņi atnāks”.
4. Aizvien plašākas kultūras un izklaides iespējas
Reģioni ir laba vieta ne tikai jaunam biznesam, bet arī kultūras baudīšanai un veicināšanai. Pēdējo gadu griezumā, Latvijas reģionos notikusi vērā ņemama attīstība tieši kultūras un mākslas jomās. Iedzīvotāji tikuši pie vairākiem ievērojamiem kultūras objektiem, piemēram:
- koncertzāles „Lielais dzintars” Liepājā;
- Latgales vēstniecības „Gors”;
- Daugavpils Marka Rotko mākslas centra;
- Vidzemes koncertzāle „Cēsis” u.c.
Turklāt, reģionos notiek aizvien vairāk ievērības cienīgu pasākumu. Piemēram:
- „Valmieras vasaras teātra festivāls”, kas jau divus gadus priecējis apmeklētājus ar plašu kultūras pasākumu programmu gan bērniem, gan pieaugušajiem;
- ārpus Latvijas robežām atzītais festivāls „Positivus”, kas uz skatuves mazajā Salacgrīvā uzņēmis daudzus pasaules slavenus mūziķus un grupas;
- vēju pilsētai Liepājai raksturīgais „Summer Sound”, bez kura vasarās nav iedomāja šīs kūrortpilsētas aura;
- demokrātijas festivāls „Lampa”, kas jau trīs gadus norisinās nelielajās, sakoptajās Cēsīs, pulcējot dažādu jomu speciālistus uz intelektuālām diskusijām par sabiedrībā nozīmīgiem tematiem, tostarp uzņēmējdarbību, inovācijām un dabas aizsardzības jautājumiem.
5. Ekoloģiskāks dzīves veids
Dzīve mazākā pilsētā vai laukos sev līdzi nes ne tikai fiziski pamanāmāku dabas klātbūtni – meži un ūdeņi gluži vienkārši ir tuvāk – bet arī iespēju dzīvot veselīgāk:
- iekopt dārziņu. Pašu audzēti dārzeņi ir ne tikai garšīgāki – piemājas dobe samazina arī pārtikas izmaksas;
- iegādāties pārtiku no tuvējiem zemniekiem. Izpētiet, vai Jūsu nolūkotā saimniecība ir saņēmusi bioloģiskas lauksaimniecības sertifikātu un iegādājieties svaigu un dabiski audzētu pārtiku;
- pavadīt vairāk laika svaigā gaisā. Prom no trokšņa, automašīnu izplūdes gāzēm un burzmas, esot harmonijā ar apkārtējo vidi un sevi. Būt laimīgam – tas taču ir pats svarīgākais!
Raksts tapis sadarbībā ar Kimbi.lv, novēlot drosmi jauniem izaicinājumiem un sapņu piepildījumiem!